Wiedza tajemna

„Iniemamocni 2”. 20 elastycznych faktów o filmie twórcy „Stalowego giganta” i „Ratatuj”! Kristen Stewart i sztuka abstrakcyjna

Ulubiona rodzina superbohaterów powraca!

20. pełnometrażowy film studia Pixar to powstały w 2018 roku Iniemamocni 2 będący sequelem nagrodzonego Oscarem obrazu Iniemamocni (2004). W roli reżysera i scenarzysty powrócił Brad Bird, który obie role sprawował również przy wybitnych tytułach Stalowy gigant (1999) i Ratatuj (2007).

W obsadzie polskiego dubbingu znaleźli się ponownie Piotr Froczewski (Bob Parr/Pan Iniemamocny), Dorota Segda (Helen Parr/Elastyna), Karolina Gruszka (Wiola Parr), Kora (Edna), Piotr Gąsowski (Lucjan/Mrożon) i Jerzy Kryszak (Rick Dicker). Do obsady dołączyła między innymi Sonia Bohosiewiecz, która użyczyła głosu Evelyn Deavor.

W rodzinie Iniemamocnych przyszła kolej na zmiany! Podczas gdy Helen rozwija swoją karierę zawodową, jej mąż Bob zostaje w domu z dziećmi realizując się w zaciszu domowych pieleszy. Ta nowa sytuacja jest trudna dla wszystkich, a pączkujące nadprzyrodzone zdolności małego Jack-Jacka nie czynią jej łatwiejszą. Kiedy kolejny szwarccharakter planuje genialny i niebezpieczny spisek, cała rodzina Iniemamocnych musi ponownie zjednoczyć siły, aby stawić czoła nowemu wyzwaniu. Łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić – nawet dla Iniemamocnych. 

20 faktów o Iniemamocnych 2:

#1 Trwający 1 godz. 58 min Iniemamocni 2 to aktualnie najdłuższy film studia Pixar. Jest to zarazem najdłuższy film animowany komputerowo na świecie.

#2 Trwająca 14 lat przerwa między pierwszym filmem a jego kontynuacją jest najdłuższym czasem oczekiwania na sequel Disney/Pixar. Drugie miejsce zajmuje Gdzie jest Nemo? (2003) i Gdzie jest Dory? (2016) z przerwą trwającą 13 lat, a trzecie Potwory i spółka (2001) i Uniwersytet Potworny (2013) z 12-letnią przerwą.

Pixar

#3 Dlaczego tak długo zajęło powstanie kontynuacji Iniemamocnych? Na przestrzeni lat Brad Bird mówił, że nakręci sequel tylko wtedy, jeśli wymyśli historię równie dobrą lub lepszą niż w pierwszym filmie. Pomysł, by Bob był ojcem zajmującym się domem, podczas gdy Helen rozwijałaby swoją karierę i utrzymywałaby rodzinę, był w głowie reżysera i scenarzysty właściwie od początku, jednak trochę mu zajęło wymyślenie do tego idealnej historii.

#4 W kinach, przed rozpoczęciem się filmu, wyświetlano nagrodzony Oscarem przeuroczy short Pixara, Bao (2018).

Bao, Pixar

#5 To siódmy film Pixara, do którego muzykę skomponował Michael Giacchino. Wcześniejsza współpraca kompozytora ze studiem obejmuje tytuły Iniemamocni, Ratatuj, Odlot (2009), Auta 2 (2011), W głowie się nie mieści (2015) i Coco (2017).

#6 To czwarty sequel Pixara, w którym bohater pierwszo- i drugoplanowy z pierwszej części zamieniają się rolami (w „jedynce” protagonistą był Pan Iniemamocny, w „dwójce” jest nim Elastyna). Wcześniej taka zamiana miała miejsce w Autach 2 (Zygzak McQueen – Złomek), Uniwersytecie Potwornym (Sully – Mike) i Gdzie jest Dory? (Marlin – Dory).

Pixar

#7 Podobnie jak w pierwszej części Iniemamocnych, żona Mrożona, Malina, nie pojawia się na ekranie, lecz słychać ją z offu. Według Brada Birda Malina początkowo miała się nam ukazać – powstał nawet projekt jej postaci, jednak ostatecznie zdecydowano, że będzie śmieszniej, jak bohaterka pozostanie dla nas samym głosem.

#8 Helectrix przypomina Deana ze Stalowego giganta, innego filmu wyreżyserowanego przez Brada Birda.

Pixar, Warner Bros.

#9 Spirale na maszynie do hipnozy tworzą lekko przekrzywioną, ale nadal rozpoznawalną Myszkę Miki.

Zobacz też: Disney ukrył symbole Myszki Miki w swoich filmach. Czy znajdziesz je wszystkie?

#10 Kiedy Helen jest w swoim pokoju hotelowym i rozmawia z Bobem przez telefon, na ścianie za nią wisi obraz abstrakcyjny. Jest na nim pięć czerwonych elementów, a każdy z nich reprezentuje jednego z pięciu członków rodziny Parr. Czwórka reprezentująca Boba, Wiolę, Maksa i Jack-Jacka jest umieszczona po lewej stronie obrazu, a ta odnosząca się do Helen jest sama, po prawej stronie. To subtelnie podkreśla jej oddzielenie od rodziny.

Pixar

#11 Przez chwilę można dostrzec neon, który przypomina logo programu telewizyjnego Jonny Quest (1964). Reżyser Brad Bird określa serial jako mający znaczący wpływ na świat Iniemamocnych. Klipy z Jonny’ego Questa pojawiają się również w telewizji oglądanej przez bohaterów filmu.

#12 Pan Iniemamocny pije kawę z kubka z logo Insuricare, czyli firmy, dla której pracował w pierwszym filmie.

Pixar

#13 Gdy Bob po raz pierwszy idzie do Jacka-Jacka, na łóżeczku namalowana jest foka bawiąca się słynną, pixarową piłką z shorta Luxo, Jr. (1986), czyli pierwszego filmu animowanego komputerowo, który był nominowanym do Oscara. Co więcej, to właśnie wtedy symbolem studia Pixar stała się mała biurowa lampka firmy Luxo. Więcej o tym i innych ciekawostkach o niesamowitym studiu przeczytacie tutaj.

Pixar
https://youtube.com/watch?v=6G3O60o5U7w

#14 Nowy dom Iniemamocnych należał podobno do ekscentrycznego miliardera, który nie lubił, gdy widziano, kiedy przychodził i wychodził z domu, zatem stworzył wiele tajnych wejść do domu. Jest to ukłon w stronę Thunderbirds – marionetkowego serialu telewizyjnego science fiction z lat 60. Dom wzorowany jest na oryginalnym programie oraz jego komputerowym reboocie z 2015 roku.

ITC Entertainment

#15 Ambasadorka nazywa się Henrietta Selick. Jej nazwisko jest ukłonem w stronę reżysera Henry’ego Selicka, który pracował w dziale animacji Walt Disney Studios od połowy lat 70. do wczesnych 80. Po odejściu został niezależnym animatorem i reżyserem przy projektach filmowych, takich jak Miasteczko Halloween (Nightmare Before Christmas, 1993), Jakubek i brzoskwinia olbrzymka (1996) i Koralina i tajemnicze drzwi (2009).

Pst! Klikając w podpięte linki przejdziecie do nieznanych ciekawostek o danym filmie!

Laika

#16 W filmie pojawia się numer A113 (numer pociągu, kino). Jest to słynny easter-egg Pixara nawiązujący do numeru pokoju animacji w California Arts University, gdzie nauki pobierało wielu artystów studia. „A113” często pojawia się w filmach Pixara, m.in. tytułach Auta (2006), WALL-E (2008),  czy Merida Waleczna (2012).

Pixar
Pixar

#17 Wygląd i manieryzmy Voyd tak bardzo przypominają Kristen Stewart, że plotkowano, że bohaterka jest oparta o gwiazdę serii Zmierzch.

#18 W scenie, w której Bob grzebie w kartonach z rzeczami ze starego domu, widoczne są niektóre przedmioty z jego gabinetu z pierwszego filmu, takie jak słoik z kulami, które się od niego odbiły.

#19 Wynik finansowy filmu wyniósł aż 1,243 miliarda dolarów. Więcej w 2018 roku zarobiły tylko Avengers: Wojna bez granic (2,048 miliarda), Czarna Pantera (1,344 miliarda) i Jurassic World: Upadłe królestwo (1,309 miliarda). Jeśli chodzi o animacje, to drugie miejsce zajął Ralph Demolka w Internecie z box officem wynoszącym 529,3 miliona, a trzecie Grinch – 511,6 miliona dolarów.

Iniemamocni 2 zajmują wysokie miejsce w zestawieniu 15 najbardziej dochodowych animacji ostatniego dziesięciolecia.

Pixar

#20 Iniemamocni 2, wraz z filmami Ralph Demolka w Internecie, Mirai i Wyspa psów, przegrało oscarową walkę z niesamowitym Spider-Man Uniwersum.

I to by było na tyle!

Czy powstanie trzecia część Iniemamocnych? Brad Bird tego nie wyklucza, jednak nie wiadomo nic więcej. Jeśli Iniemamocni 3 powstaną, to, znając Birda, poczekamy sobie na nich dobre 10 lat. W międzyczasie zapraszam Was do poznania ciekawostek o jego poprzednich filmach:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial