Wiedza tajemna

„Pudłaki” od LAIKI. 20 faktów o wyjątkowym filmie. Niepowtarzalny klimat

Trzeci film studia LAIKA to Pudłaki z 2014 roku. Firma dostarczyła nam kolejnej nieszablonowej animacji poklatkowej, tym razem na motywach powieści Here Be Monsters! (2005) autorstwa Alana Snowa (i z jego ilustracjami).

XIX-wieczne fikcyjne angielskie miasteczko Cheesebridge. A w nim Pudłaki, czyli stworzenia żyjące pod ziemią, a ubierające się w kartonowe pudełka po jedzeniu. Ja po samym opisie miejsca akcji filmu jestem kupiona! Idźmy jednak dalej. Miejscowy hycel, Archibald Snatcher, pragnie wyczyścić z nich okolice. Wspiera go lokalna arystokracja. Co z tego wyniknie?

20 faktów o intrygującym świecie Pudłaków

#1 Ponieważ wszyscy aktorzy i aktorki nagrywali swoje role oddzielnie, Simon Pegg (Wysyp żywych trupów, 2004) początkowo nie wiedział o udziale najlepszego przyjaciela Nicka Frosta w projekcie i vice versa. Pegg zagrał Herberta Trubshawa, a Frost Mr. Trouta.

Trubshaw, Mr. Trout

#2 Dee Bradley Baker, który użyczył głosu Fish, Wheels i Bucketowi pomógł rozwinąć język Pudłaków. Tak, mówią specjalnym językiem!

#3 Na potrzeby filmu wykonano ręcznie ponad 20 000 rekwizytów.

#4 Według pewnych doniesień, miasto Cheesebridge jest oparte na mieście Trowbridge w hrabstwie Wiltshire w Anglii. Bardzo możliwe, ponieważ Snow pochodzi z Anglii.

DutchUncle
Paul Lasaine, Laike

#5 Aby uwidocznić reakcję alergiczną Snatchera na ser, sir Ben Kingsley zamykał usta podczas mówienia, tak jakby były zbyt tak spuchnięte, by mógł wyraźnie artykułować swoje słowa.

#6 Produkcja trwała 72 tygodnie.

#7 Najmniejszym rekwizytem filmu była cienka nić na igle.

#8 Biała czapka Lorda Portley-Rinda złożona jest z czternastu różnych materiałów.

Pudłaki

#9 Starsza siostra Elle Fanning (Aurora z Czarownicy, 2014, a w Pudłakach Winnie Portley-Rind), Dakota Fanning zagrała główną rolę w pierwszym filmie fabularnym LAIKI Koralina i tajemnicze drzwi (2009). Film podobnie jak ten opisywany w artykule był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film animowany. Obrazy przegrały kolejno z Odlotem (2009) i Wielką szóstką (2015). Cieżko je w ogóle ze sobą porównywać (inne style).

Ella Fanning, Pudłaki

#10 Duży ser, który kupuje lord Portly-Rind napis „Hobson’s Choice”. Fraza może pochodzić od angielskiego przewoźnika Thomasa Hobsona (1544-1631), właściciela stajni w Cambridge w Anglii. Klientom oferowano tylko konia znajdującego się najbliżej drzwi, co sprawiało, że nie było między nimi waśni. Powiedzenie Wybór Hobstona oznacza wszystko albo nic.

#11 Żeńskie wcielenie Snachera, Madame Frou Frou, miało zapewnione wokale od Broadwayowskiego artysty Sean Patricka Doyle’a (Kinky Boots).

Madame Frou Frou

#12 To już siódma współpraca w ramach filmu kinowego pomiędzy najlepszymi przyjaciółmi Simonem Peggiem i Nickiem Frostem. Pierwsze sześć to Wysyp żywych trupów (2004), Hot fuzz – Ostre psy (2007), Paul (2011), Przygody Tintina (2011), Epoka Lodowcowa 4: Wędrówka kontynentów (2012) i To już jest koniec (2013). Spotkania duetu na planie przypominają te Johnny’ego Deppa i Heleny Bonham-Carter.

#13 Postać Lorda Portley-Rinda oparty jest na brytyjskim aktorze charakterystycznym Johnie Abbotcie (The Vampire’s Ghost, 1945, The Woman in White, 1948).

John Abbot, LAIKA

#14 Muzykę do filmu skomponował Włoch, Dario Marianelli (Pokuta, Duma i uprzedzenie).

#15 Film miał swoją premierę na festiwalu w Wenecji w 2014 roku.

#16 We wstępie celowo pominęłam nazwiska reżyserów Pudłaków, bowiem pragnę poświęcić im więcej uwagi w tym miejscu. Za kamerą stanęli Graham Annable i Anthony Stacchi.

Ten pierwszy to kanadyjski rysownik i animator. Jest twórcą humorystycznej antologii komiksowej, Hickee, a także Grickle (Alternative Comics). Był storyboardzistą przy tworzeniu Koraliny oraz ParaNormana (2012) LAIKI. Wcześniej pracował jako clean-up artist przy filmie Goofy na wakacjach Disneya (1995). Na czym polega taka praca? To nic innego jak usuwanie zgrubień obecnych na rysunku przy pierwszych szkicach. Ilustracja procesu poniżej.

DeviantArt (PrisonerOnEarth)

Amerykanin Stacchi wyreżyserował z kolei Sezon na misia (2006).

#17 W roli wychowanego przez Pudłaki Eggsa możemy usłyszeć znanego z z roli Brana w Grze o Tron a (2011-2019), Isaaca Hempstead-Wrighta.

Gra o Tron, Pudłaki

#18 Polską wersję językową opracowała firma START INTERNATIONAL POLSKA. Dialogi napisał Bartosz Wierzbięta (Nowe szaty króla, 2000, Shrek, 2001, Shrek 2, 2004). W obsadzie znaleźli się m.in. Wit Apostolakis-Gluziński (Eggs), Marta Dylewska (Winnie), Andrzej Blumenfeld (Snatcher, Madame Frou Frou) oraz Paweł Szczęsny (Pan Karp).

#19 Cytat z filmu warty zapamiętania

„It won’t change who you are. Cheese, hats, boxes-they don’t make you who you are. You make you.” – Eggs

#20 Proces wykonywania postaci z Pudłaków:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial