Wiedza tajemna

15 faktów o „Tajemnicy zielonego królestwa”. W filmie występuje Beyonce!

Tajemnica zielonego królestwa (ang. Epic, 2013) od Blue Sky Studios to film, który z nie do końca znanych przyczyn, uszedł uwadze wielu widzów. Jest to ósma propozycja od twórców Epoki lodowcowej. Na czym bazuje i kto użyczył głosów jej bohaterom? Zapraszam do lektury!

15 tajemnic zielonego królestwa

#1 Reżyserem obrazu jest Chris Wedge (Epoka Lodowcowa, 2002 Roboty, 2005).

#2 Film jest luźno oparty na książce dla dzieci Williama Joyce’a The Leaf Men and the Brave Good Bugs. (1996). Jego protagonistka, MK (Mary Katherine), stanowi hołd dla córki pisarza, która zmarła na raka mózgu 11 maja 2010 roku. Miała zaledwie 18 lat. Sam Joyce został producentem filmu, który ze zrozumiałych przyczyn stał się niego bardzo ważny.

#3 Pierwszy wyprodukowany przez Blue Sky Studios film z bohaterką w roli głównej, a także pierwszy kinowy film animowany wyprodukowany i dystrybuowany przez Twentieth Century Fox od czasu Anastazji (1997).

#4 Leaf-Mani wzorowani byli na Samurajach. Kodeks bushido (trzeba być m.in. współczującym, honorowym, powściągliwym i lojalnym) był dla nich drogą życia. W 663 roku (okres Yamato) Japończycy polegli w bitwie przeciw chińskiej dynastii Tang (następczyni dynastii Su). Na skutek tej przegranej przeprowadzono w kraju reformę (na wzór norm w dynastii Tang). Zgodnie z nią jeden na czterech mężczyzn musiał przejść służbę wojskową. Inna reforma (konkretnie Taika) zapoczątkowała zaś istnienie samurajów (urzędnik cywilny wykonujący biurowe zadania). Później (stanowiąc ok. 1/10 japońskiej populacji), stali się swego rodzaju japońskimi służącymi posługujący się bronią (zapoznani z wojaczką).

W pewnym momencie największą (realną) władzą w kraju miał shogun (nie cesarz). Po sporze o władzę po śmierci określonego shoguna, zakończyła się chwała samurajów. Wydarzenia te zostały nazwane okresem Edo (1603-1868), w którym pierwsze skrzypce odgrywali sioguni. Postrzeganie samurajów zostało zmienione, zamiast walki oddawali się pisaniu wierszy i refleksji. Część z nich została roninami (samurajami bez pana). Niektórzy bronili wiosek, a część je rabowała. Później kultura japońska zamerykanizowała się, a samurajowie stali się reliktem przeszłości. Nazywamy to okresem Meiji (1868-1912). Ostatnim zadaniem z jakim zmierzyli się samurajowie, było obalenie szogunatu i osadzenie na tronie cesarza (1867 rok).

Epic, Nod (Josh Hutcherson)

#5 Dom dr Bomby (Jason Sudeiks, Szefowie wrogowie, 2011, Millerowie, 2013) bazuje na Olanie w Hudson w stanie Nowy Jork, posiadłości malarza pejzaży i przedstawiciela drugiego pokolenia Hudson River School, Frederica Edwina Churcha (1826–1900).

Olana, Wikipedia
Bomba House, Epic
Frederic Edwin Church, Góry Lodowe, Wikipedia
Frederic Edwin Church, Niagara, Wikipedia, obraz olejny

#6 Sukienka królowej Tary jest bardzo podobna do tej, jaką nosi Tiana w disnejowskiej Księżniczce i żabie (2009). Beyoncé (All the Single Ladies, Lemonade), która podkłada głos Tarze, była rozważana do roli Tiany, ale jej nie dostała.

Tara, Tiana
FacenFacts

#7 Żaba grożąca Nodowi nazywa się Bufo (od dużego rodzaju ropuch!).

Bufo, Blue Sky
Bufo japońska, Wikipedia

#8 Piosenka Rise Up została wykonana i napisana przez Beyoncé.

#9 Trzeci film Blue Sky Studios z udziałem ludzi po Epoce lodowcowej (2002) i Rio (2011). Reszta wcześniejszych tytułów jest pozbawiona homo sapiens.

#10 Jedyny film Blue Sky Studios, do którego muzykę skomponował Danny Elfman (Miasteczko Halloween, 1993, Alicja w Krainie Czarów, 2010). W pozostałych zrobili to John Powell, David Newman, Christophe Beck, John Debney i Theodore Shapiro.

#11 Pierwszy film Blue Sky Studios oparty na książce od czasu, ukazania się Horton słyszy Ktosia (2008) na bazie twórczości Dr Seussa.

#12 Film otrzymał mieszane recenzje od krytyków i zarobił 268 milionów dolarów przy budżecie 93 milionów dolarów.

#13 Obraz ma ten sam tytuł, co gra symulacyjna z 1992 roku od Ocean Software.

Poniżej zobaczyć możecie jej fragment.

#14 Film ma iście gwiazdorską obsadę! Poza Beyonce usłyszeć możemy w nim m.in. Colina Farrella, Amandę Seyfried oraz Pitbulla!

#15 Do głównej roli rozważne były Eva Green (Dom grozy, Proxima, 2019) i Jodie Foster (Milczenie owiec, 1990). Ostatecznie angaż otrzymała Seyfried.

Mary Katherine (główna bohaterka Epic), Eva Green (IG @evagreenweb, Jodie Foster (IG @jodiefosterworld)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial