Wiedza tajemna

„ParaNorman”. Animowane dark fantasy od twórców „Koraliny i tajemniczych drzwi”

Powstały w 2012 roku ParaNorman to drugi, po Koralinie i tajemniczych drzwiach (2009), film poklatkowy od studia Laika. Reżyserią obrazu zajęli się Sam Fell (reżyser: Wpuszczony w kanał, 2006, nadchodzący sequel Uciekających kurczaków) oraz debiutujący w tej roli Chris Butler (storyboardzista: Koralina i tajemnicze drzwi, 2009, scenariusz: Kubo i dwie struny, 2016, scenariusz i reżyseria: Praziomek, 2019), który napisał również scenariusz.

Tylko Norman, niezrozumiany przez otoczenie 11-letni chłopiec umiejący rozmawiać z duchami, może uratować swoje miasteczko i jego mieszkańców przed nachodzących atakiem zombie i straconą przed 300 laty czarownicą, która chce się zemścić za swoją krzywdę.

ParaNorman

Akcja rozgrywa się w mieście Blithe Hollow, którego nazwa jest połączeniem dwóch innych historii o duchach: Blithe Spirit Noëla Cowarda i Legendy o Sennej Kotlinie (The Legend of Sleepy Hollow) Washingtona Irvinga.

Laika

W ciągu ostatnich kilku tygodni przed premierą filmu, Laika wysłała po tajemniczej paczce do 49 osób (w tym do Neila Gaimana i Kevina Smitha). Każda przesyłka składała się z drewnianej skrzyni z „Blithe Hollow Cemetery” pełnej „cmentarnej ziemi”, przez którą odbiorcy musieli się przekopać, aby dotrzeć do trumny. W niej znajdował się jeden z siedmiu przeklętych zombie, wraz z informacjami o jego pochodzeniu i imieniem.

Przykład: „Here lies Amelia Wilcott: wife, accuser, custodian of the garden and not quite dead person. She is made out of the finest Puritan silicone flesh, metal wire skeleton and delicately painted skin…”

Amelia Wilcott od Laiki, neatorama.com

Do tego obdarowani dostawali jeszcze ręcznie napisany, personalizowany list od twórców ParaNormana. How cool is that?

carsonellis.com

Dzwonek Normana to utwór przewodni filmu Halloween (1978) autorstwa Johna Carpentera, który również napisał scenariusz i wyreżyserował ten kultowy horror.

Animowanie tandetnego horroru, który Norman ogląda na początku filmu, było ciężkim zadaniem dla twórców filmu. Problematyczność wynikała z konieczności celowego nakręcenia bardzo złego filmu (ze złymi ustawieniami kamery, słabą ostrością, fatalnym aktorstwem) w bardzo wymagających technicznie ograniczeniach animacji poklatkowej.

Aktorka grająca w horrorze oglądanym przez Normana była wzorowana na Jamie Lee Curtis, głównej bohaterce wspomnianego Halloween. Natomiast fabuła jest parodią filmu Noc żywych trupów z 1968 roku.

Laika

Z wyjątkiem Sędziego Hopkinsa, nikt nie odnosi się do siedmiu przeklętych zombie po imieniu czy nazwisku, jednak są one nam znane: wspomniany Hopkins, Eben Hardwick, Thaddeus Blackton, Lemuel Spalding, Amelia Wilcot, Goodie Temper i Wile London.

Laika

To drugi film, w którym aktorka Jodelle Ferland (Aggie) gra postać, która jest oskarżona o czary i zostaje za to spalona. Pierwszą była Alessa w Silent Hill (2006).

Nazwisko wuja Normana to Prenderghast. Takie samo nazwisko ma Aggie, co oznacza, że ​​ona i Norman mogą być spokrewnieni.

Laika

Anne Hathaway i Amanda Seyfried były rozważane do roli Courtney Babcock. Angaż trafił się Annie Kendrick.

Laika

Mitch (Casey Affleck) jest chyba pierwszy bohaterem w historii animacji dla dzieci, który mówi otwarcie, że jest gejem.

Laika

Norman i Mitch nie rozmawiają ze sobą przez cały film.

Pan Prenderghast nosi bieliznę marki „Mr. Fell”, a Mitch „Mr. Butler”. Fell i Butler to nazwiska reżyserów ParaNormana.

Laika

Czwarty kinowy film animowany Jeffa Garlina (Pan Babcock), po WALL-E (2008, Kapitan), Toy Story 3 (2010, Jednorożec) i Autach 2 (2011, Otis). Jak widać to także jego pierwszy film nie od Disney/Pixar.

Laika

Dokładnie tak jak w przypadku Koraliny, Laika użyła drukarek 3D do wygenerowania wszystkich różnych twarzy potrzebnych dla bohaterów. Wyjątkiem byli zombie, które miały mechaniczne facjaty pokryte silikonową skórą.

Jak stworzono Normana? Dowiecie się w tym trwającym 90 sekund filmie!

A jak chcecie zobaczyć więcej, to włączcie sobie to:

ParaNorman nominowany był do Oscara wraz z Ralphem Demolką i dwoma innymi tytułami wykonanymi za pomocą animacji poklatkowej – Piraci! i wspaniałym Frankenweenie Tima Burtona. Statuetka powędrowała jednak do Meridy Walecznej.

Laika

I na koniec – zobaczcie, jak wyglądało tworzenie filmu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial