Wiedza tajemna

„Praziomek”. Hugh Jackman w filmie twórcy „Kubo i dwie struny” i „ParaNorman”

Piąty film studia Laika to powstały w 2019 roku Praziomek wykonany w technice animacji poklatkowej. Za scenariusz i reżyserię odpowiada Chris Burtler (ParaNorman, 2012, Kubo i dwie struny, 2016)

Film śledzi losy słynnego odkrywcy Sir Lionela Frosta (Hugh Jackman), który zgadza się pomóc Wielkiej Stopie o imieniu Praziomek (Zach Galifianakis) odnaleźć jego dawno zaginionych krewnych.

Pozwolę sobie zacytować Johna Nugenta z Empire Magazine: „[Praziomek] jest uroczą, rodzinną opowieścią o przygodzie i przyjaźni – opowiedzianą z artystycznym kunsztem i umiejętnościami technicznymi. Nie spodziewalibyśmy się niczego innego po Laice”. Podpisuję się pod tym i niniejszym zapraszam do zapoznania się z kulisami produkcji!

Praziomek

Pierwszy film studia Laika, w którym główny bohater nie jest dzieckiem ani nastolatkiem. Tytułowa bohaterka Koraliny i tajemniczych drzwi (2009) miała 11 lat, podobnie jak Norman z ParaNorman; Eggs z Pudłaków (2014) miał 10 lat, a Kubo z Kubo i dwie struny – 12.

To zarazem pierwszy film studia Laika, w którego obsadzie znaleźli się sami dorośli.

Laika

Akcja filmu rozgrywa się około 1886 roku, o czym świadczy niemalże ukończona Statua Wolności.

Podczas gdy Sir Lionel Frost szuka w swoich szufladach odlewu śladu Sasquatcha, przez chwilę widać figurkę małpy z Kubo i dwie struny.

Termin Sasquatch pochodzi od saliszowskiego słowa Sasquits, które oznacza włochatego mężczyznę. Saliszowie Nadmorscy to grupa plemion Indian zamieszkujących Kolumbię Brytyjską w Kanadzie.

Trzeci film animowany Zacha Galifianakisa (Praziomek/Zuzia – wersji oryginalnej Mr. Link/Susan) po Kocie w butach (2011) i LEGO Batman: Film (2017). Aktor znany jest przede wszystkim z serii filmów aktorskich Kac Vegas.

IMDb, Laika/hollywoodreporter.com

Czwarta rola głosowa dla Hugh Jackmana w filmie kinowym po Wpuszczonym w kanał (2006), Happy Feet: Tupot małych stóp (2006) i Strażnikach marzeń (2012).

Pod koniec tego filmu Sir Lionel Frost znajduje syrenę z Fidżi, istotę z ciałem małpy i ogonem ryby. Stworzenie to było słynnym oszustwem, pierwotnie pokazanym w nowojorskim muzeum należącym do showmana P.T. Barnuma (Barnum’s American Museum).
Hugh Jackman, który gra Frosta, zagrał P.T. Barnuma w filmie Król rozrywki (2017). Przypadek? Nie sądzę!

WireImage, Laika/hollywoodreporter.com

W polskiej wersji językowej Frosta zagrał Krzysztof Banaszyk, aktor dubbingowy, który już kilkukrotnie podkładał głos pod aktorskiego Logana/Wolverine’a granego przez Jackmana. Tytułowy Praziomek mówi głosem Piotra Adamczyka.

To również czwarta rola dubbingowa w filmie kinowym dla aktorki Emmy Thompson (Starsza) po Planecie skarbów (2002, kapitan Amelia), Meridzie Walecznej (2012, królowa Elinor, matka Meridy) i aktorskiej Pięknej i Bestii (2017, Pani Imbryk). To zarazem jej pierwszy występ głosowy w filmie, który nie jest dystrybuowany przez Disneya.

WireImage, Laika/hollywoodreporter.com

Matt Lucas (Pan Collick) i Stephen Fry (Lord Piggot-Dunceby) wystąpili również w filmach Alicja w Krainie Czarów (2010) i Alicja po drugiej stronie lustra (2016). Fry w obu tytułach zagrał Kota z Cheshire, a Lucas Dyludyludi / Dyludyludam.

Nike wypuścił buty Missing Link x Nike Air Max Susan. Missing Link, bo taki tytuł nosi film po angielsku. Nosilibyście?

Nike

Praziomek to drugi z trzech filmów animowanych o Yeti/Wielkiej Stopie, które zostały wydane w 2018 i 2019 roku. Pierwszym był Mała Stopa
(2018)
od Warner Bros., a kolejnym O Yeti! (2019) od Dreamworks Animation.

Po lewej plakat Małej Stopy (Warner Bros.), po prawej O Yeti! (DreamWorks)

Kulisy

Stworzenie Praziomka zajęło pięć lat. Zanim przejdziecie dalej, zobaczcie, jak wyglądała produkcja:

Przy filmie pracowało łącznie 26 animatorów. Jednocześnie kręcono sceny rozbite na 90 osobnych jednostek (planów zdjęciowych).

Animator współpracuje z operatorem, zespołem oświetleniowym oraz zespołem scenograficznym, z którymi przydzielany jest do określonej jednostki. Animator pozuje kukiełkę, gdy ustawiana jest główna kamera, a następnie osoba odpowiedzialna za scenografię upewnia się, że wszystko wygląda ładnie i wszystkie rekwizyty są we właściwym miejscu, aby zapewnić zgodność kontynuacyjną. Animator zostaje sam na planie, aby animować scenę.

Scena bijatyki składa się z największej ilości ujęć w historii animacji poklatkowej. Ukończenie jej zajęło 100 tygodni, czyli tyle, ile trwała produkcja całego filmu. I cała została stworzona przez jednego animatora.

Dlaczego tylko jeden animator na scenę? Ponieważ wielkość planu zdjęciowego uniemożliwia jednoczesną pracę kilku artystów, których, jak wspomniałam, było tylko 26.

Laika

Można by pomyśleć, że w przypadku filmu poklatkowego nie trzeba się martwić o dostępność aktorów…. Jednak w kwestii Praziomka nic bardziej mylnego! Stworzono 26 kukiełek Praziomka: 12 tylko z futra, 10 w ubraniach i 4 będące kaskaderami. Jednak przy 90 jednostkach działających w tym samym czasie zdarzało się, że wszystkie wersje bohatera były zajęte i Praziomek nie mógł wystąpić w scenie barowej.

Laika

W scenie barowej występuje 20 różnych postaci, co jest dużym wyzwaniem w przypadku filmu poklatkowego. I tu z pomocą przyszło CGI. Poza głównymi bohaterami sceny (i barmanem) wszyscy pozostali zostali stworzeni komputerowo. Nawet facet, który ślizga się na barze.

W sumie scena barowa została nakręcona w 139 ujęciach, co było ogromnym przedsięwzięciem. Jest to niesamowite osiągnięcie w animacji poklatkowej – scena ma więcej ujęć niż jakakolwiek inna sekwencja wykonana w technice animacji poklatkowej.

Laika

Praziomek miał znacznie wyższy budżet niż wszystkie poprzednie filmy Laiki. Budżety czterech wcześniejszych produkcji wynosiły po 60 milionów dolarów, podczas gdy ten kosztował 100 milionów. Z pewnością miała na to wpływ obsada, w której pojawili się znani aktorzy.

W serwisie Rotten Tomatoes Praziomka pozytywnie oceniło 89% ze 166 krytyków (średnia ocena 7,2/10). Krytyczny konsensus portalu brzmi: „Kolejny pięknie animowany triumf Laiki, Praziomek to wizualna uczta z dużą dozą humoru, serca, a nawet odrobiną do przemyślenia”.

Laika

Niestety, Jackman w obsadzie i dobre recenzje nie przyciągnęły tłumów. Film zarobił tylko 26,2 miliona dolarów (!!!). Deadline Hollywood obliczyło, biorąc pod uwagę wszystkie wydatki i przychody, że strata netto wyniosła 101,3 miliona. Jest to jedyna porażka finansowa w historii studia.

Praziomek nominowany był do Oscara wraz z filami Jak wytresować smoka 3, Klaus, Zgubiłam swoje ciało oraz zwycięskim Toy Story 4.

Został natomiast uhonorowany Złotym Globem, wygrywając z takimi tytułami jak Kraina lodu 2, Król Lew CGI oraz wspomnianymi Toy Story 4 i Jak wytresować smoka 3.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial