Wiedza tajemna

„Toy Story 4”. 20 faktów o kolejnej Oscarowej kontynuacji hitu Pixar

Toy Story 4 w reżyserii Josha Cooleya to część, która podzieliła fanów serii. Jedni uważają, że jest jej pięknym zwieńczeniem, inni, że odstaje poziomem od swoich poprzedniczek. Niezależnie do której grupy się zaliczacie, przybliżę Wam kulisy jej powstawania. Na samym wstępie zaznaczę, że zarobiła ona ponad 600 mln dolarów na całym świecie (przy budżecie wynoszącym 200 mln dolarów).

W czwartej części do znanych fanom serii bohaterów dołączają Sztuciek (Sebastian Perdek), Kwaku (Abelard Giza), Bunio (Wojciech Tremiszewski) Gabi Gabi (Julia Kamińska) i Druh Wybuch (Jacek Kopczyński). Dużą rolę odgrywa w niej także pastereczka Bou (Edyta Olszówka).

20 rzeczy, których możecie nie wiedzieć o Toy Story 4

#1 Duke Caboom/Druh Wybuch (Keanu Reeves) jest zainspirowany amerykańskim kaskaderem Evelem Knievelem, który duży rozgłos uzyskał w latach 70. XX wieku. Doczekał się on serii zabawek na swoja podobiznę. Jedną z nich odwzorowali twórcy filmu. Po raz pierwszy pojawił się w łóżeczku Jack-Jacka w Iniemamocnych 2 (2018).

#2 Second Chance Antiques było jednym z najtrudniejszych miejsc do stworzenia przez zespół Toy Story 4 ze względu na szeroki zakres przedmiotów, które musiały wypełnić ciasny sklep z używanymi rzeczami. Znajdziemy tam sporo easter-eggów!

#3 Tinny z Tin Toy’a (1988) pojawia się w automacie do pinballa, a Bou nazywa go po imieniu. Podobnie jak w shorcie, nie wypowiada żadnych kwestii. Wyraża się za pomocą instrumentów.

#4 Gabby Gabby to ukłon w stronę popularnych lalek Chatty Cathy z początku i połowy lat 60. W postać wcieliła się znana z Mad Mena (2007-2015), Christina Hendrick.

Pixar, Wikipedia

#5 John Lasseter powiedział, że Pixar nakręci czwarty film serii tylko wtedy, gdy będzie równie dobry lub lepszy niż poprzednie trzy filmy, mówiąc: „Nie chcemy nic robić z [tymi postaciami], chyba że to dorówna (temu) lub przewyższy to, co było wcześniej.”.

#6 Tim Allen (Buzz Astral) podpisał kontrakt do czwartego filmu, zanim zostało ogłoszone, że w obsadzie jest również Tom Hanks (Szeryf Chudy).

#7 We wczesnej wersji sklep z antykami był „wielkim miastem”, które „ożywało w nocy” (The Art of Toy Story 4, 2019). Miasteczko zabawek kręciło się w myśl bezwzględnej gospodarki, w której wymieniały się one i sprzedawały części do naprawy, a wszystko to w nadziei, że któreś z nich stanie się własnością nowego dziecka.

#8 Fabułę Toy Story 4 (2019) stworzyli John Lasseter, Andrew Stanton, Pete Docter i Lee Unkrich. Po tym, jak ustalili zarys historii nowego filmu, John Lasseter powiedział:

Toy Story 3 (2010) zakończyło przygodę Chudego i Buzza z Andym tak doskonale, że przez długi czas nawet o tym nie rozmawialiśmy. Kiedy jednak wpadliśmy na nowy pomysł, nie mogłem przestać o nim myśleć. To było takie ekscytujące.”

#9 W przeszklonej gablocie w sklepie z antykami można zobaczyć EVE z filmu WALL · E (2008).

Toy Story 4

#10 Film ten był ostatnim projektem Johna Lassetera w Pixar Animation Studios, zanim opuścił firmę Disneya. Teraz działa on w Skydance Animation.

#11 Annie Potts (Bou) była oszołomiona faktem, jak wielką rolę odgrywać będzie w tej części jej postać. Scenariusz cały czas ewoluował, gdy zobaczyła finalną wersję, oniemiała.

#12 Tony Hale/Forky (Bogaci bankruci, Figurantka) nie mógł uwierzyć, że jest w filmie Pixara. Dotarło do niego dopiero gdy zobaczył oficjalny zwiastun filmu.

#13 Kiedy Bonnie jest w przedszkolu, w pudełku na drugie śniadanie zobaczyć możemy Reptillusa Maximusa z Toy Story: Prehistoria (2014).

#14 Randy Newman napisał I Can’t Let You Throw Yourself Away (pol. Ja ci nie dam tak zmarnować się w wykonaniu Tomka Organka) z myślą o społecznym ruchu przeciwko samobójstwom. Utwór nominowany był do Oscara, jednak przegrał z (I’m Gonna) Love Me Again Eltona Johna i Tarona Egertona z filmu będącego biografią tego pierwszego, Rocketman (2019)

#15 Pan Bulwa mówi „Gdzie moje ucho?” zupełnie jak w jedynce.

#16 Flm został wydany 24 lata po Toy Story (1995), 20 lat po Toy Story 2 (1999) i 9 lat po Toy Story 3 (2010).

#17 Forky, ręcznie robiona zabawka-łyżkowidelec wykonana przez Bonnie, , nie została zaprojektowana wyłącznie przez komputer ani rysunek. Zamiast tego Pixar zorganizował „Forkshop”, warsztat, w którym członkowie ekipy produkcyjnej stworzyli własne modele Forky z czyścików do fajki, patyczków do lodów i sztućców.

W miarę jak postać się rozwija, jej gesty stają się mniej niezręczne, ramiona bardziej elastyczne, a oczy zaczynają mrugać.

#18 Film rozwija wątek pastereczki Bou po dwóch pierwszych filmach, ponieważ w trzecim twórcy ustalili, że podobnie jak w przypadku innych zabawek, takich jak Czarny i Etch A Sketch, została ona sprzedana/ podarowana lub oddana przed wydarzeniami z triquela.

#19 Drugi zwiastun, w którym występuje Kwaku (Keegan-Michael Key; mumia Murray z Hotelu Transylwania 2, Hotelu Transylwania 3) i Bunio (Jordan Peele), to animowana wersja słynnego skeczu Valet z programu Comedy Central, Key & Peele (2012-2015).

#20 Film zdobył Oscara w kategorii najlepszy film animowany pokonując Jak wytresować smoka 3 (2019), Klausa (2019), Praziomka (2019) i Zgubiłam swoje ciało (2019).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial