Wiedza tajemna

„Emotki” Sony Animation. To pierwszy animowany film nominowany do Złotych Malin w trzech kategoriach naraz! Słusznie?

Emotki (2017, reż. Tony Leondis) to zdecydowanie najchłodniej przyjęta przez krytyków propozycja od Sony Animation. Dzieciaki nie są jednak tak sceptyczne.

Film śledzi losy mieszkańców fikcyjnego miasta Tekstopolis. Każdy tuziemiec (emotka) wyraża tylko jedną, konkretną emocję, jednak Minek potrafi wyrazić wszystkie naraz. Jakie będą tego konsekwencje? Duże! Napisałam, że młodociani widzowie nie byli wobec filmu tak surowi, jak dorośli eksperci. Skąd taki wniosek? Tytuł nominowany był do Kids Choice Awards w kategorii najlepsza animacja w 2018 roku. Przegrał z Coco (Pixar).

#1 Tytuł jest nie tylko pierwszą animacją nominowaną w trzech kategoriach naraz (w tym w głównej kategorii) do przeciwieństwa Oscara, ale także jej laureatem. Zdobył tytuł najgorszego filmu roku, pokonując takie artystyczne wyżyny jak Baywach. Słoneczny Patrol, Ciemniejsza Strona Greya, Transformers: Ostatni Rycerz oraz Mumia. Emotki triumfowały także w kategoriach Najgorszy scenariusz oraz Najgorsza reżyseria. Jak szaleć, to szaleć.

Złote Maliny po raz pierwszy przyznano w 1981. Zostały wymyślone przez krytyka filmowego, Johnna J. B. Wilsona. Zazwyczaj są one przyznawane na dzień przed wręczeniem Nagród Akademii. Pierwszym uhonorowanym tytułem była komedia musicalowa Can’t Stop The Music.

#2 Sony zaprosiło Jacka Douglassa, właściciela kanału YouTube jacksfilms, na światową premierę, bo zachwalał go/wypowiadał się o nim sarkastycznie.

#3 13 stycznia 2018 roku Arabia Saudyjska zniosła 35-letni seansów pokazów kinowych. To był pierwszy film pokazany publicznie w kraju. Był obecny na festiwalu filmowym w Jeddah wraz z Kapitanem Majtasem: Pierwszym wielkim filmem (2017). Wow!

#4 Sony promowało drugi zwiastun produkcji, organizując konferencję prasową w Cannes dzień przed Festiwalem Filmowym w Cannes w 2017 roku, na którym wystąpił T.J. Miller/Minek (przybywając na spadochronie). Variety nazwał to wydarzenie „nieco niezręcznym”, a The Hollywood Reporter opisał to jako „promocyjną śmieszność”.

#5 Według T.J. Millera był to najszybciej wyprodukowany film animowany w historii.

#6 Film został poprzedzony shortem Puppy (2017).

To już szósty w pełni animowany film Sony Animation, któremu towarzyszy krótki film. Pozostałe to: Na fali (2007), Klopsiki i inne zjawiska pogodowe (2009), Artur ratuje Gwiazdkę (2011), Klopsiki kontratakują (2013) i Hotel Transylwania 2 (2015).

#7 W hiszpańskiej wersji dla Ameryki Łacińskiej imię Jailbreak zostało zmieniona na „Lady Hacker”. W polskiej wersji jest to Matrix.

#8 Tydzień przed premierą filmu Sony Animation zamieściło na Twitterze kontrowersyjną grafikę promocyjną parodiującą serial Hulu Opowieść podręcznej (2017). Natychmiast spotkała się ona z krytyką za brak smaku, biorąc pod uwagę zawartość i tematykę serii Hulu. W następstwie reakcji tweet został usunięty. Lepiej późno niż wcale.

#9 Nie licząc kontynuacji, to już siódmy film kinowy, w którym pojawiają się sceny ze znanymi postaciami (w tym przypadku z emoji i postaci z aplikacji). Pozostałymi były Kto wrobił królika Rogera? (1988) (postaci z kreskówek), Toy Story (1995) (postaci z linii zabawek), Shrek (2001) (postaci z bajek), Epoka lodowcowa (2002) (prehistoryczne zwierzęta), Ralph Demolka (2012) (postaci z gier wideo), oraz Lego: Przygoda (2014) (postaci Lego).

#10 Jordan Peele dostał propozycję roli Poopa, ale pomyślał, że pomysł został „spieprzony”. Po zastanowieniu się nad tym (przez jeden dzień) poprosił swojego przełożonego, aby zapytał, ile płacą. Rola została już powirzona Patrcikowi Stewartowi. Po całym zajściu Peele postanowił rzucić aktorstwo i skoncentrować się na reżyserowaniu.

#11 Gdy telefon zaczął kasować sane, Poop krzyknął „Czerwony alert”. To oczywisty ukłon w stronę roli Patricka Stewarta jako Kapitana Picarda w Star Trek: Następne pokolenie (1987) i jego częste włączanie „czerwonego alarmu” w sytuacji zagrożenia.

#12 Oryginalny tytuł brzmiał „Emojimovie: Express Yourself”.

#13 Kiedy Hi-5 (Piątka) zabiera Gene’a (Mimka) do Loser Lounge, mówi mu, że to miejsce dla emotek, które nigdy nie są używane. Emotikona bakłażana najprawdopodobniej nie znalazłaby się w tam, gdyby telefon należał do osoby dorosłej, ze względu na jego popularność jako symbol męskich genitaliów.

#14 W angielskiej wersji wystąpili T.J Miller, James Corden, Anna Faris, Maya Rudolph, Steven Wright, Jennifer Coolidge i Patrick Stewart.

A także Christina Aguilera!

#15 W rodzimej wersji usłyszeć możemy Pawła Ciołkosza, Szymona Roszaka, Katarzynę Kwiatkowską, Monikę Pikułę, Lidię Sadową oraz Wojciecha Paszkowskiego.

Pst! Było małe zamieszanie z piosenką przy napisach końcowych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial