Wiedza tajemna

„Księżniczka Kaguya”. Isao Takahata czaruje widzów minimalistycznymi środkami

Adaptacja japońskiej Opowieści o zbieraczu bambusu pochodzącej z X wieku (okres Heian) to Księżniczka Kaguya (2013) w reżyserii Isao Takahaty. Stanowi ona bezpretensjonalną podróż do krainy efemeryczności i subtelności.

Starszy mężczyzna trudniący się zbieraniem bambusa, w jednej z łodyg rośliny znajduje malutką dziewczynkę. Razem z żoną wychowują ją jak własne dziecko. Z czasem wyrasta ona na piękną niewiastę. Otoczona przez rozmaitych zalotników, konsekwentnie ich odrzuca. W końcu o jej względy zaczyna ubiegać się sam cesarz.

15 faktów o magicznej opowieści Takahaty

#1 W kilku scenach tytułową postać oraz Lady Sagami można zobaczyć w wielowarstwowych kimonach zwanych Junihitoe. Były to jedwabne stroje reprezentacyjne japońskiej arystokracji. Zarówno liczba warstw, jak i ich kolor noszonych były w tamtych czasach podyktowane okazją, statusem osoby i porą roku. Ich rozpiętość zmalała od XI wieku.

#2 Zwój, który Lady Sagami rozwija dla Księżniczki Kaguyi, jest oparty na rzeczywistym. Co ciekawe, w 1999 roku Takahata wydał książkę, w której porównano zwoje z XII wieku z (uwaga, uwaga!) filmami animowanymi. Więcej na jej temat przeczytacie TUTAJ.

#3 To najdłuższy film Ghibli, trwający dwie godziny i siedemnaście minut. Jest o trzy minuty dłuższy niż Księżniczka Mononoke (1997).

#4 Budżet filmu oszacowano na 5 miliardów jenów (49,3 miliona dolarów), co czyni go najdroższym filmem wyprodukowanym w Japonii. Tak, w tytule użyłam słowa minimalistyczny (jednak chodziło mi o szkicową formę postaci i teł aniżeli zainwestowane pieniądze).

#5 W okresie Heian etykieta głosiła, że ​​dama nie może komunikować się twarzą w twarz z obcymi. Dlatego za każdym razem, gdy przybywa adorator, Kaguya-hime siedzi za ekranem (sudare) lub żaluzjami, osłonięta przed jego wzrokiem.

#6 Kiedy Kaguya znajduje małą glinianą i drewnianą lalkę między kwiatami imbiru w pobliżu dużego drzewa na leśnej polanie, jest to prawdopodobnie ta sama lalka, którą widzi jej przyjaciółka, gdy podnosi księżycową dziewczynę, by nieść ją na plecach.

#7 To ostatni film reżysera Isao Takahaty przed jego śmiercią 5 kwietnia 2018 roku.

#8 Kimono Kaguya-hime zdobią stylizowane japońskie kwiaty bambusa.

#9 Shinichirô Ikebe (Sierpniowa rapsodia, Sobowtór) został pierwotnie zatrudniony jako kompozytor do filmu, ale został zastąpiony przez Joe Hisaishiego.

#10 Jako dziecko Takahata przeczytał Opowieść o zbieraczu bambusa. Wspomniał, że z trudem wówczas nawiązywał kontakt i sympatyzował z jej bohaterką; wg niego „transformacja bohaterki była enigmatyczna” i „niewzbudzająca empatii”. W 1960 roku Takahata przygotowywał się do potencjalnej adaptacji dla swojego pracodawcy Toei Animation, która ostatecznie została porzucona. Po ponownym przeczytaniu opowieści zdał sobie sprawę, że historia może być zabawna, o ile adaptacja pozwoli widzom zrozumieć, jak czuła się księżniczka Kaguya.

#11 W lutym 2014 roku Księżniczka Kaguya zajęła 4. miejsce zarówno w rankingu 10 najlepszych animacji najstarszego japońskiego magazynu filmowego, Kinema Junpo, jak i w jego plebiscycie Reader’s Choice Awards.

#12 Konsensus krytyków brzmi: „Opowieść o księżniczce Kaguyi to opowieść szczycąca się głębią narracji, szczerością i wyjątkowym pięknem wizualnym, to nowoczesny animowany skarb o ponadczasowym uroku.”.

#13 Początkowo zakładano (i nawet ogłoszono), że filmowa historia Kaguyi zostanie wydana równocześnie ze Zrywa się wiatr (2013), kolejnym filmem Ghibli wyreżyserowanym przez Hayao Miyazakiego. Byłby to pierwszy raz, kiedy prace obu reżyserów zostają wypuszczone razem od czasu premiery filmów Mój sąsiad Totoro (Miyazaki) i Grobowiec świetlików (Takahata) w 1988 roku. Jednak w lutym 2013 roku dystrybutor Toho ogłosił, że wydanie filmu opóźni się, ponieważ storyboardy nie są jeszcze ukończone.

#14 Dystrybucją filmu w Stanach zajęła się firma GKIDS (Sekret księgi z Kells, Chico i Rita). Główną rolę w angielskiej wersji zagrała Chloe Moretz.

Elle, Ghibli

#15 Film nominowany był do Oscara wraz z Jak wytresować smoka 2, Pudłakami, Song of the Sea i Wielką szóstką. Wygrał ostatni tytuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial