Wiedza tajemna

„Marnie. Przyjaciółka ze snów”. Wzruszający obraz bazuje na cudownej książce

Ostatni film Ghibli przed najdłuższą przerwą w historii studia. Na podstawie książki o tym samym tytule (1967) autorstwa Brytyjki Joan G. Robinsnon. Bazuje na wspomnieniach z dzieciństwa pisarki. Hayao Miyazaki wskazał tytuł na jedną ze swoich ulubionych książek dla dzieci. Warto dodać, że wskazał ich w sumie 50.

When Marnie Was There, Wikipedia

Marnie. Przyjaciółka ze snów (2014) ukazał się rok po premierze Zrywa się wiatr Hayao Miyazakiego. Reżyseria: Hiromasa Yonebayashi, James Simone.

Film śledzi losy Anny Sasaki, który przebywa u swoich krewnych w domu na mokradłach Kushiro na Hokkaido. Anna trafia na pobliską opuszczoną rezydencję, gdzie spotyka Marnie. To tajemnicza dziewczynę, która prosi Annę, by obiecała, że ​​zatrzyma dla siebie ich wspólne sekrety. W miarę upływu lata Anna spędza coraz więcej czasu z Marnie… Wkrótce poznaje prawdę o swojej rodzinie.

Priscilla Ahn napisała utwór Fine on the Outside w 2005 roku. Jednak nigdy go nie wydała, ponieważ wydawał się jej zbyt osobisty. Po ogłoszeniu pemiery filmu przeczytała książkę, na podstawie której jest oparty. Bardzo silnie identyfikowała się z jego główną bohaterką, Anną. Zdecydowała się przesłać rzeczone nagranie do studia Ghibli. Finalnie zostało ono wybrane przez producenta Yoshiaki Nishimurę jako piosenka przewodnia do filmu.

Był to także ostatni film, który Yonebayashi (Tajemniczy świat Arietty, 2010) wyreżyserował dla Ghibli, zanim zdecydował się opuścić studio.

Film nominowany był do Oscara. Przegrał z W głowie się nie mieści (2015) Pixar. W stawce były jeszcze Anomalisa (2015), Baranek Shaun. Film (2015) i Chłopiec i świat (2013).

Filmowy silos bazuje na tym na wiatraku we wsi Overy Staithe w hrabstwie Norfolk w Anglii.

Wikipedia, Ghibli

W angielskiej wersji językowej udział wzięli Hailee Steinfeld (Anna), Kiernan Shipka (Marnie), Ava Acres, Vanessa Williams oraz Catherine O’Hara.

Shipka, Ghibli

Na Rotten Tomatoes film na 91 procent pozytywnych recenzji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial