Wiedza tajemna

„Na Fali”. Nie zgadniecie, ile gatunków nielotów jest w filmie! Znaliście wszystkie?

Na fali (2007) w reżyserii Chrisa Bucka (współreżyser Tarzana, Krainy lodu i Krainy lodu 2) i Ash Brannon (reżyser Rock Dog. Pies ma głos!, współreżyser Toy Story 2) to lekka i zabawna propozycja dla wszystkich, którym bliski jest może niekoniecznie surfing, ale przede wszystkim letni, wakacyjny vibe! Czyli chyba dla nas wszystkich.

15 pingwinich faktów

#1 Na początku filmu Cody (Shia LeBouf, Sokół, seria Transformers) jest pytany, czy ma jakieś inne umiejętności poza surfowaniem. Odpowiada: „Jakie? Śpiewanie i tańczenie?”. Jest to jawna aluzja do produkowanego równolegle Happy Feet: Tupot małych stóp (2006), w którym owe rzeczy odgrywają dominującą rolę w życiu głównego bohatera.

#2 Dział projektowania zainstalował specjalny system do przechwytywania ruchu na starej kamerze wideo Sony, aby dać złudzenie, że film faktycznie został nakręcony za pomocą ręcznej kamery. To poprawiło dokumentalny klimat filmu.

#3 Reggie Belafonte został zainspirowany przez Billa Sharpa, promotora nagród Billabong XXL Global Big Wave Awards. Sharp jest znany ze swoich spiczastych fryzur i częstych występów w mediach w telewizji oraz w filmach dokumentalnych, takich jak Billabong Odyssey (2003).

Po lewej Reggie z Na fali (2007)

#4 Postać Big Z oparta jest na pionierskim surferze Gregu Nollu. Noll znany jest z surfowania na szczególnie imponujących falach od późnych lat pięćdziesiątych do późnych sześćdziesiątych.

Greg Noll
Jeff Bridges, Big Z (Geek)

Postanowił on zakończyć karierę wkrótce po tym, jak próbował surfować na największej fali w swojej przygodzie z wodą.

#5 Pierwszy film animowany Jeffa Bridgesa od Ostatniego jednorożca (1982), który ukazał się 25 lat wcześniej. Jeśli nie widzieliście tego tytułu, koniecznie się z nim zapoznajcie.

#6 Nazwisko Cody’ego to Maverick. Miejscówka Mavericks California jest znana na całym świecie wśród wielbicieli fal. W większości przypadków tamtejsze fale osiągają średnie wysokości 25 stóp, a najwyższe 60 stóp.

Shia LaBeouf (IndieWire), Cody

Imprezy odbywają się co roku w miesiącach zimowych, zwykle od listopada do marca, w zależności od tego, jak sprzyjające są warunki pogodowe. Kelly Slater, który surfował na Mavericks, ma niewielką rolę w tym filmie.

#7 Przegrał walkę o Oscara z Ratatuj Pixara (2007). W stawce był jeszcze tytuł Persepolis (2007). Co ma wisieć, nie utonie. Współtwórca Na fali Chris Buck później wraz z Jennifer Lee wyreżyserował Krainę Lodu (2013), która zdobyła nagrodę.

#8 Filmowi profesjonalni surferzy to Renato Mendes (Brazylia), pingwin złotoczuby Rory Nubbins (Australia) i Tatsuhi Kobayashi (Japonia).

#9 Kiedy Cody myje się na plaży, podczas gdy Z go trenuje, ten ostatni śmieje się i mówi „Wipeout”. To hołd dla początku utworu Wipeout The Surfaris, w którym występuje podobny śmiech i słowo „wipeout”. Poniżej zamieszczam ten nuumer.

#10 Preprodukcja filmu ruszyła w 2002 roku.

#11 Drew Barrymore, Renée Zellweger, Keira Knightley oraz Michelle Pfeiffer rozważane były do roli Lani Aliikai. Angaż otrzymała Zoey Deschanel (Jess i chłopaki, Jestem na tak).

#12 Pierwszy film animowany z premiera kinową skomponowany przez Mychaela Danna. Później stworzył on muzykę do tytułów Dobry dinozaur (2015), Bociany (2016), Rodzina Addamsów (2019) i Naprzód (2020).

#13 Klasyfikując postacie pod względem gatunków, wyłania się takie oto piękne zestawienie:

Cody Maverick, Edna Maverick (Dana Belben), Glen Maverick (Brian Posehn) i Glen’s Buddy (Maddie Taylor) to pingwiny skalne. Zeke „Big Z” Topanga jest pingwinem cesarskim, Lani Aliikai pingwinem białobrewym, Tank Evans (Diedrich Bader) to pingwin królewski, Mikey Abromowitz (Mario Cantone) jest ptakiem-brodzikiem, Reggie Balefonte (James Woods) wydrą morską, Chicken Joe (Jon Heder) kurczakiem domowym, a Ivan (Maddie Taylor) astropygą radiatą. Wow, cóż za różnorodność!

#14 SPOILER: Big Z upozorował swoją śmierć i przyjął nową tożsamość jako Geek. To rzecz jasna hołd dla poprzedniego filmu Jamesa Woodsa, gangsterskiego klasyka Dawno temu w Ameryce (1984), w którym to samo stało się z postacią Woodsa.

#15 Na początku filmu Cody zauważa brak fal w Shiverpool. Mówi „Powinieneś być tu wczoraj …”. To dość powszechny aforyzm w świecie surferów określający złe warunki surfowania.

Pst! Film doczekał się sequela Na fali 2: Wave Mania (2017, reż. Henry Yu), jednak został on wydany bezpośrednio na DVD. Poniżej trailer!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial