Wiedza tajemna

„Ponyo”, czyli Miyazaki po raz kolejny potwierdza swoją wielkość. 20 faktów

Ponyo (2018) Hayao Miyzakiego to mój ulubiony film od studia Ghibli (zaraz po absolutnie przecudownym Szepcie serca (1995) Yoshifumi Kondō. Czysty geniusz!

Mała rybka ucieka z podwodnego królestwa. Dostawszy się na brzeg, zostaje odnaleziona przez pięcioletniego chłopca Sosukego. Ojciec rybki, Fujimoto, wzywa duchy morza, aby zwróciły mu jego córkę. Sosuke przysięga zaś się nią opiekować. Co z tego wyniknie?

#1 Hayao Miyazaki sam narysował większość obrazów morza i fal, eksperymentując, aby uczynić je tak ekspresyjnymi, jak to tylko możliwe. John Lasseter powiedział, że nigdy wcześniej nie widział wody tak pięknie ożywionej. W pełni się z nim zgadzam!

#2 Początkowe dwanaście sekund, z udziałem ogromnych ławic ryb i stworzeń podwodnych, wymagało opracowania 1613 (!) stron szkiców koncepcyjnych.

#3 Sôsuke jest oparty na synu Hayao Miyazakiego, Gorô Miyazakim, w wieku 5 lat.

Ghibli

#4 Poziom szczegółowości animacji zaowocował 170 000 oddzielnymi obrazami. Taka liczba czyni ją najbardziej detaliczną ze wszystkich filmów Miyazakiego.

#5 Ojciec Sôsuke pracuje na pokładzie statku o nazwie Koganei maru. Koganei to miasto na zachodzie aglomeracji Tokio, w którym znajduje się Studio Ghibli.

#6 Hayao Miyazaki podczas San Diego Comic Con w 2009 roku stwierdził, że do stworzenia filmu zainspirował go obejrzenie animowanej adaptacji Disneya Mała syrenka (1989). Film ma również podobny koncept do Little Memole, anime z 1984 i 1985 roku.

#7 W całym filmie jest wiele odniesień do czteroczęściowego dramatu operowego Richarda Wagnera Pierścień Nibelunga. Prawdziwe imię Ponyo to Brünnhilde, jedna z głównych postaci jego drugiej odsłony – Walkiri. Brünnhilde także jest istotą „nadprzyrodzoną”, która zakochuje się w człowieku (Siegfried), podobnie jak Ponyo lokuje swoje uczucia w Sôsuke.

Kiedy Ponyo ściga Sôsuke i jego matkę podczas wielkiej burzy, można usłyszeć muzyczny hołd dla Ride of the Valkyries Wagnera.

#8 Projekt fal oceanicznych podczas tajfunu wywołanego przez Ponyo bazuje na falach ze słynnego drzeworytu w stylu ukiyo-e The Wave Off Kanagawa (Wielka fala w Kanagawie, ok. 1831) japońskiego artysty Hokusai. Powstał jako pierwsza z cyklu 36 widoków na górę Fudżi.

#9 Do czasu ukazania się Tajemniczego świat Arrietty (2010), film ten był najszerzej dystrybuowanym tytułem Studio Ghibli w USA. Miał premierę 927 kinach.

Dla porównania Spirited Away: W krainie bogów (2001) wyświetlono w 26 kinach, Ruchomy zamek Hauru (2004) – 36, a Księżniczkę Mononoke (1997) – 38.

#10 Miyazaki był zainteresowany zrobieniem kontynuacji filmu, ale producent Toshio Suzuki zasugerował mu adaptację Zrywa się wiatr (2013).

#11 Sôsuke to nawiązanie do dzieł słynnego japońskiego pisarza, twórcy nowoczesnej powieści japońskiej Sôseki Natsume (1867–1916). W napisanej przez niego The Gate (1910) główny męski bohater Sôsuke mieszka w domu na wzgórzu, Gake no ue.

Wikipedia, Amazon

#12 Melissa Matheson, scenarzystka E.T. (1982), nadzorowała tłumaczenie wersji amerykańskiej. Zajęło jej to kilka dni.

#13 W wersji japońskiej Sosuke odzywa się do swoich rodziców po imieniu, a nie tylko nazywa mamą i tatą.

#14 Postać Toki (angielskiej wersji grana przez Lily Tomlin), gderliwa staruszka na wózku inwalidzkim, jest wzorowana na matce Hayao Miyazakiego.

Ghibli

#15 Ulubionym jedzeniem Ponyo jest szynka. Sekwencja, w której oferuje ona jedzenie matce i dziecku, została napisana, aby pokazać, że można być bezinteresownym i żyć w ludzkim świecie. Miyazaki rozwinął tę scenę na późnym etapie produkcji, kiedy utknął na tym, jak zakończyć film. Aha, jeszcze jedno! Ponieważ postać wypiła trochę krwi Sōsuke; stając się człowiekiem, przypomina go w kobiecej postaci i z własnymi rudymi włosami.

#16 Mama Ponyo, Granmammare jest ogromna, być może równie duża, jeśli nie większa niż płetwal błękitny. Jest w stanie zmieniać kształt i rozmiar, a także wydaje się świecić ciepłym, złotym światłem. Może ono być wytwarzane w magiczny sposób lub przez luminescencyjny plankton. Przypomina bardzo piękną kobietę o niewiarygodnie długich, rudych włosach, brązowych oczach i miłej twarzy. Cyjanowa szata, którą nosi, zdaje się stapiać z morzem, kiedy pływa.

Nie do końca wiadomo, czy postać ma stopy, czy po prostu unosi się swobodnie.

Ghibli

#17 Tata Ponyo, Fujimoto, zachowuje się jak czarny charakter, ponieważ jest surowy dla swojej córki. Ta nigdy nie mówi o nim dobrze. Dla Lisy (mamy Sosuke) wydaje się on nieco ekscentryczny. W głębi duszy to dobry człowiek. Używa swojej mocy, by oczyszczać morze.

Ghibli

#18 Film cieszył się dużym uznaniem w Japonii. Zdobył nagrody na prestiżowych Międzynarodowych Tokijskich Targach Anime w 2009 roku.

#19 Polskim dystrybutorem filmu był Monolith Plus. Dialogi opracowało studio Sonica.

Reżyserią zajęła się Miriam Aleksandrowicz.

#20 W obsadzie znaleźli się Noah Cyrus (Ponyo), Frankie Jonas (Sosuke), Cate Blanchett (Granmammare), Liam Neeson (Fujimoto), Tina Fey (Lisa) oraz Matt Damon (ojciec Sosuke).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial