Wiedza tajemna

„Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski”. Film twórcy „Shreka 2”. Maffashion w obsadzie!

Powstałe w 2017 roku Smerfy: Poszukiwanie zaginionej wioski to 12. film studia Sony Pictures Animation, które odpowiedzialne jest za takie tytuły jak Klopsiki i inne zjawiska pogodowe (2009), Hotel Transylwania (2012, 2015, 2018), czy nagrodzony Oscarem Spider-Man Uniwersum (2018). Obraz, który wbrew pozorom nie jest kontynuacją Smerfów 2 (2013), lecz początkiem zrebootowanej serii, wyreżyserował niedawno zmarły Kelly Asbury (Mustang z Dzikiej Doliny, 2002, Shrek 2, 2004).

Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski

W odróżnieniu od Smerfów (2011) i Smerfów 2, film jest w całości animowany komputerowo i nie uświadczymy w nim elementów live-action.

To piąty w pełni animowany komputerowo film oparty na komiksie. Wcześniej powstały Skok przez płot (2006), Wielka Szóstka (2014), Fistaszki – wersja kinowa (2015) i LEGO Batman: Film (2017).

SPA

Trzy jabłka wykorzystane przez Ciamajdę do oszukania Papy Smerfa mogą być nawiązaniem do stwierdzenia twórcy Smefów, Pierre’a „Peyo” Culliforda, że niebieskie skrzaty mierzą średnio trzy jabłka wysokości (ang. three apples high, fr. haut comme trois pommes).

SPA

Smerfne jagody ponownie zmieniły kolor. W serialu Smerfy (1981) były czerwone, we wspomnianych wyżej Smerfach i Smerfach 2 niebieskie, a w Poszukiwaczach są fioletowe.

Początkowo tytuł filmu brzmiał Get Smurfy!.

W oryginalnej wersji językowej Smerfów i Smerfów 2 Smerfetkę zagrała piosenkarka Katy Perry. W przypadku Poszukiwaczy zaginionej wioski rola błękitnej piękności przypadła innej gwieździe, piosenkarce Demi Lovato. Na naszym rodzimym podwórku obyło się bez zmian – Małgorzata Socha niezmiennie jest polską Smerfetką.

materiały prasowe

W oryginalnej wersji językowej w Piekarza wcielił się słynny szef kuchni Gordon Ramsey. Jest to pierwsza rola, w której celebryta nie gra siebie lub kucharza (kucharza zagrał w 14. odcinku czwartego sezonu serialu Fineasz i Ferb, 2007-2015).

SPA

W polskiej wersji językowej w roli Gradobitki wystąpiła piosenkarka Margaret. Oprócz dubbingu gwiazda nagrała również singiel promujący Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski.

Podobnie, jak miało to miejsce w przypadku Smerfów i Smerfów 2, w filmie zostały przedstawione nowe Smerfy, takie jak Ciekawski.

SPA

W oryginalnej wersji językowej Gargamel mówi głosem Rainna Wilsona. Aktora znamy również z roli innego złoczyńcy – Gallaksara z filmu Potwory kontra obcy (2009). Miłośnicy produkcji aktorskich z pewnością pamiętają go z roli Arthura w serialu Sześć stóp pod ziemią (2001-2005) i Dwighta z serialu Biuro (2005-2013).

SPA
Rainn Wilson jako Arthur, Sześć stóp pod ziemią, HBO

W polskiej wersji językowej Gargamela zagrał Maciej Stuhr. Przypomnijmy, że aktor użyczył swoich talentów takim postaciom z produkcji animowanych jak Król Kuzco z Nowych szat króla (2000), Flynn Rider z Zaplątanych (2010), Hector z Coco (2017) i Timon z najnowszego Króla Lwa (2019).

SPA

Druga rola w filmie animowanym dla Michelle Rodriguez. Aktorka znana z serii Szybcy i wściekli i serialu Zagubieni zagrała w Poszukiwaczach Gradobitkę (Smurfstorm), a wcześniej Paz w Turbo (2013) od DreamWorks Animation.

Piotr Stramowski, gwiazdor z filmów Patryka Vegi, zagrał Smerfa Osiłka. Nic dziwnego, obaj mogą się pochwalić imponującą muskulaturą!

Julia Kuczyńska, popularna blogerka modowa znana jako Maffashion, zagrała Lolijkę.

IG @maffashion_official

Box office filmu wyniósł 191 milionów dolarów przy budżecie 60 mln. Nie tak źle, biorąc pod uwagę kiepskie opinie (ale i tak lepsze od Smerfów i Smerfów 2). W serwisie Rotten Tomatoes tylko 40% krytyków oceniło film pozytywnie (100 opinii), widzów – zaledwie 54% (prawie 50 tysięcy opinii).

I na koniec piosenka Meghan Trainor, którą mogliśmy usłyszeć podczas napisów końcowych:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial