Wiedza tajemna

„Rango”. Johnny Depp w roli kameleona-szeryfa na pustyni Mojave. 20 palących faktów

Gore Verbinski znany jest z wyreżyserowania pierwszych trzech odsłon Piratów z Karaibów (2003, 2006, 2007) Disneya. Tym razem wziął na tapet animację! To jego gatunkowy debiut. I tak oto dostaliśmy przedziwaczne Rango (2011).

Kameleon Rango przybywa do miasteczka na kalifornijskiej pustyni Mojave. Swoje terrarium zamienia na nieskończone połacie piachu i żwiru. Jakby tego było mało lokalsom kończą się zasoby wody, a gad zostaje mianowany tutejszym szeryfem. Produkcja garściami czerpie z spaghetti westernów czy filmów Clinta Eastwooda, a przy tym ma bardzo sensowny przekaz. Mianowicie, gdy jedna osoba odpowiada za kurek (czy to finansowy czy wodny) często wiąże się to z kłopotami… W rolach głównych wystąpili Johnny Depp (Rango), Isla Fisher (Fasola) oraz Ned Beatty (Burmistrz). Produkcja zdecydowanie jest godna uwagi.

Pst! Spaghetti westerny (macaroni westerny) to nazwa kręconych we Włoszech i Hiszpanii westernów, które popularne były w latach 1963–1973. Naczelnym przedstawicielem tego nurtu był włoski reżyser Sergio Leone (Dobry, zły i brzydki, 1966, Pewnego razu na Dzikim Zachodzie, 1965). Cechował się on niskim budżetem, nihilizmem moralnym, czarnym humorem i dużą brutalnością.

20 faktów o animacji, z której dumny jest odtwórca roli Jacka Sparrowa

#1 Zamiast nagrywać kwestie w kabinach, większość z nich zarejestrowano na planie. Umożliwiło to aktorom podążanie za rytmem swoich współpracowników, dając im jednocześnie pole do improwizacji. To samo zrobiono przy okazji tworzenia filmu Rybki z ferajny (2004).

Aktorzy otrzymali kostiumy w klimacie Dzikiego Zachodu, aby lepiej wejść w rolę.

#2 Na początku filmu Rango ląduje na przedniej szybie czerwonego kabrioletu na pustyni. Kierowca, model auta i pasażer stanowią nawiązanie do Las Vegas Parano (1998) z Johnnym Deppem. Jeśli jeszcze nie widzieliście tego filmu, koniecznie nadrabiajcie zaległości!

#3 Przy stole do pokera w saloonie, kiedy Rango wchodzi do niego po raz pierwszy, siedzi sowa w cylindrze. Trzyma ona parę czarnych asów i parę czarnych ósemek. To karty, które dzierżył w dłoni osławiony rewolwerowiec Dzikiego Zachodu, Dziki Bill Hickok w chwili, gdy został zastrzelony w saloonie w Deadwood w Południowej Dakocie.

#4 Grzechotnik Jake był wzorowany na Lee Van Cleefie.

Wikipedia, Pinterest

#5 Piaszczysto-żwirowa pustynia Mojave położona jest wschodniej części Kalifornii, a także w stanach Utah, Nevada i Arizona. Roczna suma opadów waha się tam od 50 mm (w Dolinie Śmierci, najbardziej suchym miejscu Ameryki Północnej) do 600 mm (w górach). Stanowi ona główne miejsce akcji w filmie. Jeśli zaś chodzi o samą Dolinę Śmierć, to ziemia potrafi nagrzać się w niej do temperatury 100 stopni Celsjusza, co pozwala na smażenie na niej jajek! To jedno z najgorętszych miejsc na planecie. Wilgotność powietrza w Dolinie Śmierci wynosi średnio 1%.

Pustynia Mojave/Wikipedia
Pustynia Mojave/Wikipedia
Pustynia Mojave/Wikipedia

#6 To pierwszy film animowany w dorobku Industrial Light & Magic (seria seria Gwiezdne wojny, Indiana Jones, Terminator, Park Jurajski, Jumanji).

#7 Clint Eastwood stanowił inspirację dla Spirit of the West/Ducha Zachodu. Na tylnym siedzeniu swojego wózka golfowego Duch ma pięć podobnych do Oscara nagród filmowych (które Rango nazywa „złotymi strażnikami”). Eastwood otrzymał dokładnie pięć Oscarów, w tym nagrodę Irvinga J. Thalberga (statuetki za Za wszelką cenę, 2004 – reżyseria i najlepszy film oraz za Bez przebaczenia, 1992 – reżyseria, najlepszy film).

Rango
Rango
Rango

Głos Ducha to natomiast głos aktora Timothy’ego Olyphanta, który wystąpił w serialu Deadwood (2004).

#8 W scenie, w której Rango opisuje mieszkańcom Ducha Zachodu, rysując na niebie obrazy tlącym się kijem, można na nim dostrzec logo amerykańskiego zespołu rockowego KISS, myśliwce Imperial Fighters z Gwiezdnych Wojen, płetwę rekina, a także dinozaura.

#9 Kiedy Rango twierdzi, że zabił wszystkich siedmiu braci Jenkins jednym pociskiem, to jest to aluzja do bajki O dzielnym krawczyku spisanej po raz pierwszy przez braci Grimm (1812). Główny bohater zabija w niej siedem much jednym machnięciem ręki, ale przekonuje wszystkich, których spotka, że ​​ukrócił żywot siedmiu mężczyzn jednym ciosem.

#10 Kiedy Rango rozmawia z Duchem Zachodu, mówi do niego „nazywali cię człowiekiem bez imienia”. Tak często opisywano westernowe wcielenia Clinta Eastwooda.

#11 Po raz pierwszy od Happy Feet: Tupot małych stóp (2006) Oscar dla najlepszego filmu animowanego nie trafił ani do filmu Disneya, ani Pixara. Był to też jedyny film nie Disney / Pixar z okresu 2010-2018, który zdobył pozłacanego krzyżowca za najlepszy film animowany. Nagroda powędrowała do Spider-Man Uniwersum (2018) Sony Pictures Animation w 2019 roku.

Rango do walki o statuetkę stanął z tytułami Chico i Rita, Kot w butach, Kot w Paryżu, Kung Fu Panda 2. Wyszedł z niej zwycięsko.

#12 Postaci, do których nigdy nie zwracano się po imieniu, to Roadkill pancernik (Alfred Molina), mysz pustynna Priscilla (Abigail Breslin) i kret Balthazar (Harry Dean Stenton).

Na górze Balthazar, na dole Roadkill, po prawej Priscilla

#13 Rango odnosi się do myszy Priscillai jak do „młodszej siostry”, co jest również ulubionym określeniem Koguta Cogburna dla Mattie Rossy w Prawdziwym męstwie (1969). Obraz doczekał się świetnego rimejku, który swoją premierę miał w 2010 roku. Szczerze polecam!

Scena pościgu w kanionie wizualnie nawiązuje do ataku Gwiazdy Śmierci z Gwiezdnych wojen: Część IV – Nowa nadzieja (1977).

#14 Słowa mądrości od Ducha Zachodu: 1. Czasami musisz kopać głęboko, aby znaleźć to, czego szukasz. 2. Nie ma znaczenia, jak cię nazywają, to czyny definiują człowieka. 3. Więc bądź bohaterem! 4. Tu nie chodzi o ciebie, chodzi o nich. 5. Żaden człowiek nie może wyjść z własnej historii. Najbardziej przemawia do mnie ostatni z nich.

No men can escape his own story, Rango

#15 Organizacja antynikotynowa Breathe California z Sacramento w Kalifornii uważała ten film za zagrożenie dla zdrowia publicznego. Twierdziła, że w filmie jest co najmniej 60 przypadków palenia. Z tego powodu niektóre organizacje antynikotynowe, w tym rzeczona Breathe California, złożyły petycję, aby tytuł otrzymał kategorię R zamiast PG otrzymanej przez Motion Picture Association of America. Zmiana nie została jednak wprowadzona.

Podobnie jak Mrówka Z (1998), tytuł ten dostał PG ze względu na okazjonalne przekleństwa i nadużywanie substancji psychoaktywnych przez postaci w nim występujące.

#16 Chociaż Johnny Depp znany jest z niechęci do oglądania własnych filmów, są od tej reguły dwa wyjątki. Gnijąca panna młoda (2005) i Rango.

Zobacz też: Gnijąca Panna Młoda. Majstersztyk od Tima Burtona. 20 strasznych faktów

#17 Sceny, w których Rango uciekał lub był ścigany (na pustyni i w mieście, tuż przed spotkaniem z burmistrzem), to ukłony w stronę sekwencji pościgu w filmie Arizona Junior (1987).

#18 Po sukcesie filmu Paramount otworzyło własne studio animacji. Do tej pory za jego sprawą ukazały się Sponge Bob: Na suchym lądzie (2015), Monster Trucks (2016), Gnomeo i Julia. Tajemnice zaginionych krasnali (2018) oraz Kraina cudów (2019).

#19 Film konsultowany był z Rogerem Deakinsem, operatorem znanym ze współpracy z braćmi Coen (To nie jest kraj dla starych ludzi, 2007, Poważny człowiek, 2009, Prawdziwe męstwo) i pracy nad Skazanymi na Shawshank (1994) czy Blade Runnerem 2079 (2017). Deakins to dwukrotny laureat Oscara (za wspomnianego Blade Runnera i 1917 (2019), a także twórca aż trzynastokrotnie do tej nagrody nominowany (m.in. za zdjęcia do filmów Skazani na Shawshank, Zabójstwo Jessiego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda, 2007, Sicario, 2015).

Operator pracował przy WALL·E (2008) jako konsultant wizualny i to dzięki niemu animatorzy dowiedzieli się jak sprawić, aby film wyglądał tak, jakby został nakręcony przy użyciu prawdziwych kamer. Był także konsultantem wizualnym przy Jak wytresować smoka? (2010) oraz Jak wytresować smoka 2? (2014).

#20 Głosowy debiut aktorski Alfreda Moliny. Później użyczył on głosu profesorowi Knightowi w Uniwersytecie Potwornym (2013), Double Danowi w filmie Ralph Demolka w internecie (2018), Baronowi w Henchmen (2018) i Królowi Agnarr w Krainie lodu II (2019).

Na zakończenie moja ulubiona scena z filmu z utworem Cool Water autorstwa Boba Nolana. W filmie wykonał ją Hank Williams. Jest klimat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial