Wiedza tajemna

„SpongeBob: Na suchym lądzie”. Debiut Paramount Animation! 20 faktów

Tradycyjna i komputerowa animacja połączone z filmem aktorskim. Panie i Panowie, oto SpongeBob: Na suchym lądzie (2015). Reżyserują Paul Tibbitt (SpongeBob Kanciastoporty, 2004) i Mike Mitchell (Shrek Forever, Trolle, Lego przygoda 2).

Tytuł to pierwszy film nowopowstałego studia Paramount Animation we współpracy z Nickelodeon Movies. Niekoniecznie będący prequelem czy sequelem. Prawdopodobnie miał być niezależny od kontinuum z filmu SpongeBob Kanciastoporty. Nie wiadomo, który z wymienionych tytułów dzieli ciągłość z kreskówką SpongeBob Kanciastoporty (1999-).

Fabuła: Przepis na kraboburgery zostaje wykradziony. W tej sytuacji dzielna gąbka łączy siły z odwiecznym wrogiem Planktonem. Czeka ich szalona przygoda! Widzów również.

Wersję polską opracowała firma SDI Media Polska. Dubbing reżyserował Artur Tyszkiewicz. W roli głównej powraca Jacek Kopczyński. Pozostała ekipa to Paweł Szczesny (Patryk Rozgwiazda), Dariusz Odija (Plankton), Jacek Król (Burgerobrody), Mirosław Zbrojewicz (Pan Krab), Zbigniew Suszyński (Skalmar), Monika Pikuła (Sandy Pysia) oraz Monika Wierzbicka (Karen).

Inne role głosowe Jacka Kopczyńskiego

Inne role głosowe Pawła Szczesnego

Inne role głosowe Dariusza Odiji

Inne role głosowe Zbigniewa Suszyńskiego

Monika Pikuła jako Sandy Pysia

Sponge Bob: Na suchym lądzie. 20 faktów

#1 Dedykowany pamięci Ernesta Borgnine’a (1917-2012), który użyczył głosu Mermaid Manowi w serialu. Borgnine to laureat Oscara za pierwszoplanową rolę w filmie Marty (1955).

#2 To pierwszy film produkowany w hollywoodzkim studiu, w którym zastosowano ręcznie rysowaną animację od czasów Kubuś i przyjaciele (2011). Co ciekawe, wystąpił w nim Tom Kenny (SpongeBob w kreskówce, jak i w filmie), który w Kubusiu przemawia jako Królik! 😃

#3 Wydzielanie atramentu przez Skalmara miało być pierwotnie stałym elementem zachowania tej postaci w kreskówce SpongeBob Kanciastoporty (1999). Jednak scenarzyści nie byli w stanie wymyślić sposobu, aby wyglądało to komicznie, więc ostatecznie zostało to odrzucone.

#4 „Moja noga!/My Leg” – żart z serii SpongeBob Kanciastoporty (1999) powraca w omawianym filmie, gdy Pan Krab rzuca kraboburgerem. To pierwszy raz od sezonu 6 (zakończonym w 2010 roku), gdy słyszymy tę kwestię. Pamiętacie? 😀

#5 Pearl przemawia tylko podczas napisów końcowych.

#6 W roli przywódcy mew Ktosia obsadzony został Dawid Kwiatkowski.

 Jestem mewą, która lata, która jest wredna, która dogaduje, która troszeczkę sepleni. To był mój debiut, ale bardzo udany. Nie jest to jakaś wielka rola i na sam początek udzieliłem głosu mewce, a resztę zostawiam profesjonalistom od dubbingu – powiedział piosenkarz w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

IG @kwiatkowsy, Sponge Bob na suchym lądzie

#7 Postanowiłam wrzucić w tym miejscu tę oto piosenkę! W filmie pojawia się postać Karen, więc tym którzy nie mają pojęcia, o kogo chodzi, filmik powinien przybliżyć tę kwestię!

#8 Baniuś (ang. Bubbles the Magic Dolphin) jest w całości wykonany w technice poklatkowej. W polskiej wersji mówi głosem Waldemara Barwińskiego (Bilbo Baggins z filmowej serii Hobbit).

#9 Bubble Bass, ryba z nadwagą, która wcześniej pojawiła się w zaledwie kilku epizodach SpongeBoba, przez chwilę jest widoczna w filmie. Wkrótce po jego premierze zaczęła dość regularnie być serwowana widzom w dziesiątym sezonie serialu.

#10 Film, podobnie jak jego poprzednik, SpongeBob Kanciastoporty (2004), zawiera piosenki śpiewane przez samych aktorów. Łapcie próbkę ich możliwości!

#11 Antonio Banderas i Eric Bauza występują w filmie odpowiednio jako Kapitan Burgerobrody i jedna z mew. Obaj aktorzy podkładali głos postaci Kota w butach w osobnych projektach DreamWorks. Banderas w filmach wydanych w kinach (wszystkie części Shreka z wyjątkiem pierwszej i jego spin-off / prequel Kot w butach (2011)), podczas gdy Bauza w serialu Przygody Kota w Butach (2015-2018).

Antonio Banderas, Kapitan Burgerobrody

#12 W filmie (jako jedna z mew) pojawia się legendarny Billy West! Zarówno on, jak i Bauza użyczyli głosu w Ren i Stimpy (1991) oraz Ren & Stimpy Adult Party Cartoon (2003).

#13 Częściowo sfilmowany na Tybee Island w stanie Georgia, przed restauracją „Fannies on the Beach”, którą można zobaczyć w tle jako różowy budynek z napisem „Time to eat”.

TripAdvisor

#14 Amerykański dziennikarz Larry King opublikował na Twitterze wpis, że jest podekscytowany obejrzeniem filmu na kilka dni przed jego premierą.

#15 Zobaczcie, jak na przestrzeni lat zmieniała się postać Sandy, antropomorficznej wiewiórki odzianej w skafander do nurkowania i żyjącej pod wodą! W tym filmie przemawia ona głosem Carolyn Lawrence.

#16 Tom Kenny (SpongeBob), Rodger Bumpass (Skalmar), Clancy Brown (Pan Krab), Rob Paulsen i Kevin Michael Richardson (mewy) – wszyscy pracowali nad tytułem Młodzi Tytani (2003) jako Doctor Light, The Great Mumbo Jumbo (Tom Kenny), Trigon, The Source i Trident.

#17 W poprzednim filmie, kiedy SpongeBob, Patryk i inne stworzenia morskie znajdują się na powierzchni, widzimy je w wersji rysunkowej. W tym filmie są animowane komputerowo.

#18 Filmy z animacją 2D z premierą kinową w latach 2010-2020 to kolejno Kubuś i przyjaciele (2011), My Little Pony. Film (2017) i Młodzi Tytani: Akcja! Film (2018). Opisywany tytuł można do nich zaliczyć, z tym, że nie jest animowany tą metodą w całości.

#19 Trzy piosenki do filmu napisał zespół N.E.R.D. Oto jedna z nich!

#20 Na koniec coś dla fanów sympatycznej gąbki od momentu, kiedy pojawiła się ona na ekranach naszych telewizorów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial