Wiedza tajemna

„Pingwiny z Madagaskaru” 20 faktów o pierwszej animacji Benedicta Cumberbatcha!

Pingwiny z Madagaskaru (2014) w reżyserii Simona J. Smitha (Film o pszczołach, short Megamind: Button of Dawn) i Erica Darnella (współreżyser serii Madagaskar) to pozycja typowo dreamworksowa. Jest wartka akcja, humor i szeroka paleta barw na ekranie (z fioletową ośmiornicą na czele). Nie można powiedzieć, że przejdzie ona do klasyki kina animowanego, ale zdecydowanie sprawdzi się w roli komedii na leniwe popołudnie.

Skipper, Kowalski, Szeregowy i Rico łączą siły z organizacją Północny Wiatr, aby pokonać nikczemnego Dr Octaviusa. Film powstał na fali popularności przezabawnych nielotów uzyskanej za sprawą serii Madagaskar, jak i serialu animowanego Pingwiny z Madagaskaru (2008-2015).

Pingwiny z Madagaskaru. 20 faktów

#1 Rozkaz Skippera: „Nie strzelaj, dopóki nie zobaczysz białek ich oczu” to XVIII-wieczny rozkaz wojskowy wydany przez Williama Prescotta w bitwie pod Bunker Hill w stanie Massachusetts w 1775 roku. Zakończyła się ona pyrrusowym zwycięstwem Brytyjczyków nad Amerykanami.

#2 Jeden z pingwinów uwięzionych na łodzi podwodnej Dave’a ma wytatuowany na piersi napis „Lara”, co jest ukłonem w stronę producentki Lary Breay.

#3 Film, który pierwotnie miał się ukazać w marcu 2015 roku został ukończony przed terminem, co pozwoliło przesunąć datę premiery na listopad 2014 roku. W 2015 roku ukazał się natomiast film Dom. Więcej o tym ostatnim tytule możecie przeczytać TUTAJ.

#4 Wiele osób uważa, że ​​animowana postać Benedicta Cumberbatcha Classified/Agent Utajniony to pies rasy husky (grupa szpiców zaliczana do psów zaprzęgowych), ale tak naprawdę jest wilkiem. W przeciwieństwie do psów husky, wilki oprócz szarego i białego mają także w futrze domieszki następujących barw: jednolity czarny, złoty i brunatno-brązowy.

#5 Pomimo odgrywania głównej roli w filmie o pingwinach, Benedict Cumberbatch ma trudności z wymówieniem słowa „pingwin”. Można to usłyszeć za każdym razem, gdy Utajniony/Classified wypowiada ten wyraz. Jego /penguin/ brzmi jak /peng wing/, co na polski można przetłumaczyć jako /skrzydło pingwina/. Około 3. minuty (3:20) filmiku jest fragment, w którym aktor próbuje poprawnie powiedzieć „penguin”!

#6 W jednej ze scen Dr Octavius Brine (John Malkovich) chodzi na rękach w sposób przywołujący obraz Hummy’ego Kavuli z Autostopem przez galaktykę (2005), również granego przez Malkovicha. To pierwsza rola aktora w filmie animowanym.

Dr Octavius a.k.a. ośmiorcnica Dave

#7 Conrad Vernon (Ciastek z serii Shrek, Mama Dereka z Potwory kontra Obcy) zastępuje Johna DiMaggio w roli Rico. Ten ostatni podłożył mu głos w każdym filmie z serii Madagaskar.

#8 Podobnie jak w przypadku Malkovicha to również pierwszy film animowany dla Benedicta Cumberbatcha. Jego postać to wilk euroazjatycki z brytyjskim akcentem. Drugą rolą serialowego Sherlocka w animacji jest Grinch z filmu o tym samym tytule z 2018 roku.

Zobacz też: Podły, przebiegły i zielony. Grinch – kulisy filmu twórców Jak ukraść księżyc i Sekretnego życia zwierzaków domowych

#9 Sacha Baron Cohen (Borat: Podpatrzone w Ameryce, aby Kazachstan rósł w siłę, a ludzie żyli dostatnie, 2006, Bruno, 2009) nie podkłada głosu, Królowi Julianowi, co robił we wszystkich częściach Madagaskaru. W tym filmie lubiana przez widzów postać mówi ustami Danny’ego Jacobsa. A w polskiej wersji tradycyjnie Jarosława Boberka.

#10 Drugi spin-off DreamWorks Animation, po Kocie w butach (2011), a także pierwszy, który nie jest jednocześnie prequelem. Bywa określany mianem czwartej części cyklu.

#11 Szkocki kompozytor odpowiedzialny za muzykę w filmie, Lorne Balfe, większości utworów nadał nazwy różnych gatunków pingwinów. Na przykład Demersus (nazwa jednej z piosenek) to pingwin przylądkowy, a Sclateri (również nazwa kompozycji) – pingwin szczotkoczuby.

#12 Nichael Rechtshaffen z The Hollywood Reporter dał tytułowi niezbyt pochlebną opinię, twierdząc: „Chociaż film wypełnia wiele zwariowanych scen, cała ta szalona energia ostatecznie okazuje się bardziej wyczerpująca niż ekscytująca.”. Elizabeth Weitzman z New York Daliy News przyznała filmowi trzy z pięciu gwiazdek, komentując: „Zgoda, to nie jest klasyk, ale bezkompromisowy scenariusz i praca głosowa Benedicta Cumberbatcha i Johna Malkovicha powinny zapewnić rozrywkę dzieciom i dorosłym podczas wakacji.”

#13 Jak już wcześniej wspominałam, za muzykę do filmu odpowiedzialny jest Lorne Balfe. Skomponował ścieżkę dźwiękową do Ghost in the Shell (2017), serialu Geniusz (2017), filmów Projekt Floryda (2017), LEGO: Batman (2017), Mission Impossible: Fallout (2018), a także do nadchodzącej Czarnej wdowy ze stajni Marvela. Jej premiera przewidziana jest na bieżący rok.

Warstwa muzyczna wcześniejszych odsłon serii ze słowem Madagaskar w tytule to natomiast zasługa Hansa Zimmera (Król Lew, 1994, Mustang z Dzikiej Doliny, 1992, Kung Fu Panda, 2008). Zimmer opowiada także za cudowną oprawę muzyczną Piratów z Karaibów.

#14 Gra wideo oparta na filmie, zatytułowana Penguins of Madagascar i wydana przez Little Orbit, ukazała się 25 listopada 2014 roku na Nintendo 3DS, Wii i Wii U.

#15 Gdy Dave zostaje wyrzucony z nowojorskiego zoo, zostaje przetransportowany do San Diego. Gdy Alex i ekipa znaleźli się na Madagaskarze, Melman pomylił wyspę właśnie z San Diego! To ewidentny easter-egg do wyłapania przez wszystkich fanów serii.

#16 Madagaskar jest czwartą co wielkości wyspą na świecie. 88 milionów lat temu (po rozpadzie superkontynentu Gondwana) wyspa oddzieliła się od subkontynentu indyjskiego i we względnej izolacji wytworzyła bogaty ekosystem. 90% malgaskiej fauny i flory nie występuje nigdzie indziej!

Według ONZ Madagaskar zaliczany jest do krajów słabo rozwiniętych.

Madagaskar

#17 Pingwiny najliczniej występują na Antarktydzie i sąsiednich wyspach, a także na wybrzeżach Ameryki Południowej (morze i strefa brzegowa). Największa różnorodność ich gatunków spotykana jest natomiast w Nowej Zelandii. Pingwin równikowy występujący na wyspach Galapagos to praktycznie jedyny gatunek obecny na półkuli północnej.

#18 Rozkazy Dave’a, które wydaje do swoich kumpli-ośmiornic zawierają fonetyczne imiona i nazwiska znanych postaci!

Drew! Barry! More power!” (Drew Barrymore)

Anthony and Michael, haul them away” (Anthony Michael)

Nicolas, cage them!”(Nicolas Cage)

Charlize, theyre on the ray!” (Charlize Theron)

Hugh, Jack, man the battle stations.” (Hugh Jackman)

Halle, bury them.” (Halle Berry)

Kevin, bake on; we’re still gonna need that victory cake.” (Kevin Bacon)

Robin, write this down.” (Robin Wright)

Helen, hunt them down!” (Helen Hunt)

William, hurt them.” (William Hurt)

Elijah, would you please take them away?” (Elijah Wood)

#19 Polska ekipa dubbingowa to Grzegorz Pawlak (Skipper), Jacek Lenartowicz (Kowalski), Tomasz Steciuk (Szeregowy), Krzysztof Dracz (Dave), Waldemar Barwiński (Utajniony), Robert Rozmus (Detonator), Izabella Bukowska-Chądzyńska (Ewa) oraz Michał Piela (Kapral).

#20 Sporo aktorów z filmu wymieniłam już w tekście, jednak gwoli ścisłości zrobię to jeszcze raz. Udział wzięli Tom McGrath (Skipper), Chris Miller (Kowalski), Christopher Knights (Szeregowy), Rico (Conrad Vernon), John Malkovich (Dave), Benedict Cumberbatch (Utajniony), Ken Jeong (Detonator), Peter Stormare (Kapral) oraz Annet Mahendru (Ewa).

Zobacz też: 20 faktów o filmie Madagaskar. Melman nie miał być żyrafą? Gloria w ciąży!

Madagaskar 2. 20 faktów o gorącym sequelu. Co wspólnego ma z Królem Lwem?

Madagaskar 3. Kapitan DuBois i jej tajemnice. 15 faktów o wystrzałowej odsłonie serii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial