Wiedza tajemna

Podły, przebiegły i zielony. „Grinch” – kulisy filmu twórców „Jak ukraść księżyc” i „Sekretnego życia zwierzaków domowych”

Dziewiąty film Illumination Entertainment to powstały w 2018 roku Grinch w reżyserii Scotta Mosiera (debiut reżyserski) i Yarrowa Cheneya (współreżyser Sekretnego życia zwierzaków domowych, 2016, dyrektor artystyczny Jak ukraść księżyc, 2010, Lorax, 2012, Minionki rozrabiają, 2013).

Mieszkający w samotności Grinch nienawidzi świąt Bożego Narodzenia. Kiedy mieszkańcy Ktosiowa decydują, że tegoroczne święta będą obchodzone jeszcze bardziej hucznie, Grinch rozumie, że jedynym sposobem na zachowanie jego wymarzonego spokoju jest… kradzież świąt.

Kulisy Grincha

Narratorem filmu w oryginalnej wersji językowej jest muzyk Pharrell Williams. W jednej ze scen słyszymy jego kominowy do Oscara hit Happy, z filmu Minionki rozrabiają Illumination.

Studio chciało, aby grając Grincha Benedict Cumberbatch mówił swoim naturalnym głosem. Jednak aktor uważał, że skoro reszta obsady to Amerykanie, Grinch również powinien mieć amerykański akcent. Jest to zarazem druga rola filmowego Sherlocka Holmesa w filmie animowanym – wcześniej zagrał Utajnionego w Pingwinach z Madagaskaru (2014).

W polskiej wersji językowej w zielonego przyjemniaczka wcielił się Jarosław Boberek.

https://youtube.com/watch?v=wDshdCZQZSI

Drugi, po Loraxie, film Illumination Entertainment bazujący na twórczości Dr. Seussa.

W jednej ze scen widzimy kij baseballowy z wyrytym imieniem Theodor. Jest to odniesienie do twórcy Grincha, Theodora Seuss Geisela znanego jako Dr. Seuss.

Pierwotnie film miał mieć premierę w listopadzie 2017 roku, jednak została ona przesunięta na listopad 2018, aby uniknąć konkurencji ze świątecznym filmem Sony Animation Pierwsza gwiazdka (2017). Gdyby Grinch miał premierę zgodnie z planem, ukazałby się 60 lat po książce Dr. Seussa, którą opublikowano w 1957 roku.

W Gru, Dru i Minionki (2017) Margo ma na sobie koszulkę z zielonym gburem, co jest ukłonem w stronę wówczas nadchodzącego Grincha. W Jak ukraść księżyc dziewczynka ma na sobie koszulkę z tytułowym stworkiem z filmu Lorax, innej animacji Illumination opartej o twórczość Dr. Seussa.

Wygląd Grincha jest mniej przesadny niż w poprzednich wersjach. Nie chodzi tylko o mniej pokaźny brzuch – rysy twarzy bohatera są delikatniejsze (wygląda bardziej jak futrzasty zielony pies-człowiek niż przerażający stary goblin) i ma normalne oczy zamiast charakterystycznych czerwono-żółtych źrenic. Ponadto, w tym filmie Grinch nie chodzi „nago”, lecz zakłada dodatkowe zielone futerko. Dzięki temu dzieci w filmie w kinie nie odbierałyby kwaśniaczka jako paradującego bez spodni.


Co więcej, poprzednie wersje ukazują/sugerują, że Grinch żyje na narzuconym sobie wygnaniu z dala od Ktosiów. W tym filmie postać regularnie odwiedza Ktosiowo, aby kupić artykuły spożywcze. Prawdopodobnie w wyniku częstych odwiedzin Ktosie nie gardzą nim ani nie boją się go tak bardzo, jak ci w aktorskim Grinch: Świąt nie będzie czy animowanym Halloween Is Grinch Night (1977), gdzie bardzo przeżywają pojawienie się zielonego samotnika.

Illumination

Max, zamiast być przestraszonym, nieśmiałym psem, który niechętnie spełnia polecenia Grincha, jest dla niego bardzo kochany i wierny. Grinch nie jest oczywiście przyjemny, jednak jest znacznie milszy dla Maxa, niż miało to miejsce w kreskówce Grinch: Świąt nie będzie (1996) czy filmie live-action o tym samym tytule (2000) – nawet widzimy, jak się z nim bawi, a na jego twarzy maluje się serdeczny uśmiech. Poza tym jest znacznie mniej aspołeczny niż jego poprzednie wcielenia.

Illumination

Książka, w którą Grinch rzuca budzikiem, nosi tytuł Spelunking for Beginners. Spelunking to eksploracja jaskiń, zatem polski tytuł brzmiałby Eksploracja jaskiń dla początkujących. Lektura z pewnością pomogła Grinchowi stworzyć wnętrze swojego domu.

W jednej ze scen spóźniona na autobus Donna Ktoś pędzi za nim, wykrzykując imię kierowcy „Sam!”, który następnie zatrzymuje pojazd i wpuszcza ją na podkład. Jest to nawiązanie do filmu Speed: Niebezpieczna prędkość (1994), gdzie Annie (Sandra Bullock) robi to samo.

Utwór, który Grinch gra na swoich organach to All by Myself Erica Carmena.

Illumination

Trzeci kinowy film animowany Angeli Lansbury. Wspaniała aktorka zagrała Panią Imbryk w Pięknej i Bestii (1991) oraz carycę w Anastazji (1997). Ponadto, Lansbury użyczyła swojego głosu okrutnej wiedźmie w animowanym filmie Ostatni jednorożec (1982) i powtórzyła rolę Pani Imbryk w Pięknej i Bestii: Zaczarowane Święta (1997).

Cindy-Lou i Ozzy mają zabawki wyglądające jak Tuptuś z Sekretnego życia zwierzaków domowych, Horton z Horton słyszy Ktosia (2008), niedźwiadek z Loraxa i jednorożec z Jak ukraść księżyc – poprzednich filmów Illumination Entertainment.

Illumination

Podczas kradzieży prezentów Grinch zostaje zaatakowany przez rudego kota. Nie było tego w książce, ale wydarzyło się w filmie aktorskim, gdzie zielonego złośliwca zaatakował kot perski. Zauważyliście, że w odróżnieniu od poprzednich przedstawień Grincha, bohater bardziej się postarał ze swoim przebraniem? W tym filmie zobaczymy go nie tylko w kostiumie, ale również z brodą i butami Świętego Mikołaja.

Illumination

We wszystkich innych wersjach Grinch nie mógł znaleźć renifera, który pomógłby mu w napadzie, więc zamiast tego wykorzystywał Maxa. W tej adaptacji z powodzeniem znajduje renifera i pozwala mu zostać w swoim domu.

Illumination

Tyler the Creator napisał nową piosenkę do filmu zatytułowaną I Am the Grinch. Artysta wraz z kompozytorem Grincha, Dannym Elfmanem, napisali nową wersję piosenki You’re a Mean One, Mr. Grinch, która znalazła się w ostatnim zwiastunie.

Pod koniec filmu Grinch ma czerwono-biały krawat – jest to nawiązanie do tytułowego Kota w kapeluszu (The Cat in the Hat), postaci z innej powieści Dr. Seussa, która ma kapelusz w tych samych kolorach.

Random House, Houghton Mifflin, Illumination

Mimo mieszanych recenzji, kosztujący 75 milionów Grinch zarobił ponad 510 milionów dolarów.

Illumination

I na koniec coś naprawdę mądrego i ważnego:

Zapytany o tradycję świąteczną lub bożonarodzeniową rzecz, która sprawia, że czuje się jak Grinch, Benedict Cumberbatch powiedział:

„Nadmiar opakowań – już samo to wystarczy. Przeżywamy katastrofę ekologiczną jedna po drugiej. Nie rozumiem, dlaczego owijanie zabawek i innych dóbr w plastik, który nie jest potrzebny, nie jest karalne. Zabawki też są wykonane z plastiku. To plastik na plastiku. To jest rzecz, która sprawia, że czuje się jak Grinch”.

Absolutnie się z nim zgadzamy!

Illumination

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial