Wiedza tajemna

„LEGO: Przygoda”. 20 faktów o filmie twórców „Spider-Mana Uniwersum”

„Wmów to sobie, a uratujesz świat”.

Powstały w 2014 roku Lego: Przygoda w reżyserii duetu reżyserów, scenarzystów i producentów Phila Lorda i Christophera Millera (Klopsiki i inne zjawiska pogodowe, 2009, oscarowy Spider-Man Uniwersum 2018) to pierwszy film franczyzy, w której skład wchodzą sequel Lego przygoda 2 (2019) oraz spin-offy LEGO Batman: Film (2017) i Lego Ninjago: Film (2017).

Emmet, przeciętna minifigurka LEGO, zostaje przypadkowo wzięty za postać stanowiącą klucz do ocalenia całego świata. Ludzik staje się członkiem niesamowitej drużyny, której celem jest powstrzymanie groźnego tyrana. Problem w tym, że Emmet jest na to wyzwanie kompletnie nieprzygotowany.

W oryginalnej wersji językowej usłyszmy plejadę gwiazd, takich jak Will Ferrell (Prezes Biznes), Elizabeth Banks (Żyleta), Liam Neeson (Zły Glina/Dobry Glina), Morgan Freeman (Witruwiusz), Jonah Hill (Zielona Latarnia), Channing Tatum (Superman).

Kulisy Lego: Przygoda

#1 We wczesnych wersjach scenariusza bohaterowie nazywali się inaczej, protagonistami byli R2-D2 i Indiana Jones, Emmet (Chris Pratt/Piotr Bajtlik) mieszkał ze swoją matką, która była „najpotężniejszą kobietą we wszechświecie”. To nie wszystko! Zły Glina (Liam Neeson/Jarosław Boberek) przeklinał, Lucek Kawka miał większą rolę, a Benek (Charlie Day/Maciej Kowalik) miał współpilota będącego nieożywionym mopem imieniem Moppy (po polsku pewnie byłoby to Mopek).

#2 W filmie ani razu nie pasa słowo „LEGO”.

#3 Z wyjątkiem unikalnych elementów dla postaci (włosy Prezesa Biznesu i hełmu złego robota), każdy element LEGO z filmu istnieje i jest dostępny w którymś z obecnych na rynku zestawów.

Warner Bros.

#4 Twórcy celowo starali się, aby film wyglądał jak animacja poklatkowa i unikali zbyt nachalnego wyglądu efektów generowanych komputerowo. Celem było sprawienie, aby Przygoda wyglądała tak, jakby składała się z prawdziwych klocków.

#5 Aby nadać Przygodzie więcej realizmu, klocki LEGO mają zadrapania, miejscowe spłowienia, a nawet odciski palców, dzięki czemu wyglądają, jakby ktoś układał je tak, jakby to miało miejsce w filmie poklatkowym. Na wygląd cegieł ma również wpływ ich położenie – te w Starym Zachodzie są bardziej zakurzone i wyblakłe od światła słonecznego.

#6 Wszystko w filmie zostało zaprojektowane tak, aby wyglądało, jakby było zbudowane z klocków LEGO. Obejmuje to nawet efekty takie jak woda, ogień, strzały laserowe, eksplozje i dym. Na przykład lasery są w rzeczywistości przezroczystymi prętami LEGO (powszechnie znanymi jako ostrza miecza świetlnego), a mniejsze kłęby dymu to kawałki lodów LEGO. Kontrastuje to z filmami i serialami animowanymi prosto na video, w których części scenerii i większość efektów wyglądały realistycznie.

Warner Bros.

#7 Aby jeszcze bardziej nadać Przygodzie wyglądu filmu poklatkowego, nie zastosowano symulowanego rozmycia ruchu. W scenach wymagających szybkiej akcji, na przykład, gdy Benek buduje swój statek kosmiczny, animatorzy tworzyli „smugi” klocków w tych samych kolorach, co postacie. Możecie sobie włączyć poniższy film od 10 sekundy i ustawić najniższą prędkość odtwarzania:

#8 Benek ma tak popękany hełm i zniszczony strój, jak wiele jego prawdziwych figurek po jakimś czasie użytkowania. Hełm jest pęknięty w tym samym miejscu, w którym zazwyczaj psuje się prawdziwy element LEGO.

Warner Bros.

#9 Laska Witruwiusza (Morgan Freeman/Miłogost Reczek) to tak naprawdę częściowo zjedzony lizak. W większości przypadków patyczek idealnie pasuje do dłoni figurek.

Witruwiusz pod szatą nosi jeansy i kolorową koszulkę wyglądającą na DIY.

To pierwszy film animowany dla Morgana Freemana, oscarowego aktora znanego z takich filmów jak Skazani na Shawshank (1994), Za wszelką cenę (2004) i  trylogii o Batmanie (2005-2012) Christophera Nolana.

Warner Bros.

Witruwiusz był rzymskim pisarzem i architektem w I wieku p.n.e., najbardziej znanym z traktatu O architekturze ksiąg dziesięć. Był konstruktorem machin wojennych za panowania Juliusza Cezara i Oktawiana Augusta oraz twórcą tzw. człowieka witruwiańskiego – wizerunku nagiego mężczyzny wpisanego w okrąg i kwadrat, symbolizujące ruch (własną wersję tego wizerunku upowszechnił później Leonardo da Vinci).

#10 Biedna świnka przy upadku zamienia się w kiełbasy.

#11 Rozważano, aby Michael Keaton, Val Kilmer, George Clooney lub Christian Bale ponownie zagrali Batmana/Bruce’a Wayne’a. Angaż dostał Will Arnett (tytułowy BoJack Horseman), a w polskiej wersji językowej Krzysztof Banaszyk (Mistrz Modliszka w serii Kung Fu Panda, Logan/Wolverine w kilku produkcjach filmowych i serialowych).

#12 Kiedy Batman pierwszy raz odwiedza Chmurokukułkowo, widzimy, że jest wyraźnie podirytowany, gdy witają go klaun i człowiek w stroju jaszczurki/dinozaura. Postaci te przypominają dwóch najgroźniejszych wrogów obrońcy Gotham – Jokera i Zabójczego Kroko.

Chmurny Kukułczyn, Chmurokukułków to nazwa bajecznego podniebnego miasta z komedii Ptaki (414 p.n.e.) Arystofanesa. W filmie Chmurokukułków jest domem Księżniczki Kici Rożek, miejscem, w którym nie ma żadnych zasad ani ograniczeń.

Warner Bros.

#13 Utwór, który Witruwiusz gra na pianinie, gdy Żyleta (Elizabeth Banks/Ewa Andruszkiewicz) i Emmet wchodzą do saloonu, jest ragtime’ową wersją motywu przewodniego filmu, Everything Is Awesome.

#14 Everything is Awesome było nominowane do Oscara, jednak statuetka powędrowała do Glory z filmu Selma.

#15 Na mapie świata LEGO znajdują się takie regiony jak: Bricksburg, The Old West, Middle Zealand, Cape Space, Pirate’s Cove, Vikings 'Landing, Pharaoh’s Quest, Dino Island, Atlantis, Vladek’s Realm, Technic Mecha Mine, Forest of Obsolete Products i Octan HQ. Wszystkie są odniesieniami do różnych linii zabawek LEGO.

#16 W mieszkaniu Emmeta wisi plakat do filmu Macho and the Nerd. Jest to rosyjski odpowiednik tytułu poprzedniego filmu Phila Lorda i Christophera Millera, 21 Jump Street (2012).

Warner Bros., MGM

#17 Pierwotnie w filmie miało pojawić się ujęcie przedstawiające nurków-gliniarzy, którzy podczas poszukiwania szczątków łodzi podwodnej obściskują się z syrenami. Uznano jednak, że ujęcie jest zbyt pikantne, więc zostało usunięte. Poniżej wideo z innymi usuniętymi scenami:

#18 Pod koniec filmu, kiedy Emmet rozmawia z Prezesem Biznesu (Will Ferrell/Wojciech Paszkowski), w telewizorach widzimy prawdziwe poklatkowe filmy LEGO (znane jako Brickfilmy) wykonane przez fanów.

#19 Lego: Przygoda odniósł najwiekszy sukces komercyjny w ówczesnej historii filmów animowanych Warner. Bros, pokonując Happy Feet: Tupot małych stóp (2006). Cieszył się także najlepszymi recenzjami krytyków od czasów Stalowego giganta (1999).

#20 Napisy końcowe zostały wykonane w technice animacji poklatkowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial