Wiedza tajemna

Co Baranek Shaun ma wspólnego z Wolverinem i Hannibalem Lecterem? Fakty o filmie

Baranek Shaun. Film to powstały w 2015 roku film animowany poklatkowo w reżyserii i na podstawie scenariusza Marka Burtona (współscenarzysta Madagaskaru, 2005, Gnomea i Julii, 2011, Jaskiniowca, 2018) i Richarda Starzaka (serial Baranek Shaun, 2007-).

Psotny baranek Shaun jest znudzony rutyną życia na farmie. Knuje i wciela w życie plan zdobycia wolnego dnia – wraz ze swoim stadem podstępem doprowadza do tego, że Farmer ponownie zasypia. Wszystko się komplikuje, gdy przyczepa, w której położy go spać, przypadkowo odjeżdża w stronę miasta…

Sekrety Baranka Shauna

#1 Baranek Shaun to postać stworzona przez Nicka Parka na potrzeby filmu Wallace i Gromit: Golenie owiec (1995), w którym puszysty bohater zagrał drugoplanową rolę. Baranek doczekał się własnego serialu (2007–2016), który składa się ze 150 odcinków trwających po ok. 7 minut.

#2 Pierwszy film fabularny Aardman Animations, który nie powstał w ramach żadnej współpracy.

#3 Baranek miał swoją premierę w Chiński Nowy Rok w roku owcy (zwanym też kozy).

Aardman Animations

#4 Fabuła Baranka jest opowiedziana wyłącznie za pomocą obrazu – nie uświadczymy żadnych dialogów, poza dźwiękami zwierząt i gaworzeniem ludzi.

#5 Nazwa farmy, na której mieszka Shaun, to Mossy Bottom.

Aardman Animations

#6 Nad filmem pracowało 20 animatorów, a każdy z nich produkował dwie sekundy materiału dziennie.

Aardman Animations

#7 Krowa lecąca nad pubem The Moon to nawiązanie do dziecięcej rymowanki and the cow jumped over the moon (i krowa przeskoczyła księżyc).

#8 Nazwiska zapisane na szpitalnej tablicy (James Held, Andy Brown, Rob Slagter…) należą do członków zespołu scenograficznego.

Aardman Animations

#9 Jedno ze zdjęć zwierząt złapanych przez funkcjonariusza to zły pingwin z Wallace i Gromit: Wściekłe gacie (1993).

Aardman Animations

#10 W scenie, w której owca idzie więziennym korytarzem, widzimy kota parodiującego Hannibala Lectera. Zwierzak ma klosz nawiązujący do maski doktora i „siorbie” tak jak on w Milczeniu owiec (1991).

#11 Kiedy Shaun zostaje umieszczony w celi, słyszy warczenie dochodzące z cienia. Chwilę później wyłania się twarz Bitzera. Ustawienie to nawiązuje do spotkania Hana i Chewbacci w pałacu Jabby w Gwiezdnych wojnach: część VI – Powrót Jedi (1983).

https://youtube.com/watch?v=om5KtBt1B5Y

#12 Książka, którą czyta mężczyzna w toalecie, to podręcznik tresury psów z Shaun the Sheep: Bitzer’s Basic Training (2010).

#13 Mężczyzna fotografujący ptaki to producent wykonawczy Nick Park, reżyser Uciekające kurczaki (2000), Wallace i Gromit: Klątwa królika (2005).

Aardman Animations
Aardman Animations

#14 Panna Thripp z Wallace i Gromit: Klątwa królika pojawia się kilka razy w scenach w mieście.

#15 Jedno z ujęć reklamowych Pana X to nawiązanie do portretu na krześle Christine Keeler (1963).

 Lewis Morley, Aardman Animations

Natomiast na innym zdjęciu Farmer pozuje z koroną i czaszką. To oczywiście nawiązanie do Hamleta Szekspira.

Aardman Animations

#16 Restauracja, w której owce próbują wtopić się w otoczenie, nazywa się Le Chou Brûlé, co tłumaczy się jako Spalona Kapusta.

Aardman Animations
Aardman Animations

#17 W pewnym owce przechodzą przez przejście dla pieszych na wzór okładki albumu Abbey Road zespołu The Beatles. Nieprzypadkowo ścieżka dźwiękowa do filmu została nagrana w Abbey Road Studios.

Aardman Animations

#18 Zauważyliście, że Farmer/Pax X trzymający w dłoniach strzyżarki, jest nawiązaniem do plakatu do filmu Wolverine (2013), który jest częścią franczyzy X-Men?

Aardman Animations

#19 W sekwencji po napisach końcowych kogut gra na swoim telefonie. Efekty dźwiękowe gry pochodzą z Sheep Stack, gry mobilnej wyprodukowanej przez Aardman Animations. Kiedy kogut schodzi z ekranu, pojawia się owca z odkurzaczem.

#20 Baranek Shaun. Film był nominowany do Oscara wraz z tytułami Anomalisa, Marnie. Przyjaciółka ze snów, Chłopiec i świat i W głowie się nie mieści, które zdobyło nagrodę.

W 2019 roku powstał sequel owczych przygód, Baranek Shaun Film. Farmageddon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial