Wiedza tajemna

„Baranek Shaun Film. Farmageddon”. Kopalnia easter-eggów! Wyłapaliście wszystkie?

Baranek Shaun Film. Farmageddon (2019) w reżyserii Willa Bechera i Richarda Phelana (obaj debiutują w tej roli) to sequel Baranek Shaun. Film (2015) bazującego na serialu Baranek Shaun Nicka Parka (spin-offie kultowego Wallace i Gromit).

Opis dystrybutora: Niesforny baranek i jego rozbekana ferajna powracają w uroczej komedii science-fiction, która rozbawi widzów nawet w najodleglejszych galaktykach. Kosmiczny ubaw dla miłośników takich klasyków fantastyki jak „Bliskie spotkania owczego stopnia” i „Owce. Decydujące stado”.

Baranek Shaun. Farmageddon. 20 faktów

#1 Krótki klip filmowy wyświetlany na telewizorach w witrynie sklepowej w jednej z pierwszych scen pochodzi z pierwszego krótkometrażowego filmu Nicka Parka Grand Day Out (pol. Podróż na Księżyc, 1989) z Wallacem i Gromitem. Jest on do obejrzenia na platformie YouTube.

#2 W filmie pojawia się kogut Rocky z Uciekających kurczaków (2000).

#3 Kod otwierający drzwi do tajnej bazy to muzyk z napisów początkowych serialu Z Archiwum X, będącego mieszanką thrillera, fantastyki naukowej i horroru.

#4 Nazwa garażu, HG Wheels, to gra słów z nazwiskiem autora książki Wojna światów (ang. War of the Worlds, 1898), Herbertem Georgem Wellsem. Pamiętacie jej adaptację z 2005 roku z Tomem Cruisem w roli głównej? Za reżyserskimi sterami stanął Steven Spielberg.

#5 W filmie kilkakrotnie słyszymy muzykę z 2001: Odysei Kosmicznej (1968) Stanleya Kubricka (Oczy szeroko zamknięte, 1999, Lśnienie, 1980, Mechaniczna pomarańcza, 1971, Dr Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę, 1964).

#6 Podobnie jak w pierwszym filmie, postać – w tym przypadku astronauta – nosi odznakę Blue Peter. Przedstawiające statek naszywki na białym tle, były przyznawane widzom w programie BBC o tym samym tytule za udział w nim. Jego pierwszy odcinek został wyemitowany w 1958 roku! To najdłużej emitowany program dla dzieci w historii telewizji.

Baranek Shaun

#7 Supermarket odwiedzany przez Lu-La i Shauna nosi nazwę Milliways. To ukłon w stronę Milliways, restauracji na końcu wszechświata z drugiego tomu The Hitchhikers Guide to the Galaxy (Autostopem przez Galaktykę) autorstwa Douglasa Adamsa.

#8 Drzwi do domu Lu-Li wydają taki sam dźwięk, jak te na pokładzie Enterprise w Star Treku.

#9 Na początku filmu kosmitka Lu-La ukrywa się w wielkiej owcy Shirley i wyskakuje z jej wełnianego płaszcza, przerażając zgromadzonych. Zastosowane tam kadrowanie jest hołdem dla poniższej sceny w Obcym (1979). Nie polecam jej oglądać w trakcie jedzenia.

#10 Nowy początek z 2016 roku o ludziach napotykających ślady kosmitów i próbujący nauczyć się ich języka również ma swoje pięć minut. W scenie w stodole na odrzuconym pudełku po pizzy widać plamę tłuszczu pasującą do hieroglifów z tego filmu. Kto nie widział tego tytułu z cudną Amy Adams, niech szybko zmieni ten stan rzeczy!

#11 Silnik statku kosmicznego Lu-Li przypomina ten z pojazdu Jetsonów.

#12 Piosenka płynąca z radia Farmera pod koniec filmu to Forever Autumn z Musical Version of The War of the Worlds Jeffa Wayne’a.

https://youtube.com/watch?v=bqTkzdmr2dM

#13 W filmowym parku znajduje się niewidzialny statek kosmiczny, którego próg mieszkańcy (i nie tylko) przekraczają przez zarysowane drzwi. Fabuła filmu Star Trek 4: Powrót na Ziemię przedstawiała statek humanoidalnej rasy wojowniczych Klingonów (Bird of Prey) w Golden Gate Park w San Francisco w podobny sposób. Wyłapaliście to?

#14 Kiedy pani ścigająca ciężarówkę UFO zmienia się w robota, jest to hołd dla ED209 z RoboCopa (1987), RoboCopa 2 (1990), RoboCopa 3 (1993).

#15 W Baranku mamy też odniesienie do filmu Kontakt Roberta Zemeckisa (seria Powrót do przyszłości (1985, 1989, 1990), Forrest Gump (1994), Lot (2012)). Chodzi o jego scenę początkową, która tutaj zostaje odwrócona.

#16 Pierwszy pełnometrażowy sequel od Aardman Animations.

#17 Mężczyzna grający na keyboardzie w ostatniej scenie po napisach końcowych to angielski profesor fizyki cząstek elementarnych, Brian Cox (autor książki Dlaczego E=mc²? (i dlaczego powinno nas to obchodzić)). Zachęcam Was do jej przeczytania!

#18 Film zarobił ponad 100 mln dolarów przy budżecie 25 milionów.

#19 Sposób, w jaki LuLa opowiada rodzicom, co się wydarzyło, przypomina sposób, w jaki C3PO rozmawia z przedstawicielami inteligentnej rasy, Ewokami w Powrocie Jedi (1983).

#20 Antek Scardina, Marcin Januszkiewicz i  Magda Bereda nagrali do filmu utwór Pomocne kopytko z muzyką Piotra Rubika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial