Wiedza tajemna

„Frankenweenie”. 20 faktów o cudownym horrorze Tima Burtona, od którego pęka serce

Powstały w 2012 roku Frankenweenie to pełna odniesień do kina grozy XX wieku animacja poklatkowa w reżyserii Tima Burtona (Edward Nożycoręki, 1990, Gnijąca panna młoda, 2005Alicja w Krainie Czarów, 2010).

Victor (Charlie Tahan) to wrażliwy, niezrozumiany i ciekawy świata chłopiec, którego ulubionym zajęciem jest spędzanie czasu na strychu, gdzie oddaje się majsterkowaniu przy przeróżnych aparatach w towarzystwie swojego psa, Sparky’ego. Kiedy podczas zabawy ukochany psi przyjaciel zostaje śmiertelnie potrącony przez samochód, Victor robi wszystko, by przywrócić go do życia.

20 faktów o Frankenweenie

#1 Drugi film animowany wyreżyserowany przez Tima Burtona i pierwszy wyreżyserowany wyłącznie przez niego. Poprzedni obraz, Gnijąca panna młoda, współreżyserował z Mikiem Johnsonem.

Disney

#2 Frankenweenie jest luźno oparty na krótkometrażowym filmie fabularnym o tym samym tytule z 1984 roku, który został napisany i wyreżyserowany przez Tima Burtona. Gra w nim Shelley Duvall, filmowa żona opętanego morderczą żądzą Jacka Torrance’a (Jack Nicholson) w Lśnieniu (1980) Stanleya Kubricka.

#3 W 2006 roku o przepisanie scenariusza Frankenweenie (1984) poproszono Johna Augusta (Titan – Nowa Ziemia, 2000, Aladyn, 2019, burtonowskie Duża ryba, 2003, Gnijąca panna młoda, Charlie i fabryka czekolady, 2005).

Disney

#4 Po premierze filmu fani twórczości Burtona zaczęli snuć teorie, że Frankenweenie i dwie poprzednie animacje poklatkowe reżysera, Miasteczko Halloween i Gnijąca panna młoda, dzieją się w obrębie jednego uniwersum i opowiadają jedną, wielką historię obejmującą kilka wieków. Zasugerowano nawet, że jest możliwe, aby Victor Frankenstein i Sparky byli potomkami Victora Dorta i Scrapsa z Gnijącej panny młodej.

Disney

#5 W jednym z wywiadów Burton powiedział, że gdyby Disney nie pozwolił mu na kręcenie filmu w czerni i bieli, opuściłby projekt, ponieważ uważa, że kolorystyka nadaje filmowi stylu klasycznych horrorów.

Disney

#6 Przyjaciółką Victora i sąsiadką z sąsiedztwa jest Elsa Van Helsing (Winona Ryder). Jest to nawiązanie do Abrahama Van Helsinga, postaci z powieści Drakula (1897) Brama Stokera, i Elsy Lanchester, tytułowej Narzeczonej Frankensteina (1935).

#7 Trzecia współpraca Winony Ryder i Tima Burtona, po Soku z żuka (1988) i Edwardzie Nożycorękim, który powstał 22 lata przed Frankenweenie (1990 vs. 2012).

Winona Ryder zgodziła się sama zaśpiewać, gdy Tim Burton powiedział, że śpiew musi brzmieć niedoskonale.

Wikipedia, Disney

#8 Pudel Persefona nosi imię greckiej bogini przyrody, która została porwana i przymusowo poślubiona Hadesowi, bogu podziemi i panu zmarłych.

#9 Sierść na głowie suczki Elsy Van Helsing to oczywiście nawiązanie do włosów wspomnianej Elsy Lanchester, tytułowej Narzeczonej Frankensteina.

#12 Na cmentarzu dla zwierząt znajduje się również grób pieska Zero z Miasteczka Halloween (1993). Należy tu podkreślić, że Burton napisał scenariusz do tego filmu, lecz go nie wyreżyserował – funkcję reżysera sprawował Henry Selick (Koralina i tajemnicze drzwi, 2009).

#11 Na cmentarzu dla zwierząt został pochowany żółw o imieniu Shelley. Mary Shelley, angielska pisarka i poetka okresu romantyzmu, napisała w 1818 roku powieść Frankenstein (ang. Frankenstein: or, The Modern Prometheus), na której luźno oparto fabułę Frankenweenie.

#12 Kiedy Victor idzie na cmentarz, aby wykopać Sparky’ego, odrzuca trochę ziemi na grób z napisem „Goodbye Kitty” i płytą przypominającą logo Hello Kitty.

Disney

#13 To pierwszy film Tima Burtona od czasu Dużej ryby (2003), w którym nie ma Johnny’ego Deppa, pierwszy od czasu Jeźdźca bez głowy (1999), w którym nie ma Heleny Bonham Carter, i pierwszy od czasu Marsjanie atakują (1996), w którym nie występuje żadne z nich.

Disney

#14 Pan Rzykruski bardzo przypomina Vincenta Price’a, który miał wielki wpływ na Tima Burtona.

Bonusowe info: Legendarny aktor użyczył swojego głosu w takich filmach jak Wielki mysi detektyw (1986) i The Thief and the Cobbler (jak klikniecie w link, to się dowiecie, dlaczego nie wpisałam roku powstania) oraz zagrał w takich wybitnych produkcjach aktorskich jak Zagłada domu Usherów (1960), Studnia i wahadło (1961), Kruk (1963) czy burtonowski Edward Nożycoręki (1993).

Wikipedia, Disney

Price był także narratorem w shorcie Burtona z 1982 roku, Vincent:

Pst! Hotel Transylwania (2012) również nawiązuje do słynnej powieści o wampirze! Więcej o tym przeczytacie w podpiętych ciekawostkach o filmie.

#15 Przeprowadzona przez Pana Rzykruskiego demonstracja drgających pod wpływem prądu nóg żaby jest oparta na prawdziwych eksperymentach przeprowadzanych w 1771 roku przez Luigiego Galvaniego. Włoski naukowiec jako pierwszy odkrył, że nogi martwych żab i innych zwierząt poruszają się, gdy zostaną porażone elektrycznością. Jeśli zastanawialiście się skąd się wzięły nazwy galwanostegia czy galwanizacja, to już wiecie – na cześć Galvaniego!

#16 Jeden ze stałych aktorów Tima Burtona, Christopher Lee, nie brał udziału we Frankwenweenie, jednak pojawił się w nim w inny sposób. Rodzice Victora oglądają w telewizji film Dracula (1958), w którym aktor zagrał tytułowego wampira.

#17 Imię i nazwisko Edgara E. Gore’a to gra słów odnosząca się do Ygora, garbatego asystenta doktora Wolframa Frankensteina w Synu Frankensteina (1939) oraz…

Disney

…. pisarza i artysty Edwarda Goreya (jeśli lubicie specyficzną estetykę pełną czarnego humoru, makabry i nonsensu, to jego prace powinny się Wam spodobać).

The Doubtful Guest (Doubleday, 1957), Edward Gorey

#18 Tim Burton stworzył Dziwną dziewczynę w swojej książce The Melancholy Death of Oyster Boy & Other Stories (1997).

Disney

#19 Frankenweenie został nakręcony w Three Mills Studios. W scenie na targowisku widzimy beczki piwa Drie Molens. Drie Molens w języku niderlandzkim oznacza Trzy Młyny. Zobaczcie, jak wyglądało tworzenie filmu:

#20 Frankenweenie stanął do oscarowej walki z filmami ParaNorman, Piraci!, Ralph Demolka i Merida Waleczna. Lubię Meridę, ale myślę, że statuetka powinna powędrować nie do niej, lecz do Frankenweeniego.

Disney

I tym kończymy! Nie wiem, jak Wy, ale ja się poryczałam patrząc na same kadry z filmu, więc na poprawę humoru polecam:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial