Wiedza tajemna

„Piraci!”. 15 faktów o komedii twórcy „Uciekających kurczaków”. Hugh Grant i Salma Hayek!

Powstali w 2012 roku Piraci! to animowano poklatkowa komedia w reżyserii Petera Lorda (Uciekające kurczaki, 2000, producent Wallace i Gromit: Klątwa królika, 2005, Wpuszczony w kanał, 2006, Artur ratuje Gwiazdkę, 2001, Baranek Shaun. Film, 2015). Film powstał w ramach współpracy Aardman Animations i Sony Pictures Animation (Klopsiki i inne zjawiska pogodowe, 2009, Hotel Transylwania, 2012Spider-Man Uniwersum, 2018).

W filmie usłyszymy takie gwiazdy jak Hugh Grant (Kapitan), Martin Freeman (Pirat z szalikiem), Imelda Staunton (Królowa Wiktoria), David Tennant (Charles Darwin) i Salma Hayek (Szkarłatna Liz).

Pełen entuzjazmu Kapitan marzy o zdobyciu tytułu Pirata Roku. W osiągnięciu celu pomoże mu jego wierna, dzielna i dosyć ekscentryczna załoga. Pogoń za nagrodą przenosi bohaterów z wybrzeży egzotycznej Krwawej Wyspy na spowite mgłą ulice wiktoriańskiego Londynu. Wszystko się komplikuje, gdy na horyzoncie pojawia się diaboliczna królowa, która najbardziej na świecie nienawidzi piratów.

15 faktów o Piratach!

#1 Film oparty jest na powieściach Gideona Defoe The Pirates! in an Adventure with Scientists (2004, Piraci spotykają Darwina i Bobo) oraz The Pirates! in an Adventure with Whaling (2005, Piraci walczą z Cutlass Liz, czyli Szkarłatną Liz). Defoe jest autorem scenariusza Piratów!.

#2 Pierwszy obraz Sony Pictures Animation, w którym antagonistką jest kobieta.

SPA/Aardman Animations

#3 David Tennant udzielił głosu Charlesowi Darwinowi, który spotyka Królową Wiktorię. Tennant spotyka Królową Wiktorię również jako Doktor w odcinku Doctor Who: Ząb i pazur (2006).

Darwin, Kapitan, Pirat z szalikiem i Polly, SPA/Aardman Animations

#4 Kiedy Królowa Wiktoria mówi Kapitanowi, że może i ma ciało słabej kobiety, cytuje swoją poprzedniczkę Elżbietę I, która uczyniła bardzo podobną uwagę w słynnym przemówieniu w 1588 roku, kiedy Anglii groziło zbliżanie się Wielkiej Armady, czyli hiszpańskiej floty. Elżbieta powiedziała: „I know I have the body but of a weak and feeble woman; but I have the heart and stomach of a king, and of a king of England, too”.

#5 Akcja filmu rozgrywa się w 1837 roku, zatem Królowa Wiktoria miała wówczas 18 lat. Cóż, nie wygląda…

#6 Jak już jesteśmy przy roku akcji, to wypada wspomnieć, że twórcy celowo dopuścili się szeregu anachronizmów, aby film miał bardziej kreskówkowy charakter. Niezgodności to między innymi nawiązania do zdjęć słynnych postaci (Królowa Wiktoria, Charles Darwin), czujnik parkowania, opancerzone statki, czy stereotypowe przedstawienia Anglików i piratów, które są zbyt nowoczesne lub przestarzałe jak na rok 1837.

#7 Przy wejściu do portu Krawej Wyspy widoczna jest tabliczka z napisem „twinned with Weston Super Mare” („partnerstwo z Weston Super Mare”). Weston Super Mare to nadmorskie miasto w pobliżu Bristolu, w którym to swoją siedzibę ma Aardman Animation.

SPA/Aardman Animations

#8 Film jest przede wszystkim animacją poklatkową, ale większość scenerii (głównie niebo i morze) została wygenerowana komputerowo.

SPA/Aardman Animations

#9 Charles Darwin oferuje za Polly dziesięć funtów. Darwin i The Beagle zostali przedstawieni na odwrocie dziesięciofuntowego banknotu wydanego przez Bank Anglii w momencie kręcenia Piratów!.

SPA/Aardman Animations

#10 Mieszkańcy „statku zarazy” ewidentnie cierpią na trąd (w trailerze nawet są określani jako lepers, czyli trędowaci). Słowo trędowaty zostało usunięte z filmu po skargach organizacji charytatywnej pomagającej osobom chorym na trąd, The Leprosy Mission.

#11 W filmie pojawia się mężczyzna, który ma na dłoniach dziwne rękawiczki, a na głowę torbę z jedną dziurą na oko. Jest to nawiązanie do Josepha Merricka, zwanego człowiekiem-słoniem. Mężczyzna ten był słynny w epoce wiktoriańskiej z powodu niezwykłego zniekształcenia ciała spowodowanego (nieznanym wówczas) zespołem Proteusza. Gdy Merrick pokazywał się publicznie, nosił strój widoczny w filmie.

Bonusowe info: W 1980 David Lynch nakręcił film Człowiek Słoń, który opowiada o życiu Merricka.

Wikipedia, SPA/Aardman Animations

#12 Niewidomy mężczyzna z laską, na którego na ulicy wpada Kapitan, jest najprawdopodobniej nawiązaniem do Ślepego Pew, postaci z Wyspy skarbów (1883) Roberta Louisa Stevensona.

SPA/Aardman Animations

#13 W formularzu Pirata Roku można zaznaczyć kategorię Brian Blessed. Brian Blessed to aktor, który zagrał Króla piratów. Swoją drogą, Piraci! to trzeci animowany film kinowy Blesseda, po El Supremo z Freddie – agent F.R.O.7. (1992) i Claytonie z Tarzana (1999).

SPA/Aardman Animations

#14 Na scenie pod pokładem w biurze Kapitana znajduje się lista zasad obowiązujących na statku:

  1. Kapitan ma zawsze rację (The captain is always right).
  2. Gracze muszą na zmianę rzucać kośćmi (Players must take turns rolling the dice).
  3. Nie używać świń jako kul armatnich (Don’t use pigs as cannonballs).
  4. Nie przesadzaj z akcesoriami (Don’t over accessorise).
  5. Nie psuć planów Kapitana (Don’t rain on the Pirate Captain’s parade; nawiązanie do piosenki Barbry Streisand).
  6. Żadnych parad (No Parades).
  7. Use your inside voice below decks.
  8. No whelk balancing.
  9. Nie wyrzucaj pustych kubeczków po jogurcie – to doskonałe doniczki na małe rośliny (Don’t throw over empty yoghurt pots – they make excellent containers for small plants).
  10. Bez względu na to, jak bardzo płaczą, bez względu na to, jak bardzo błagają, nigdy nie karm ich po północy (No matter how much they cry, no matter how much they beg, never feed them after midnight; nawiązanie do Gremliny rozrabiają, 1984).
SPA/Aardman Animations

#15 Do funkcji reżysera rozważano takie sławy jak Guillermo del Toro (Labirynt fauna, 2006, Kształt wody, 2017, nadchodzący Pinokio), Rob Letterman (Rybki z ferajny, 2004, Potwory kontra Obcy, 2009, Pokémon Detektyw Pikachu, 2019), Brad Bird (Stalowy gigant, 1999, Iniemamocni, 2004, Ratatuj, 2007, Iniemamocni 2, 2019) czy George Scribner (Oliver i spółka, 1988).

I na koniec: Piraci! byli nominowani do Oscara razem z Ralphem Demolką, ParaNormanem, Frankenweenie i Meridą Waleczną, do której powędrowała statuetka.

SPA/Aardman Animations

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial