Wiedza tajemna

„Final Fantasy. Wojna dusz” pierwszy film animowany w technice fotorealizmu

Film Final Fantasy. Wojna dusz (2001) zrealizowany został na bazie popularnej serii gier video Final Fantasy, która swój debiut miała w 1984 roku w Japonii. Reżyseruje Hironobu Sakaguchi, dla którego to pierwszy i jedyny film pełnometrażowy w dorobku.

Ziemia zostaje opanowana przez kosmiczne stworzenia zwane Fantomami. Sieją nie lada zamęt na planecie, wskutek ich obecności ludzie muszą mieszkać w specjalnie wybudowanych kopułach. To, co znajduje się poza nimi, nazywane jest Wastelandem. Aby powstrzymać Fantomy główna bohaterka, Aki Ross (Ming-Na Wen) i jej mentor dr Sid (Donald Sutherland) usiłują opracować specjalną technikę ich neutralizowania. Chodzi o wykorzystanie wzorców ośmiu Duchów. Czy da się obyć bez użycia broni masowego rażenia, za którą optuje generał Hein (James Woods)?

Film to nie tylko uczta dla oka, ale i ucha, bowiem płynąca z niego muzyka autorstwa Elliota Goldenthala (Obcy 3, 1992, Wywiad z wampirem, 1994, Batman Forever, 1995, Frida, 2002) naprawdę koi zmysły. Fabularnie jest trochę dziur, ale wynagradzają to dobrze dobrani do ról aktorzy oraz niesamowity klimat produkcji, a także jego przełomowy (pod kątem technicznym) wymiar, o którym nieco więcej piszę poniżej.

20 faktów o Final Fantasy. Wojna dusz

#1 Aki Ross znalazła się na 87. miejscu listy „Hot 100” magazynu Maxim w 2001. Jest jedyną fikcyjną postacią w historii tego rankingu. Pismo zostało założone w 1995 roku przez Anglika, Felixa Dennisa. Na łamach pisma gościły m.in. Christina Aguilera, Taylor Swift i Avril Lavigne.

Maxim

#2 Wszystkie tła namalowane zostały ręcznie.

#3 Producenci stworzyli teledysk, w którym bohaterowie (prowadzeni przez Aki) wykonują taniec z teledysku Michaela Jacksona: Thriller (1983).

#4 Całkowity czas produkcji filmu wyniósł ponad cztery lata. Zanim wyrenderowano ostatnie ujęcia, niektóre wcześniejsze musiały zostać przerobione, ponieważ nie pasowały do reszty. Ponadto oprogramowanie używane do ich tworzenia stało się przez ten czas bardziej zaawansowane (dzięki czemu możliwe było uzyskanie większej liczby szczegółów).

#5 Ostateczna wersja filmu zawierała linię dialogową informującą, że Aki jest w ciąży. Nadal można zobaczyć, że kiedy macki widma wchodzą do jej ciała, ta w jej łonie zmienia kolor. Jej płód jest ósmym i ostatnim duchem, chociaż poprzez dokonane cięcie nie można wyłapać wskazówki.

Final Fantasy. Wojna dusz

#6 Ze względu na słabe wyniki w boxofisie (film zarobił niedużo ponad 85 milionów dolarów przy budżecie 137 mln dolarów), Square Pictures ogłosiło „wycofanie się” z branży filmowej w październiku 2001 roku. Wytwórnia kontynuowała jednak produkcję filmu krótkometrażowego Ostatni lot Ozyrysa (2003) w podobnym realistycznym stylu CGI co Final Fantasy. Wojna dusz. Wyświetlany był on w kinach przed Łowcą snów (2003) i ukazał się jako pierwszy z serii shortów Animatrix (2003). W sumie ukazało się ich 9.

Ostatni lot Ozyrysa

#7 Przed premierą filmu spekulowano, że „aktorzy” generowani komputerowo zrewolucjonizują produkcję filmową. Tak jak napisałam w tytule, jest to pierwszy film pełnometrażowy z wykorzystaniem fotorealizmu. Fotorealizm to obraz wygenerowany przez komputer, który wygląda tak, jakby był uchwycony za pomocą kamery i pochodził z rzeczywistości.

Pojawiły się doniesienia o planach „cyfrowej aktorki” wykorzystanej dla postaci Aki Ross dotyczących jej występów w innych filmach. Niepowodzenie kasowe FF wstrzymało te plany. Nie wszystko stracone. W dodatkowej sekwencji stworzonej do specjalnej edycji DVD, widać Aki i inne postaci z filmu (a.k.a. avatary) wchodzące w interakcje z prawdziwymi ludźmi.

#8 Włosy dr Aki Ross są tylko w połowie tak gęste, jak ludzkie. Liczą 60 tys. pasm. Przy projektowaniu grafiki komputerowej jedna piąta spędzonego czasu była poświęcona właśnie im!

#9 W filmie pojawia się Cid (Donald Sutherland), postać znana serii gier Final Fantasy. Podobnie jak w odsłonach video, tutaj również posiada sterowiec.

Final Fantasy. Wojna dusz

#10 Zegarek na rękę Seiko noszony przez Aki Ross (znany jako „aureola na nadgarstek”), który tworzy mapę Nowego Jorku, to cyfrowa rekonstrukcja prawdziwego zegarka marki, stworzonego specjalnie na potrzeby filmu. Seiko to japońska firma produkująca zegarki już od XIX wieku.

Seiko

#11 W fazie przedprodukcyjnej scenariusz liczył 50 wersji. W jednej z nich wśród postaci było małe dziecko o imieniu Meg. W ostatecznej wersji filmu piąty duch został wyjęty ze śmiertelnie chorego dziecka, jednak ono samo nie pojawia się w filmie. Inne postaci, które wyeliminowano, ​ to chłopiec imieniem Daniel i piąty członek drużyny Deep Eyes, Robert.

#12 Pierwszy pełnometrażowy film animowany Columbia Pictures od czasu Troskliwe Misie: Nowe pokolenie (1986). A także pierwszy animowany komputerowo obraz od tej wytwórni.

#13 Pierwsza rola głosowa Aleca Baldwina w filmie kinowym. Później przeszedł czas na postaci: pies Butch w Psy i koty (2001), Dennis w SpongeBob Kanciastoporty (2004), lew Makunga w Madagaskar 2 (2008), North/Święty Mikołaj w Strażnicy marzeń (2012), tytułowy bohater Dzieciak rządzi (2017) i Miś polarny w Śnieżnej Paczce (2019).

#14 Matt Dillon (Outsiderzy, 1983, Sposób na blondynkę, 1998) w reakcji na animowaną wersję swojej postaci krzyknął, że Hollywood chce się pozbyć prawdziwych aktorów, których zastąpić mają avatary. W tej sytuacji rola zamiast do niego trafiła do ww. Aleca Baldwina.

Matt Dillon, Gray Edwards (Final Fantasy. The Spirits Within), Alec Baldwin

#15 Steve Buscemi użyczył głosu postaciom w dwóch rewolucyjnych filmach CGI w ciągu jednego roku – Final Fantasy: Wojna dusz (2001) (pierwszy fotorealistyczny film CGI) i Potwory i spółka (2001) (pierwsze fotorealistyczne futro). Opisywany tutaj film to jego debiut w tej roli w produkcji kinowej. Póżniej mówił jeszcze głosem Randalla Boggsa we wspomnianym tytule Potwory i spółka (2001) i jego prequelu Uniwersytet potworny (2013), Wesleya w Rogate ranczo (2004), Nebbercrackera w Strasznym domu (2006), szczura Templetona w Pajęczynie Charlotty ( 2006), Scampera w Igor (2008), chomika Bysia w Załoga G (2009), wilkołaka Wayne’a w Hotel Transylwania, likaona Skalka w Kumba (2013), Francisa Francisa w Dzieciak rządzi (2017), oraz Daytradera w Transformers 5: Ostatni Rycerz (2017).

#16 To pierwszy wspólny film animowany Aleca Baldwina i Steve’a Buscemiego, ich następny to Dzieciak rządzi (2017) 16 lat później.

#17 Akcja filmu dzieje się w 2065 roku.

#18 Zanim Elliot Goldenthal został zatrudniony do skomponowania ścieżki dźwiękowej, film bazował na fragmentach utworów Jamesa Hornera do Titanica (1997).

#19 To drugi film animowany dla aktorki Ming-Na Wen (Aki Ross). Wcześniej użyczyła ona głosu tytułowej bohaterce z Mulan (1998).

Poniżej możecie usłyszeć, co myśli o nadchodzącym rimejku filmu:

Zobacz też: Disney – nadchodzące remaki live-action. Na co czekamy? Pełna lista i szczegóły

#20 Praca polegająca na przechwytywaniu ruchu, której Remington Scott był pionierem w Final Fantasy, doprowadziła bezpośrednio do tego, że został on zatrudniony do stworzenia Golluma w trylogii Władca Pierścien. Tym samym umocnił pozycję motion capture w Hollywood.

Na zakończenie tego wywodu przepiękna piosenka z filmu autorstwa Elliota Goldenthala!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial