Wiedza tajemna

„Załoga G”. Świnki morskie w roli agentów FBI! 15 zakręconych faktów

Załoga G (2009) to wyreżyserowany przez Hoyta Yeatmana film łączący animację komputerową z live-action. Wyprodukowany został przez Walt Disney Pictures oraz Jerry Bruckheimer Films (Top Gun, 1986, Bad Boys, 1995, Skarb narodów, 2004).

Darwin (Andrzej Zieliński, Sam Rockwell), Walczak/Blaster (Jarosław Boberek, Tracy Morgan), Brylus/Specles (Arkadiusz Jakubik, Nicolas Cage) i Juarez (Anna Przybylska, Penélope Cruz) muszą zrealizować bardzo ważną misję zleconą im przez niejakiego Bena (Cezary Żak, Zach Galifianakis). Ich cel to zniweczyć plany wykorzystania technologii przez złowrogiego Leonarda Sabera (Miłogost Reczek, Bill Nighy). Na swojej drodze dzielne świnki morskie spotykają innego przedstawiciela swojego gatunku, Kędziora/Hurleya (Grzegorz Pawlak, Jon Favreau) i chomika Bysia/Bucky’ego (Tomasz Steciuk, Steve Buscemi). Film w rodzimej wersji zrealizowało Sun Studio Polska, a reżyserią dubbingu zajął się Wojciech Paszkowski. Moim zdaniem wyszło świetnie!

15 faktów o nieustraszonej Załodze G

#1 Pokazany w filmie diabelski młyn „Coke” znajduje się na wyspie Okinawa w Japonii w dzielnicy handlowo-rozrywkowej „American Village”.

Okinawa

#2 Logo Jerry Bruckheimer Films zostało zmienione tak, aby główny agent (świnka morska) był w nim widoczny. Bruckheimer uznawany jest jednego z najlepszych producentów w historii. Wyprodukował ponad 30 (!) filmów kinowych, a także wiele seriali (serie CSI, Dowody zbrodni, Bez śladu) i wielokrotnie nagradzany Emmy program The Amazing Race.

Jest nazywany Mr. Blockbusterem, ponieważ wiele z wyprodukowanych przez niego filmów odnosi świetne wyniki w boxofisie. W sumie zarobiły one ponad 13 miliardów dolarów.

Twitter @bruckheimerjb

#3 Syn reżysera Hoyta Yeatmana, Hoyt Yeatman IV, wpadł na pomysł na film, gdy miał pięć lat. Yeatmanowi spodobała się historia syna tak bardzo, że przedstawił ją Bruckheimerowi. Poza ww. pozycjami telewizyjnymi wyprodukował on takie hity jak Gliniarz z Beverly Hills (1984), Top Gun (1986), Armageddon (1998), Helikopter w ogniu (2001) czy Piraci z Karaibów (2003, 2006, 2011).

SlashFilm, Johnny Depp i Jerry Bruckheimer

#4 Piekarnia w filmie „Piekarnia Giselle” została nazwana na cześć Giselle Yeatman, żony Hoyta Yeatmana. Imię jednej z postaci, Mooch (pol. Plujka), wywodzi się natomiast od słowa „mouche”, które oznacza „mucha” w języku francuskim.

Disney Wallpapers

#5 To drugi film, który Nicolas Cage (Grug w Krudowie, 2013) i Steve Buscemi (Randall z Potworów i spółki, 2001) nakręcili z Bruckheimerem od czasu Con Air – lot skazańców (1997). Dla tego ostatniego to debiut w filmie w technice 3D. To także druga rola głosowa Cage’a w animacji. Pierwszą był Czarownic Zoc z Po rozum do mrówek (2003).

#6 Nicolas Cage używa tego samego głosu dla Speckles/Brylusa, którym posługiwał się w filmie Peggy Sue wyszła za mąż (1986) w reżyserii Francisa Forda Coppoli.

Wsłuchajcie się we fragment 1.20!

#7 Trzeci hybrydowy film i Disneya, który otrzymał kategorię PG przez MPAA, po Kto wrobił królika Rogera? (1988) i Zaczarowana (2007). Jednocześnie to pierwsza hybryda Disneya, która łączy live-action z animacją komputerową.

#8 Sam Rockwell i Jon Favreau spotkali się już na planie Iron Man 2 (2010), który wyreżyserował Favreau. Ma on także w swoim dorobku aktorską wersję Księgi Dżungli (2016).

Zobacz też: Księga dżungli Jona Favreau. Ile gatunków zwierząt skrywa?

#9 Na Rotten Tomatoes film ma ocenę 22% na podstawie 126 recenzji, ze średnią oceną 4,43 / 10. Konsensus krytyków serwisu brzmi:

Załoga G zawiera wartką akcję, ale nie zawiera interesujących postaci ani inspirującej fabuły.” Nie do końca się z nimi zgadzam.

#10 Świnki morskie (inaczej kawie domowe) to udomowione gryzonie z rodziny kawiowatych. Co ciekawe, zostały udomowione przez Indian w Ameryce Południowej, którzy wykorzystywali je do celów rytualnych, kulinarnych, a także w medycynie ludowej. Do Europy gatunek ten trafił w XVI wieku, natomiast w XIX zaczął być na dużą skalę wykorzystywany w laboratoriach.

#11 Załoga G/Wojna planet (1972-1974) to także tytuł serialu anime popularnego na początku lat 80. w PRL-u. Piątka młodzików wyposażonych w nadprzyrodzone moce walczy ze Spectrą.

Załoga G

#12 G-force to termin oznaczający przeciążenie/nadważkość powstające w wyniku działania sił zewnętrznych innych niż grawitacja. Pojęcia tego najczęściej używa się w kontekście członków załogi samolotu lub statku kosmicznego.

#13 Film zarobił 292.8 milionów dolarów przy budżecie 150 milionów dolarów.

#14 Muzykę do filmu skomponował Trevor Rabin (Armageddon, Tytani, 2000).

#15 W filmie usłyszymy fragmenty takich nagrań jak Just Dance Lady Gagi, Boom Boom Pow i I Gotta Feeling Black Eyed Peas, Don’t Cha Pussycat Dolls czy Jump Flo Ridy i Nelly Furtado.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial