Wiedza tajemna

„Rodzina Addamsów”. 20 strasznych faktów o nietuzinkowej animacji

Rodzina Addamsów to w moim odczuciu jeden z najlepszych filmów animowanych 2019 roku. Wyreżyserowany przez twórców Sausage Party (2016), Conrada Vernona i Grega Tiernana zachwyca stylem animacji i humorem. Do fabuły też nie można się przyczepić, ani przez chwilę nie nudzi. Nie może być inaczej, gdy co rusz oglądamy sceny przedstawiające a to nakładanie pudru z prochów zmarłych członków rodziny na policzki, a to rzucanie toporem w ramach rozrywki czy też zapinanie butów przy użyciu śrub. Za produkcję MGM odpowiada genialne BRON Animation (Rodzeństwo Willoughby zrealizowane dla Netflixa).

Gomez (Jarosław Boberek/Oscar Isaac) i Morticia (Agnieszka Grochowska/Charlize Theron) wraz z dziećmi Wednesday (Aleksandra Kowalicka/Chloë Grace Moretz) i Pugsleyem (Jan Cięciara/Finn Wolfhard) muszą stawić czoła nowym sąsiadom w New Jersey, a przede wszystkim wścibskiej prezenterce telewizyjnej Margaux Needler (świetna Małgorzata Kożuchowska/Allison Janney). Zajmuje się ona dekorowaniem wnętrz na wizji, a następnie ich sprzedawaniem. Jej zdaniem upiorna posiadłość Addamsów psuje lokalny krajobraz w tej materii, a tym samym jej interesy i marzenie o idealnym osiedlu. Twierdzi, że owemu lokum przydałaby się domowa rewolucja (tak, postać to trochę taka Magda Gessler mieszkań) w myśl zasady więcej różu, mniej kurzu. Jakby tego było mało żeńska latorośl Addamsów zaprzyjaźnia się z córką rzeczonej gwiazdy telewizji, Parker Needler (Marta Dylewska/Elsie Fisher) i postanawia nosić spinkę z… jednorożcem.

W filmie powracają starzy znajomi Lurch (Adam Bauman/Conrad Vernon), Babcia Addams (Miriam Aleksandrowicz/Bette Midler), uroczy Kiciuś, Rączka, Wujek Fester (Cezary Kwieciński/Nick Kroll), Kuzyn To (Snoop Dogg). Pojawia się także nowa postać Cioteczka Sloom (Danuta Stenka/Jennifer Lewis). Dzieje się!

Filmowy Lurch w innych rolach

Filmowy wujek Fester w innych rolach

20 faktów o Rodzinie Addamsów 2019

#1 W filmie rodzina przenosi się do Westfield w stanie New Jersey, gdzie dorastał jej twórca, Charles Addams (1912-1988). Przyjaźnił się on m.in. z twórcą Psychozy (1960) i Ptaków (1963), Alfredem Hitchcockiem. Addams zmarł w wyniku ataku serca w wieku 76 lat.

Charles Addams (Wikipedia), jego rysunek

#2 Projekty postaci Addamsów są bezpośrednio inspirowane komiksami Addamsa.Warto zauważyć, że Wednesday wygląda poważnie, Pugsley jest energiczny, a Lurch ma tylko jedno sprawne oko.

#3 Gomez wspomina o krewnym o imieniu Zander, który był czarną owcą w rodzinie z powodu nieudanego wykonania Mazurka połączonego z fechtunkiem. W komiksach Zander był absolwentem college’u (co nadal czyniło go czarną owcą).

#4 Wednesday ma ośmiornicę o imieniu Sokrates. W Rodzinie Addamsów (1964) ośmiornica wabiła się Arystoteles i była własnością Pugsleya.

Rodzina Addamsów (1964), Rodzina Addamsów (2019)

#5 Rąsia w tej wersji to lewa dłoń. W poprzednich wersjach historii była prawa.

#6 Warkocze Wednesday są zaplecione w pętle.

#7 W 2010 roku ogłoszono, że Illumination Entertainment we współpracy z Universal Pictures nabyło prawa do filmu o rodzinie Addamsów. Tytuł miał być w całości animowany poklatkowo z postaciami opartymi na oryginalnych rysunkach Charlesa Addamsa. Tim Burton miał być współautorem scenariusza i współproducentem filmu, z możliwością reżyserii. W lipcu 2013 roku ogłoszono jednak, że film został anulowany.

Zobacz też: Gnijąca Panna Młoda. Majstersztyk od Tima Burtona. 20 strasznych faktów

#8 Oscar Isaac (Ex Machina, Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy, Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie) i Charlize Theron (Monster, Astro Boy, Kubo i dwie struny, Gorący temat) nagrywali swoje kwestie osobno i tak naprawdę nie spotkali się, dopóki nie zaczęła się promocja filmu.

#9 Pokój Pugsleya jest wypełniony różnymi znakami drogowymi. W Rodzinie Addamsów (1991) Pugsley przejawiał hobby zbierania znaków stopu i drogowych znaków ostrzegawczych.

#10 Morticia mówi, że zazwyczaj na końcu balonów jest przyczepiony morderczy klaun. To hołd dla horroru To (2017), w którego adaptacji filmowej wystąpił Finn Wolfhard (Pugsley Addams).

#11 W pewnym momencie Gomez stoi na głowie. W Rodzinie Addamsów (1964) Gomez często czytał gazetę ćwicząc jogę, często stając na głowie.

Rodzina Addamsów (1964)

#12 Kiedy Wednesday tańczy, wykonuje Droop z jednego z odcinków serialu Rodzina Addamsów, Lurch’s Grand Romance (1966). Polecam!

#13 Mazurek to polski taniec ludowy. Za wikipedią: „Taniec mazurek tańczy się w parach po obrębie koła, wykonując ruch obrotowy na całych stopach, czasem stosując zgodny z rytmem muzyki przytup lub zwrot taneczny w drugim kierunku. Figury taneczne w oberku wynikają z improwizacji tancerzy i nie są zsynchronizowane we wszystkich parach tańczących w danym miejscu”. Niegdyś popularny na Kujawach (jako jedna z części kujawiaka), a dziś przede wszystkim na Mazowszu.

Jego pojawienie się w filmie może nawiązywać do znanego z pierwszej części pełnometrażowego filmu o Addamsach układu tanecznego:

#14 Na tablicy rejestracyjnej samochodu Gomeza i Morticii widnieje napis „CHAS 1938”. Chas to pseudonim twórcy „Addams Family” wspomnianego już przeze mnie Charlesa Addamsa, którego komiks ukazał się w 1938 roku w gazecie New Yorker.

#15 Film ma motyw przewodni z oryginalnego serialu Rodzina Addamsów (1964), jednak większość elementów pochodzi z filmu Rodzina Addamsów (1991) i projektów telewizyjnych z lat 90. Wujek Fester jest bratem Gomeza, podczas gdy w kultowej serii telewizyjnej z lat 60. był bratem matki Morticii. W produkcji telewizyjnej to Morticia przekonała Gomeza, że ​​Wednesday (i Pugsley) muszą iść do szkoły. W opisywanym tytule to Wednesday jest do tego więcej niż chętna, a wspiera ją ojciec. Film przywraca babci status matki Gomeza, podczas gdy w niektórych wersjach z lat 90. była ona matką Morticii, podobnie jak w komiksie.

#16 Jest to pierwsza pełnometrażowa animowana adaptacja komiksów rodziny Addamsów, ale trzecia animowana adaptacja w ogóle po kreskówkach Przygody Rodziny Addamsów (1973) i Rodzinie Addamsów (1992). Pierwsza doczekała się 35 odcinków, druga 21.

#17 Drzewo w pobliżu domu Addamsów nazywa się Ichabod. Odnosi się to do Ichaboda Crane’a, głównego bohatera powieści Washington Irvinga The Legend of Sleepy Hollow (1820). Na podstawie książki ukazał się film Jeździec bez głowy (1999) z Johnnym Deppem w roli głównej.

Rodzina Addamsów

#18 Część filmu dotyczy wątku Wednesday, uczęszczającej do miejscowej szkoły publicznej. Taki był też wątek pilotażowego odcinka serialu Rodzina Addamsów: Rodzina Addamsów idzie do szkoły (1964), przerobionego później na Nowe przygody rodziny Addamsów: The Addams Family Goes to School (1998). Wednesday podobnie jak w filmie chciała też opuścić najbliższych w Rodzinie Addamsów: Wednesday Leaves Home (1964). Gorąco zachęcam do obejrzenia obu tytułów.

#19 W odróżnieniu od Gladys Sharp ze Skok przez płot (2006) i Ms. Grunion w Pan Peabody i Sherman (2014) w tym filmie złoczyńczyni, której głosu udziela Allison Janney, naprawdę się zmienia/przechodzi wewnętrzną transformację pod koniec filmu.

Aha jeszcze jedno! Janney spotkała się na planie z Charlize Theron (Morticia) przy okazji kręcenia Gorącego tematu (2019).

#20 SPOILER! Fester rozwija relację z Margaux i pod koniec filmu jest z nią związany romantycznie. W filmach i programach telewizyjnych Addams Family z lat 90. powracającym tematem było to, że Fester zakochuje się w kobiecej antagonistce tygodnia.

Rodzina Addamsów

Na koniec rewelacyjny utwór Christiny Aguilery powstały na potrzeby filmu:

I jeszcze jedna nuta godna uwagi!

Migos, Karol G, Snoop Dogg i Rock Mafia w utworze My Family

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial