Newsy

Nie żyje Joe Ruby. Był współtwórcą legendarnego „Scooby-Doo”

Jak podaje portal Variety, Joe Ruby, który wraz ze swoim partnerem biznesowym Kenem Spearsem współtworzył Scooby-Doo, zmarł z przyczyn naturalnych w środę w Westlake Villiage w Kalifornii. Miał 87 lat.

Uwielbiany, tajemniczy serial animowany, którego pełny tytuł brzmi Scooby-Doo, gdzie jesteś?, miał swoją premierę w 1969 r. W kolejnych latach pojawiło się kilka spin-offów i filmów. Postacie, Scooby-Doo, Fred, Kudłaty, Daphne i Velma, zostały zaprojektowane przez Iwao Takamoto.

Ruby studiował sztukę i rozpoczął karierę w branży animacji w Walt Disney Productions w dziale inbetweening (generowania ramek pośrednich), następnie zajął się montażem. Podczas pracy w studio Hanny-Barbery, gdzie wylądował nieco później, poznał montażystę i scenarzystę, Kena Spearsa. W 1977 roku dwóch mężczyzn połączyło siły i wkrótce założyło firmę Ruby-Spears Productions, w której zajmowali się (jak sama nazwa wskazuje) produkcją seriali animowanych.

Inbetweening

Dla Hanny-Barbery Ruby i Spears stworzyli między innymi Scooby-Doo, Dynomutt, Dog Wonder i Jabberjaw. W DePatie – Freleng zrobli Klan Berkleyów i Gończe koty.

Scooby-Doo
Hanna-Barbera
Joe Ruby

Zobacz też: Niezapomniane kanały TV: CARTOON NETWORK. Nie tylko Flinstonowie. Pamiętacie te bajki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial