Newsy

Nie żyje Sue Nichols Maciorowski, artystka zajmująca się grafiką koncepcyjną i nie tylko. Miała zaledwie 55 lat!


Sue Nichols Maciorowski pomagała między innymi w tworzeniu grafik i narracji filmów renesansu Disneya. Zmarła 1 września w wieku zaledwie 55 lat w stanie Massachusetts. Powodem śmierci był zdiagnozowany w 2015 roku rak piersi.

W przypadku Pięknej i Bestii (1991) artystka przyczyniła się zarówno do rozwoju concept artów, jak i do fabuły. Była twórczynią wczesnych grafik dla Aladyna (1992). Zajmowała się także projektowaniem postaci i rozwojem wizualnym Króla Lwa (1994), Dzwonnika z Notre Dame (1996), Mulan (1998) oraz Lilo i Stitch (2002). Jeśli zaś chodzi o Herkulesa (1997), stworzyła ona przewodnik po stylu, który utrzymywał tytuł w greckim klimacie i nadzorowała wygląd filmu w zakresie układu, animacji, efektów, stylizacji kolorów i nie tylko.

Został dla niej wymyślony tytuł „stylista produkcji„, ponieważ nikt wcześniej nie odgrywał podobnej roli w Disney Animation. Przy tworzeniu Księżniczki i żaby (2009) zaproponowała artystów Renesansu w Harlemie*, takich jak Aaron Douglas, jako inspirację do piosenki Tiany Almost There, pomagając jednocześnie w tworzeniu scenariuszy i zaprojektowaniu stylizowanej sekwencji do filmu. Warto dodać, że stworzyła wczesne projekty postaci Mauiego dla Vaiany: Skarb oceanu (angielski tytuł – Moana, 2016).

* Renesans w Harlemie to artystyczna i intelektualna eksplozja, która miała miejsce w latach 20. XX wieku w Harlemie na Manhattanie w Nowym Jorku.

Zobacz też: Księżniczka i żaba – sporo w niej innych postaci Disneya! Zauważyliście je?

Animator i reżyser Eric Goldberg powiedział o Nichols w ten sposób:

„Będzie nam niestety brakować tych z nas, którzy mieli szczęście pracować z nią, ale jej wpływ na te filmy pozostanie na zawsze”.

Księżniczka i żaba
Herkules
Sue Nichols Maciorowski


Maciorowski przez całe życie pasjonowała się rysowaniem, a swoją pierwszy płatną pracę w animacji dostała, będąc studentką CalArts w drugiej połowie lat 80. Później pracowała nad takimi animowanymi serialami jak My Little Pony i Muppet Babies (które zdobyły nagrodę Emmy, gdy była w zespole). Wszystko to zanim opracowała wizualizacje, postacie i historie do filmów Disneya. Wielka strata.

Zobacz też: Renesans, czyli Druga Złota Era Disneya. Odrodzenie studia, które za szybko się skończyło

Herkules – informacje, które każdego fana wprawią w konsternację

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial