Wiedza tajemna

„Wyspa psów” Wesa Andersona. 20 faktów o jedynej w swoim rodzaju animacji poklatkowej

Wesa Andersona raczej nikomu przedstawiać nie trzeba, ale gwoli ścisłości napiszę, że jest on reżyserem takich perełek jak Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom (2012), Grand Budapest Hotel (2014) oraz animowanego Fantastycznego Pana Lisa (2009). Ten amerykański przedstawiciel wyśmienitego kina autorskiego w 2018 roku zaserwował nam Wyspę psów.

W obsadzie znaleźli się Bryan Cranston (Chief/Wódz), Edward Norton (Rex), Koyu Rankin (Atari Kobayashi), Liev Schreiber (Spots/Ciapek), Bill Murray (Boss/Szef), Bob Balaban (King/Król), Jeff Goldblum (Duke), F. Murray Abraham (Jupiter), Tilda Swinton (Wyrocznia), Harvey Keitel (Gondo), Scarlett Johansson (Gałka/Nutmeg), Greta Gerwig (Tracy Walker), Yoko-Ono (Yoko Ono-San) oraz Frances McDormand (tłumaczka). Zestawienie tych nazwisk robi wrażenie!

Wyspa psów. 20 godnych uwagi faktów

#1 Sierść psów została wykonana z wełny alpaki.

#2 Scenarzysta i reżyser filmowego obrazu, Wes Anderson, zorganizował konkurs na jednego z aktorów głosowych. Jedynym wymogiem, który należało spełnić, aby wziąć udział w konkursie, było przekazanie dziesięciu dolarów (lub więcej!) Fundacji Filmowej. To organizacja non-profit założona przez Martina Scorsesego, która specjalizuje się w konserwacji i renowacji filmów na całym świecie.

#3 W przeciwieństwie do przedstawionej w filmie historii o okrutnej dynastii Kobayashi lubującej się w kotach, w przeszłości istniał japoński shōgun znany ze swojej wielkiej miłości do psów. Tokugawa Tsunayoshi (1646 – 1709, okres Edo) był znany z ustanawiania przepisów dotyczących ochrony zwierząt, zwłaszcza psów. Dzięki temu zyskał przydomek „psiego shōgun”.

Wyspa psów
The Dog Shogun. The Personality and Policies of Tokugawa Tsunayoshi
Pozycja jest do kupienia TUTAJ.

#4 Tytuł „Isle of Dogs” to gra słów. Powiedzcie to szybko i płynnie, a usłyszycie „I Love Dogs”. Działa to jednak tylko w języku angielskim. 😉

#5 Film był inspirowany twórczością Akiry Kurosawy (Siedmiu samurajów, 1954, Ran, 1985) [1] oraz wytworami nieistniejącej już amerykańskiej firmy Rankin-Bass (Rudolf Czerwononosy, 1964), której znakiem rozpoznawczym była animacja poklatkowa. W przypadku tych drugich, Anderson czerpał najwięcej z tzw. Christmas Specials (video nr 2).

[1] Jeśli jesteście zainteresowani nieco bardziej wnikliwym spojrzeniem na wpływy Kurosawy na opisywany przeze mnie film, gorąco zachęcam do zapoznania się z arcyciekawym artykułem autorstwa Charlesa Bramesco na ten temat opublikowanym na portalu Variety.

#6 To ósma współpraca reżysera filmu z aktorem Billem Murrayem.

#7 Psy jedzące na metalowej belce przywodzą na myśli słynne zdjęcie „Lunch na szczycie drapacza chmur” wykonane na czubku 30 Rockefeller Plaza 20 września 1932 roku. Jego autorstwo jest kwestią sporną. Przedstawia ono pracowników budowlanych konsumujących śniadanie na szczycie konstrukcji rzeczonego wieżowca podczas przerwy na lunch. Ciekawa jest historia tej fotografii, bowiem do dziś pozostaje nierozstrzygnięte, czy aby na pewno nie jest ona dziełem zmyślnych grafików. Według niektórych wskazuje na to ułożenie stóp mężczyzn, a także fakt, że wydaje się dość mało prawdopodobne, aby w imię sztuki zdecydowali się poświęcić do tego stopnia, by ryzykując życie, pozować na niezabezpieczonej niczym belce 259 metrów nad ziemią!

Wyspa psów
Fotografia uznana została przez magazyn TIME za jedną ze 100 najbardziej znaczących/wpływowych fotografii na świecie. Pozostałe możecie obejrzeć TUTAJ.

#8 Film wyprodukowano w 3 Mills Studio we wschodnim Londynie w Anglii, które jest oddalone o 4,8 km od obszaru o nazwie „Isle Of Dogs” znajdującego się w zakolu Tamizy. Na początku XVI wieku był on nazywany Wyspą Psów – z nieznanych powodów. Najpopularniejszym wyjaśnieniem jest to, że Henryk VIII (lub inny monarcha) hodował tu swoje psy myśliwskie – co jest wiarygodne, ponieważ Pałac Greenwich leżał po drugiej stronie rzeki – ale nie ma na to dowodów.

londyńska Wyspa Psów, Evening Standard
Wikipedia. Na początku XIX wieku teren został odcięty od stałego lądu poprzez wykopanie doków West India Docs. Od lat 80. XX wieku Isle of Dogs jest rewitalizowana (powstają osiedle mieszkaniowe i apartamenty, doki zostały zamknięte).

#9 Film otworzył 68. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie, na którym Anderson otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera.

#10 Kulisy pracy nad filmem

#11 To teraz trochę o aktorach podkładającym głosy filmowym postaciom. Ich nazwiska wymieniłam we wstępie, teraz chcę się skupić na tym, w jakich filmach animowanych zdarzyło im się wcześniej wystąpić. I tak Frances McDormand (też Dobry dinozaur, 2015) i Bryan Cranston (też Kung Fu Panda 3, 2016) pracowali razem przy okazji Madagaskaru 3, natomiast Edward Norton pojawił się w Xiao men shen (2016) oraz Sausage Party (2016). Z kolei Jeff Goldbum był członkiem obsady Księcia Egiptu (1998) i Zambezii (2012). Ten ostatni tytuł to dzieło południowoafrykańskiego studia z siedzibą w Kapsztadzie, Triggerfish. Zobaczcie, jak pracowali aktorzy!

#12 Film został wydany w 2018 roku, który jest rokiem psa w chińskim zodiaku. Osoby urodzone pod tym znakiem są szczere i wierne. Ponad wszystko cenią swoją rodzinę i przyjaciół.

Lata Psa: 1922, 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006, 2018, 2030.

#13 Zwróćcie uwagę, że praktycznie wszystkie budynki i postacie oglądamy z przodu, z boku lub z góry. Kąt zmiany ruchów kamery wynosił bowiem 90 stopni.

#14 To drugi scenariusz, nad którym Jason Schwartzman pracował z Wesem Andersonem. Wcześniej wspólnie napisali Pociąg do Darjeeling (2007). To tragikomiczna opowieść o trzech braciach, którzy po śmierci ojca próbują odnowić rodzinne więzi w podróży po Indiach.

#15 Od czasu swojego debiutu, jakim był film Bottle Rocket (1996), reżyser Wes Anderson korzysta z usług jednego operatora do swoich filmów live action (Robert D. Yeoman) i jednego do filmów poklatkowych (Tristan Oliver). Gwoli przypomnienia, Wyspa psów to druga poklatkowa animacja w dorobku Andersona, pierwszą był Fantastyczny Pan Lis.

#16 Pięć głównych psich postaci, czyli Chief, Rex, King, Duke i Boss, nosi imię, które w pewnym sensie oznacza „przywódcę”. Myślę, że akurat to większość z Was z pewnością wychwyciła. 🙂

#17 Muzykę skomponował Alexandre Desplat (Kształt wody, reż. Guillermo del Toro, 2017). Francuz pracował już z Andersonem m.in. przy Grand Budapest Hotel, a także Fantastycznym Panie Lisie.

#18 Tytuł zarobił na świecie 64 miliony dolarów. Budżet wynosił 120 mln dolarów. Troszkę przykro.

#19 Film otrzymał nominacje do Złotego Globu, BAFTY oraz do Oscara (do tego ostatniego aż dwie, bo za najlepszy film animowany i najlepszą muzykę oryginalną). W pierwszej kategorii walkę o pozłacanego krzyżowca przegrał ze Spider-Man Uniwersum (2018). Zakrawa na ironię fakt, że w drugiej poległ w starciu z Kształtem wody, do którego, jak już wcześniej wspominałam, ścieżkę dźwiękową również skomponował Desplat.

#20 Niektórzy krytycy twierdzą, że film jest przykładem kulturowego zawłaszczenia, a jeden z jego charakterów wpisuje się w motyw „białego zbawiciela”. Chodzi o postać Tracy, która przybywa na obcy ląd, aby uratować jego mieszkańców przed nimi samymi. Można usłyszeć opinie, że mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni zostali sprawdzeni do pewnego rodzaju egzotyki i poddani stereotypizacji. W filmie określa ich przede wszystkim zamiłowanie do sushi i sumo. Warto też dodać, że japońscy bohaterowie mówią po japońsku, ale ich wypowiedziom nie towarzyszą napisy. Często są one natomiast tłumaczone przez tłumaczkę obecną na filmowych przemówieniach elit. Nie doszukiwałabym się tutaj drugiego dna, wydaje mi się, że twórcy zależało przede wszystkim na pokazaniu mechanizmu manipulowania językiem/propagandy w mediach, abstrakcyjnego ich przekazu; Wyspa psów nawiązuje przecież do Holokaustu.

Tracy, Wyspa psów

Niezależnie od tego, co Wy myślicie na ten temat, jedno jest pewne. Tytuł wzrusza, pobudza wyobraźnię i jest kolejnym dowodem na to, że Wes Anderson to prawdziwy pasjonat swojego zawodu. Dostrzec możemy to zarówno w sferze wizualnej produkcji, jak i w pomysłowości, jeśli chodzi o przedstawienie filmowej historii. Anderson to klasa sama w sobie, i choć Wyspa psów nie jest moim ulubionym filmem w jego dorobku, to z pewnością nie odbierze mu reputacji jednego z najwybitniejszych przedstawicieli kina autorskiego. Z niecierpliwością czekam na jego kolejne dziecko, The French Dispatch, który swoją premierę ma mieć jeszcze w tym roku.

Na koniec kompilacja najlepszych momentów z Wyspy psów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial