Wiedza tajemna

„Fantastyczny Pan Lis”. 20 faktów o animacji na postawie pierwszej książki nabytej przez Wesa Andersona! Cudowna opowieść

Pierwsza rola Georga Clooneya w filmie animowanym (głowa lisiej rodziny) i pierwsza animacja w dorobku Wesa Andersona. Panie i Panowie, oto Fantastyczny Pan Lis (2009)!

Fantastyczny Pan Lis. 20 faktów o filmie

#1 Fantastyczny pan Lix (1970) Roalda Dahla był pierwszą książką Wesa Andersona. Jego matka, Texas Ann Burroughs, kupiła mu go na targach książki św. Franciszka w Austin w Teksasie, gdy miał około siedmiu lat. Od tamtej pory Anderson trzyma tę samą kopię na swojej półce.

Ilustracje do pierwszego wydania wykonał Donald Chaffin. Więcej informacji o nim, a także ilustratorach kolejnych wydań książki znajdziecie TUTAJ.

Donal Chaffin, kadr z filmu Fantastyczny Pan Lis

Roald Dahl

Brytyjski pisarz i scenarzysta uchodzący za ekscentryka. Autor takich tytułów jak James i wielka brzoskwinia (1961), Charlie i fabryka czekolady (1964) oraz Fantastyczny Pan Lis. W sumie pod jego nazwiskiem ukazało się 19 książek dla dzieci. Przeciwnik pedagogiki i wszystkiego, co związane ze światem dorosłych. Mogło wynikać to z faktu, że uczęszczał do wielu katolickich szkół słynących z nader surowej dyscypliny. Dahl zmarł w 1990 roku, a spopielony został (jak podaje Joanna Olech w swoim artykule w „Gazecie Wyborczej”) wraz ze swoimi ulubionymi rekwizytami, czyli whisky, ołówkami HB, czekoladą i piłą tarczową.

#2 Kiedy Pan Lis (George Clooney) i Kylie (Wallace Wolodarsky) są w gabinecie tego pierwszego i omawiają plany pierwszego napadu, Pan Lis siedzi w dużym fotelu z deską na podłokietnikach, której używa jako stolika do swojego mikrofonu. Dokładnie tak Roald Dahl zwykł pisać swoje historie, co można wywnioskować z jego starych zdjęć.

Fantastyczny Pan Lis
Roald Dahl

#3 W sumie na potrzeby tego filmu wykonano 535 lalek. Sam Pan Lis ma bagatela siedemnaście różnych stylówek a każda z nich musiała być wykonana w sześciu różnych rozmiarach.

Wykonanie kukiełki głównego bohatera zajęło 7 miesięcy! Do wykonania użyto prawdziwych włosów zwierząt, przez co mogą się wydawać poszarpane, bo niekiedy były dla filmowców trudne do okiełznania. To nie wszystko. Włosy ludzkich postaci były tymi zebranymi od pracowników studia Mackinnon & Saunders (Gnijąca Panna Młoda, 2005, Frankenweenie, 2012), firmy, która wyprodukowała lalki do tego filmu.

#4 Film składa się z prawie 56 000 ujęć.

#5 Wygląd filmu został zainspirowany Great Missenden, wioską w Buckinghamshire w Anglii, w której mieszkał i pracował Roald Dahl. Drzewo, w którym mieszka rodzina Fox, jest oparte na okazałym buku na terenie posiadłości Dahla, a gabinet pana Foxa odtwarza w najdrobniejszych szczegółach wnętrze słynnej chaty, w której pisarz napisał większość swoich dzieł.

Wnętrze domu Dahla, Muzeum Roalda Dahla

#6 Drżenie uszu Asha (Jasona Schwartzmana) jest oparte na geście, który większość lisów (i udomowionych psowatych) robi, aby okazać agresję i lub niezadowolenie.

#7 Do ukazania wody Wes Anderson użył folii spożywczej, Satar Wrap.

#8 Pierwszy film Andersona, w którym nie użył sekwencji slow-motion, będącej jego znakiem charakterystycznym. Poniżej kompilacja momentów z jej użyciem w poprzednich dziełach reżysera.

#9 W książce ludzie i zwierzęta nigdy nie wchodzili ze sobą w bezpośrednią interakcję, więc nigdy nie było jasne, czy mogą się nawzajem zrozumieć. W filmie mogą. Kiedy pan Lis pyta Franklina Beana (Sir Michael Gambon), czy przyprowadził chłopca, ten odpowiada i wyraźnie go rozumie.

#10 Inspiracją do nazwania postaci Kristoffersona była piosenkarz, autor tekstów i aktor Kris Kristofferson (Eric Chase Anderson), nie tylko dlatego, że Wes Anderson i Noah Baumbach są fanami jego twórczości, ale także dlatego, że po prostu lubili to imię.

Kristofferson, Fantastyczny Pan Lis
Wes Anderson i Eric Chase Anderson
Chase Anderson jest amerykańskim pisarzem, ilustratorem i aktorem. Z Wesem wpółpracował m.in. przy Genialnym klanie i Podwodnym życiu ze Steve’em Zissou.

#11 Kiedy Ash (Jason Schwartzman) i pan Lis rozmawiają w kanale, Ash siedzi wpatrując się w widza. To jest powszechnie znane jako „spojrzenie Kubricka”. Technika opracowana została przez Stanleya Kubricka. Twórca Odysei Kosmicznej często używał jej, gdy postać musiała onieśmielać lub niepokoić.

#12 Szafa głównego bohatera była oparta na brązowych sztruksowych garniturach Wesa Andersona.

Fantastyczny Pan Lis, Wes Anderson

#13 Postać Franklina Beana, jednego z trzech głównych antagonistów w filmie, niektórym wizualnie przypomina samego Dahla.

Franklin Bean, Roald Dahl

#14 Pani Felicity Meryl Streep) została tak nazwana na cześć wdowy Roalda Dahla, Felicity Dahl.

Felicity i Roald Dahl

#15 Wszczepianie przez pana Lisa proszku nasennego do jagód dla niczego niepodejrzewających psów stróżujących do spożycia zostało zaczerpnięte z innej książki Roalda Dahla, Danny, mistrz świata, w której rodzynki były używane w podobny sposób w celu pozbycia się bażantów. Kiedy prawnicy Dahl dowiedzieli się o tym, wkurzyli się. Ale ponieważ film, został już nakręcony, Wes Anderson błagał ich, by przymknęli na to oko. Tak też zrobili.

#16 Postać niepokojącego Kylie została oparta na majsterkowiczu (imieniem Kylie), który mieszkał w nowojorskim mieszkaniu Wesa Andersona, kiedy kupił go od malarza specjalizującego się w nowym realizmie i pop-arcie, Larry’ego Riversa: „Po tym, jak go kupiłem, nadal tam mieszkał (to był niemal rynsztok), w końcu musiałem go poprosić, żeby się wyprowadził”.

#17 Tytuły i teksty użyte w projekcie produkcji są napisane czcionką Helvetica Bold. Wszystkie poprzednie filmy Wesa Andersona wykorzystywały Futura Bold.

#18 Premiera filmu miała miejsce dwa dni po Gdzie mieszkają dzikie stwory Spike’a Jonze’a (2009). Oba filmy zostały oparte na popularnych książkach dla dzieci i wyreżyserowane przez kultowych niezależnych reżyserów.

#19 Tytuł został obsypany nagrodami i nominacjami (dwie nominacje do Oscara za najlepszy film animowany i najlepszą muzyką), ale nie nie zarobił dużo. Przy budżecie wynoszącym 40 mln dolarów, zarobił niewiele ponad 46 mln dolarów. Nie ma straty, ale nie ma też szalu.

#20 Na koniec wywiad z twórcą filmu, Wesem Andersonem:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial