Newsy

Nie żyje Henryk Łapiński. Druid Panoramiks i czarodziej Homnibus ze „Smerfów”

Informację o śmierci aktora przekazał w piątek Teatr Ateneum.

Z ogromnym smutkiem informujemy, że dziś 11 września 2020 r., w wieku 87 lat zmarł Henryk Łapiński, nieprzerwanie od 1956 roku aktor Teatru Ateneum. Henryk Łapiński został zaangażowany przez dyrektora Janusza Warmińskiego – tuż po studiach aktorskich w Łodzi. Odtąd przez 64 lata pracował w naszym Ateneum. Stworzył tu ponad 100 różnorodnych ról. Kochał Ateneum całym sercem. Chętnie dzielił się swoimi wspomnieniami o dziejach naszego teatru, życzliwie witał w zespole nowe osoby, szczególnie dbał o pamięć o zmarłych koleżankach i kolegach z Teatru. Wraz z jego śmiercią zamyka się definitywnie pewien rozdział w dziejach naszego Teatru” – czytamy na Facebooku Teatru Ateneum.

„Kochany Panie Henryku, Drogi Heniu – Wierzymy, że wyszli Ci dziś na spotkanie Twoi wspaniali dyrektorzy z Ateneum: Janusz Warmiński, Aleksander Bardini, Gustaw Holoubek w towarzystwie wielu Twoich Koleżanek i Kolegów ze sceny. Żegnamy Cię z ogromnym żalem” – dodano.

Łapiński miłośnikom animacji znany był przede wszystkim z podkładania głosu druidowi Panoramiksowi w serii Asterix i Obelix. Ten wielki mag mówi ustami Łapińskiego w następujących tytułach Asterix Gal (1967), Asterix i Kleopatra (1968), Dwanaście prac Asteriksa (1976), Asteriks kontra Cezar (1985), Asteriks w Brytanii (1986), Wielka bitwa Asteriksa (1989), Asterix podbija Amerykę (1994). W Smerfach Łapiński zagrał natomiast czarodzieja Homnibusa, a także w nowszej wersji dubbingu tego serialu, Pasibrzucha i Pan Czas.

Aktor wystąpił w kultowych filmach i produkcjach telewizyjnych. Wystarczy wymienić, takie jak Człowiek z marmuru, Polskie drogi, Noce i dnie i Nie lubię poniedziałku.

Więcej na temat kariery i życia Henryka Łapińskiego dowiedziecie się z filmu PONIŻEJ:

Zobacz też: Nie żyje Andrzej Gawroński. Odtwórca roli smerfa Marudy miał 85 lat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial