Wiedza tajemna

„Kapitan Planeta i planetarianie”. 10 nieznanych faktów. Co wspólnego ma z Supermanem?

Grecka bogini ziemi, Gaja, jest wkurzona postępującą degradacją planety na skutek ludzkich działań. Postanawia powołać ona specjalną drużynę planetarian (każdy z nich przydzieloną ma określoną zdolność), aby ta zaprowadziła porządek w tej materii. Gdy ona zawodzi, z połączenia ich mocy powstaje „mistrz nad mistrzem”, Kapitan Planeta. Ten proekologiczny serial z ów bohaterem w roli głównej popularny był w Polsce w latach 90.

Kapitan Planeta (1990-1993) to najbardziej znana proekologiczna animacja telewizyjna! Jej twórcami byli  Ted Turner, Barbara Pyle i Robert Larkin III. W niemal każdym odcinku pojawiał się eko-przestępca, który musiał zostać pokonany przez Kapitana Planetę. Kontynuacja serialu to Nowe przygody Kapitana Planety (1993-1996). Każda seria liczy po trzy sezony.

Kapitan Planeta i planetarianie. 15 faktów

#1 Tom Cruise zgodził się użyczyć głosu Kapitanowi Planecie. Nagrał nawet 6 odcinków, ale wycofał się z nieznanych powodów. Ostatecznie angaż otrzymał David Coburn (Arktyczna gorączka, 1986). W polskiej wersji wystąpili Robert Czebotar (Kapitan Planeta), Jacek Rozenek (Kwame), Piotr Adamczyk (Wheeler), Jacek Braciak (Ma-Ti), Izabella Bukowska (Linka), Grażyna Wolszczak-Sikora (Gaja), Robert Tondera (Suchi), Zbigniew Suszyński (Książę Nukem, Kapitan Toksyna), Jacek Czyż (Knur Chciwiec) oraz Ewa Kania (Doktor Zaraza).

Zobacz też: Nie żyje Jacek Czyż. Jego głosem mówili Płomyk, Tygrysek, Rafiki

Inne role głosowe Roberta Czebotara

Inne role głosowe Roberta Tondery

Inne role głosowe Zbigniewa Suszyńskiego

#2 Każdy planetarian pochodzi z innego kontynentu, co subtelnie sugeruje, że ludzie ze wszystkich narodów muszą współpracować w trosce o planetę.

#3 Produkcja serii rozpoczęła się przed upadkiem Związku Radzieckiego (26 grudnia 1991). W napisach początkowych do kilku pierwszych odcinków jest informacja, że Linka pochodzi z ZSRR. Później zastąpiono go terminem „Europa Wschodnia”, aby zachować poprawność polityczną.

Linka, Kapitan Planeta
FB @CaptainPlanete

#4 Kolory Kapitana Planety nawiązują do barw pierścieni. Zielone włosy symbolizują Ziemię, czerwone ubranie Ogień, biało-niebieską skóra Powietrze z Wodą, a żółty kawałek na klatce piersiowej Serce. Widać je bardzo wyraźnie!

Kapitan Planeta

#5 Imię Kwame (LeVar Burton) to ghańskie imię nadawane mężczyznom z tego zachodnioafrykańskiego kraju urodzonym w sobotę.

Kwame. Kapitan Planeta

#5 Chytrus Szlam w oryginale grany był przez Martina Sheena (Czas Apokalipsy, Prezydencki poker, Grace i Frankie) Aktor przyznał, że był zdumiony, gdy ludzie rozpoznawali go w tej roli!

Chytrus Szlam, Martin Sheen

Szlam w polskiej wersji mówi głosem Tomasza Marzeckiego.

#6 Imię Linka pochodzi od Laiki (pol. Łajki), pierwszego psa w kosmosie. Wystrzelona została 3 listopada 1956 roku na orbitę okołoziemską w sztucznym satelicie produkcji rosyjskiej, Sputniku 2.

#7 Wygląd Kapitana Planety nawiązuje do postaci DC Comics, Kapitana Atoma. Pięcioro nastolatków z mocami przywołującymi super-istotę o większej sile oraz ich wygląd i cechy osobowości są natomiast inspirowane serią Marvel Comics Psi-Force (1986-1989).

Marvel Comics, Kapitan Planeta

#8 Kapitan Planeta ma także dużo podobieństw do Supermana (DC Comics). Obaj potrafią latać, są silni. Planeta może zostać osłabiony przez zanieczyszczenia, tak jak Superman przez kryptonit. Ten pierwszy ma złego bliźniaka o imieniu Kapitan Toksyna, a ten drugi – Bizarro.

#9 Wiedzieliście, że Gaja w oryginale mówiła głosem Whoopi Goldberg?

Whoopi Goldberg, Gaja (Kapitan Planeta)

#10 W Polsce serial emitowany był w wersji lektorskiej i z dubbingiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial