FAN(ART)

Które gwiazdy mogłyby wcielić się w greckie muzy z „Herkulesa”? ILUSTRACJE

Pochodzący z Albanii, Armand Mehidri, który specjalizuje się w rysunku żurnalowym, wykreował przepiękne wcielenia największych div amerykańskiej sceny muzycznej. Obsadził je w rolach muz z kultowej animacji Herkules z 1997 roku.

Wszystkie muzy są siostrami, a ich ojcem jest Zeus. Wszystkie należały również do orszaku Apollina. W mitologii greckiej znajdowały się w nim także Erato, Euterpe, Polihymnia oraz Urania.

#1 Etta James/muza Talia

Talia (Taleja, Rozkoszna) to muza komedii oraz idyllicznej poezji. Najczęściej przedstawiana jest jako kobieta z maską na twarzy i wieńcem z bluszczu na głowie. Są to atrybuty jej sztuki.

Disney, Wikipedia (Jean-Marc Nattier, 1739)
IG @armandmehidri

Etta James to amerykańska piosenkarka wykonująca utwory bluesowe, r’n’b i soulowe. A także te gospelowe z pogranicza rock and rolla i jazzu. Zmarła w 2012 roku artystka zdobyła w swojej karierze 3 nagrody Grammy. Do jej najbardziej znanych utworów zalicza się I’d Rather Go Blind z albumu Tell Mama z 1968 roku. James borykała się z uzależnieniem od heroiny.

#2 Celine Dion/muza Klio

Klio (Głosząca sławę, Sławiąca) to muza historii (wg niektórych źródeł też gry na lirze). Od jej imienia zostały nazwane nagrody przyznawane polskim autorom za wkład w popularyzowanie tej dziedziny nauki. Więcej o nich przeczytacie TUTAJ. Atrybutem Klio jest zwój pergaminu (lub papirusu), często książka. Do obowiązków muzy należy w szerszym zakresie po prostu docenianie zasług. W Stanach Zjednoczonych od jej przydomka pochodzą statuetki Clio Awards rozdawane osobom odpowiedzialnym za innowacje w świecie reklamy.

Disney, Wikipedia (Albert Wolf, Berlin)

IG @armandmehidri

#3 Whitney Houston/muza Kaliope

Kaliope (Pięknolica, „o pięknym głosie”) to muza elokwencji i poezji epickiej. Najczęściej przedstawiana jest z tabliczką i rylcem, niekiedy z trąbą. Wszystkie te rzeczy to atrybuty sztuki, której bogini jest patronką. Kaliope często określana bywa liderką wszystkich muz.

Po lewej Kaliope (Herkules), po prawej obraz Callliope (Joseph Fagnani, 1869). Ten ostatni do obejrzenia jest w nowojorskim Metropolitan Museum of Art.

IG @armandmehidri

#4 Mariah Carey/muza Melpomena

Melpomena (Śpiewająca) to muza tragedii, jednego z trzech podstawowych gatunku dramatu. Często portretowana lub rzeźbiona jest ona w pozycji w oparciu o skałę (często z maczugą w dłoni). Jej atrybutem jest tragiczna maska. Carey jak ulał pasuje na królowę dram!

Disney, Wikipedia
Disney

IG @armandmehidri

#5 Beyoncé/muza Terpsychora

Terpsychora to muza tańca i pieśni chóralnej. W sztuce przedstawiana jest z lirą i plektronem, czyli przyrządem służącym do szarpania strun.

Domyślacie się, kto w pracy zdolnego artysty ją reprezentuje? 😉

Disney, Wikipedia (marmurowa kopia rzymska z II wieku n.e.)

To oczywiście Queen Bee!

IG @armandmehidri
IG @armandmehidri

Zobacz też: Herkules – informacje, które każdego fana wprawią w konsternację

Herkules live-action. Disney rozpoczął prace. Są kandydaci na reżyserów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial