Wiedza tajemna

„My Little Pony: Przyjaźń to magia”. 20 ciekawostek o absolutnym fenomenie

Kucyki Pony swoją karierę zaczęły jako zabawki firmy Hasbro. Na pomysł ich wyprodukowania wpadła rysowniczka, Bonnie Zacherle, która pracowała w firmie w latach 70. i 80. Po wielu perturbacjach koniki wylądowały na półkach sklepowych w 1982 roku. Niedługo potem rozpętało się prawdziwe kucykowe szaleństwo, która trwa do dziś.

Na bazie linii z kolorowymi klaczami powstał serial Mój mały kucyk (1986-1987), który doczekał się dwóch sezonów, a wcześniej dwa filmy (telewizyjny i kinowy). Prawdziwym hitem okazał się jednak wykreowany przez Lauren Faust (Dom dla zmyślonych przyjaciół Pani Foster, 2004-2010, DC Super Hero Girls, 2015) tytuł Kucyki Pony. Przyjaźń to magia (2010-2019). To o nim popełniłam ten tekst.

Nazwałam go fenomenem nie bez powodu. Serial przeznaczony dla kilkuletnich (kilkunastoletnich) dziewczynek nagle stał się popularny wśród grupy wiekowej 15-29, a nawet i osób po 40-ce! Z czego to może wynikać? Po pierwsze, jest rewelacyjny, po drugie, jest rewelacyjny i po trzecie, jest rewelacyjny. To moja teoria. Jest jeszcze taka, jakoby po ukazaniu się premierowych odcinków serii, za sprawą artykułu szkalującego kreskówkę, w sieci zawrzało. Zdaniem jego autora, Amida Amidiego, miała ona powstać wyłącznie z powodów materialnych (większa liczba sprzedawanych zabawek przez Hasbro) i być początkiem końca animacji. Dorosłe osoby, które przeczytały tekst, paradoksalnie zechciały zaznajomić się z serią. I raczej tego nie żałują!

W polskiej wersji wystąpili Magdalena Krylik (Twilight Sparkle), Agnieszka Mrozińska (Rainbow Dash), Monika Pikuła (Applejack), Małgorzata Szymańska (Fluttershy), Monika Kwiatkowska (Rarity), Julia Kołakowska-Bytner (Pinkie Pie), Dominika Klóźniak (Spike).

Inne role głosowe Magdaleny Krylik

Inne role głosowe Agnieszki Mrozińskiej

Inne role głosowe Moniki Pikuły

Inne role głosowe Moniki Kwiatkowskiej

My Little Pony: Przyjaźń to magia. 20 faktów

#1 Kostiumy Wonderbolts zostały zaprojektowane przez męża Lauren Faust i twórcę Atomówek (1998), Craiga McCrackena.

Kucyki Pony. Przyjaźń to magia

#2 Lauren Faust pierwotnie chciała nazwać Nightmare Moon – Niezgodą (ang. Discord). Jednak kierownictwo firmy Hasbro zdecydowało, że nazwa jest zbyt zagmatwana, aby docelowa grupa odbiorców mogła ją pojąć. Jak pamiętacie, postać o tym imieniu finalnie pojawia się jednak w serialu. Faust wspomniała, że jest ona podobna do Q (osobnik we wszechświecie mający w pogardzie niższe formy życia) ze Star Trek: Następne pokolenie (1987).

Discord, Q

Cały Discord, który w polskiej wersji mówi głosem Grzegorza Pawlaka (Skipper z Pingwinów z Madagaskaru, 2014, leniwiec ze Zwierzogrodu, 2016).

#3 Tajna agentka Bon Bon (z fr. bonbon – cukierek, Sweetie Drops) w każdym odcinku ze swoim udziałem mówi głosem innej aktorki.

#4 Jedna z postaci epizodycznych, Time Turner, przypominał fanom serii 10. wcielenie Dr Who (David Tennant) z 2005 roku.

Kucyki Pony. Przyjaźń to magia

Twórcy nie pozostawili tego obojętnie i nadali kucykowi imię Doctor Whooves, a także wyposażyli go w krawat, który widzimy na poniższej figurce z serii FUNPOP. Dlaczego postać budziła skojarzenia z brytyjskim serialem? Chodzi o jej znaczek – klepsydrę, która może nawiązywać do eksperymentów z czasem. Widzowie są w końcu ich świadkami, oglądając Dr. Who. Ten brytyjski serial jest produkowany przez BBC od 1983 roku, a opowiada o tytułowym Doktorze, czyli tak naprawdę humanoidalnym obcym, podróżującym przez czas i przestrzeń. Zwiedza on wszechświat w statku kosmicznym TARDIS o wyglądzie budki telefonicznej.

Seria składa się z 38 sezonów, z czego 26 uznawanych są za początkowe. Kolejne powstały po przerwie w produkcji w serialu. Pierwszy (w sumie 27.) zadebiutował w 2005 roku.

Funko POP
David Tennant jako Dr Who

#5 Księżniczka Celestia pierwotnie miała być królową Celestią. Kierownictwo Hasbro zauważyło jednak, że Disney zapoczątkował trend, w którym animowane królowe zawsze były złoczyńczyniami (z wyjątkiem Elsy z Krainy Lodu, 2013). W serialu zła królowa pojawia się w finale drugiego sezonu (Queen Chrysalis), a następny rozpoczyna się od złego króla (King Sombra).

#6 Prawie wszyscy główni aktorzy głosowi pracowali nad poprzednimi wersjami My Little Pony.

#7 Producentka Lauren Faust miała na celu stworzenie wyrafinowanej wersji serii (z bardziej realistycznymi i proaktywnymi postaciami niż te bazujące na seksistowskich stereotypach). Nie zmienia to faktu, że były naciski ze strony kierownictwa Hasbro, aby ubrania i moda były częścią zainteresowań nowych bohaterek. Jak poradziła sobie z nimi Faust? Rarity ma obsesję na punkcie mody, ale jest przy tym profesjonalną artystką i właścicielką małej firmy.

#8 Applejack jest jedyną główną postacią, która pozostaje prawie taka sama jak postać, na której została oparta. Pozostałe pięć kucyków to połączenie kilku charakterów z poprzednich wersji serialu. Trzeba przyznać, podobieństwo jest uderzające!

Applejack z lat 80. i MLP. Przyjaźń to magia
Kadr z serialu Mój mały kucyk

#9 Faust powiedziała, że ​​zawsze uważała, że ​​Znaczkowa Liga – Apple Bloom (Joanna Pach-Żbikowska, Weronika Łukaszewska), Scootaloo (Beata Jankowska-Tzimas) i Sweetie Belle (Justyna Bojczuk) – powinna mieć swój własny spin-off skierowany do przedszkolaków, w którym uczą się one, jak wykonywać różne czynności. To mogłoby się udać!

Znaczkowa Liga

Inne role głosowe Joanny Pach-Żbikowskiej

Inne role głosowe Beaty Jankowskiej-Tzimas

Inne role głosowe Justyny Bojczuk

#10 Mały smok Spike to powracająca postać, która pojawia się w prawie każdej telewizyjnej wersji My Little Pony. Nie wyobrażam, żeby mogło być inaczej, uwielbiam go!

My Little Pony. Movie (1986)
Serial Mój mały kucyk (1986-1987)

#11 Inspiracją dla Canterlotu było miasto Minas Tirith (stolica Gondoru, miasto-twierdza) z trylogii Władca Pierścieni. Chodzi o to, że obie fikcyjne aglomeracje znajdują się na styku góry.

Canterlot, Minas Tirith (Władca Pierścieni. Powrót króla, 2003, reż. Peter Jackson)

#12 Niektóre z miast w serii to gry słów: Fillydelphia, Manehattan, Baltimare, Las Pegasus, Saddlarabia, Cloudsdale i Trottingham.

#13 Rainbow Dash jest jedyną główną postacią, która ma „znaczek” będący pojedynczym symbolem. Rarity, Applejack, Fluttershy i Pinkie Pie mają po trzy. Znaczek Twilight Sparkle to z kolei gwiazda otoczona pięcioma małymi gwiazdeczkami

Pst! Znaczek Dash inspirowany jest filmem Herkules (1997)!

Rainbow Dash, Herkules ze Znakiem Bogów

#14 Księżniczka Luna miała pierwotnie na imię Selena (prawdopodobnie po greckiej bogini księżyca Selene, której Luna jest rzymskim odpowiednikiem).

Grecka bogini przemierzała nocne niebo na srebrnym rydwanie zaprzężonym w białe konie (ewentualnie muły lub krowy), który świecił najjaśniejszym światłem w czasie księżycowej pełni.

Luna, MLP. Przyjaźń to magia

#15 Pinkie Pie mówi w jednym z odcinków, że jej pełne imię to Pinkamena Diane Pie, jednak Faust powiedziała, że mogła nie być ona prawdomówna.

#16 Pierwotnie Rarity miała reprezentować Klejnot Inspiracji, ale producenci doszli do wniosku, że dzieci nie zrozumieją tej koncepcji. Ostatecznie stanęło zatem Klejnocie Szczodrości.

Rarity Element Wallpaper
DeviantArt @ mysticalpha

Przy okazji przyjrzyjmy się Elementom Harmonii pozostałych kucyków!

Applejack – Uczciwość, Fluttershy – Dobroć, Pinkie Pie- Śmiech, Rarity – Szczodrość, Rainbow Dash – Lojalność, Twilight Sparkle – Magia/ ILUSTRACJA DeviantArt @ mysticalpha

Poprzednikami Klejnotów były Filary Equestrii: Siła, Zdrowie, Nadzieja, Piękno, Odwaga i Magiczna Moc. Ich historię mogliśmy poznać w odcinku Kucyk Ciemności (szósty odcinek siódmego sezonu).

#17 Trixie miała być chłopcem, dopóki scenarzysta odcinka, w którym postać debiutuje, Chris Savino, nie zasugerował Lauren Faust, aby uczynić ją kobietą. Faust przyznała, że zmiana była absolutnie na lepsze. Też mam takie wrażenie.

Starlight i Trixie

#18 Pierwsze zabawki na wzór księżniczki Celestii miały różowe namaszczenie, a nie białe jak w serialu. Wynikało to z faktu, że firma Hasbro uważała, że ​​różowa zabawka będzie sprzedawać się lepiej. Po wprowadzeniu do serii różowej księżniczki Cadance (Katarzyna Łaska), zabawki z wizerunkiem Celestii zostały wypuszczone w kolorze białym. Faust była w szoku, gdy po jej odejściu z produkcji (przed premierą sezonu czwartego) postać siostrzenicy Luny i Celestii i żony Kapitana Straży Królewskiej w Canterlocie przerobiona została na alikorna (hybryda kucyka, pegaza i jednorożca), gdyż planowana była jako po prostu jednorożec.

Inne role głosowe Katarzyny Łaski

#19 Wiedzieliście, że ulubioną postacią fanów serii jest Muffins (Derpy)? 🙂

DeviantArt @Doctor-G

#20 Obejrzenie wszystkich 222 22-minutowych odcinków zajęłoby 81 godzin i 24 minuty. Enjoy! 😀

W 2017 roku ukazał się pełnometrażowy film na bazie serialu:

My Little Pony. Film. Reż. Jayson Thiessen. TRAILER

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial