Wiedza tajemna

„Kacze opowieści”. Pierwszy serial Disneya sprzedany kilku stacjom telewizyjnym!

Kacze opowieści (1987-1990) to doskonały serial animowany produkcji Disneya bazujący na komiksach Carla Barksa ze Sknerusem MsKwaczem w roli głównej. Do dziś go uwielbiam!

W polskiej wersji usłyszymy Eugeniusza Robaczewskiego (Sknerus), Joannę Wizmur (Hyzio), Miriam Aleksandrowicz (Dyzio, Mamuśka Be, Magika De Czar), Ilonę Kuśmierską (Zyzio), Ewę Złotowską (Tasia), Katarzynę Łaniewską (Pani Dziobek), Andrzeja Gawrońskiego (Granit Forsant), Ryszarda Olesińskiego (Diodak), Marcina Sosnowskiego (Śmigacz McKwak), Wojciecha Machnickiego (Cyfron Liczypiórek) oraz Andrzeja Łapickiego (Cezar).

Inne role głosowe Ryszarda Olesińskiego

Inne role głosowe Wojciecha Machnickiego

Kacze opowieści (1987-1990). 15 ciekawostek

#1 Serial był wielkim hitem i utorował drogę przyszłym seriom animowanym Disneya, takim jak Chip i Dale: Brygada RR (1988), Super Baloo (1990) i Gargulce (1994). Prawa do serialu nabyło kilka stacji telewizyjnych (syndykat); w ten sposób Disney chciał, aby zwróciły mu się koszty produkcji, które były wyjątkowo duże jak na kreskówkę. Udało się!

#2 Postać stworzona przez Barksa, nemezis Sknerusa, Flintheart Glomgold (debiut w zeszycie pt. O kawałek sznurka, 1956), jest przedstawiany w tej serii jako Szkot. W oryginalnych komiksach był on natomiast obywatelem Republiki Południowej Afryki; zostało to zmienione z powodu reżimu apartheidu, który jest częścią historii tego kraju.

#3 W styczniu 2009 roku IGN umieścił Kacze opowieści jako 18. najlepszy program na liście 100 najlepszych animowanych programów telewizyjnych. Pełne zestawienie znajdziecie TUTAJ.

#4 W komiksach Carla Barksa pieniądze w skarbcu Sknerusa to głównie srebro i miedź; prawie żaden z nich nie jest złoty jak w kreskówce.

#5 Kiedy zastanawiano się nad początkowymi pomysłami na Kacze opowieści, Disney rozważał również serię inspirowaną Indianą Jonesem. Miała ona opowiadać o zespole, który wyrusza na misje w poszukiwaniu skarbów. Po ponownym przeczytaniu komiksów autorstwa Barksa, Michael Eisner postawił wszystko na jedną kartę, bowiem stwierdził, że ww. komiksy mają w sobie dużego ducha przygody!

#6 W komiksach Kaczor Donald nie był w marynarce i zawsze towarzyszył wujkowi Sknerusowi i siostrzeńcom w ich przygodach. Twórcy uważali jednak, że może skraść show, a jego głos będzie zbyt trudny do zrozumienia. Zamiast niego Sknerusowi towarzyszy w serialu Śmigacz McKwak.

Disney

#7 Alan Young zmarł 19 maja 2016 r. w wieku 96 lat. Co ciekawe, w komiksach postać żyje sto lat.

#8 Po sukcesie filmu telewizyjnego Opowieść wigilijna myszki Miki (26’/1983) Eisner szybko wyreżyserował animowany serial ze Sknerusem. Nalegał, aby poszedł on do codziennej dystrybucji, wierząc, że da to większą swobodę twórczą i przyniesie firmie więcej pieniędzy niż short.

#9 Pomocnikiem Diodaka jest Wolframik (Little Helper/Little Bulb), mały humanoidalny robot z żarówką zamiast głowy. Postać została stworzona przez Carla Barksa i po raz pierwszy pojawiła się w komiksie The Cat Box (1956). Został stworzony, aby Diodak miał z kim porozmawiać, ale jego wątek został rozwinięty. Diodak to genialny wynalazca stworzony przez Barksa, który zadebiutował na łamach komiksu Szczęście Gogusia (1952).

#10 Goguś Kwabotyn, który stale pojawia się w serialu, został stworzony przez Barksa i po raz pierwszy wykorzystany w komiksie Wintertime Wager (1948). Jest w nich przedstawiany jako znienawidzony kuzyn Kaczora Donalda, jego rywal w walce o uczucia Daisy i potencjalny spadkobierca fortuny Sknerusa. Nigdy nie opuszcza go szczęście.

#11 Główna sceneria serialu, Kaczogród (ang. Duckberg), wywodzi się z komiksów Disneya. Nazwa została wprowadzona przez Barksa i po raz pierwszy użyta w nienazwanej historii z 1944 roku. Miasto pojawiło się później w wielu komiksach. W zależności od historii, Kaczogród jest przedstawiany jako małe miasteczko, miasto średniej wielkości lub tętniąca życiem metropolia. Przypuszczalnie znajduje się w (fikcyjnym) stanie Calisota na zachodnim wybrzeżu USA.

#12 W ciągu dnia Fenton Crackshell/Cyfron Liczypiórek pracuje dla Sknerusa jako jego księgowy, a nocą strzeże skarbca jako Gizmoduck. Nie wiadomo, czy kiedykolwiek śpi.

Cyfron Liczypiórek

Fenton, Śmigacz McKwak, Mamuśka Be i Bubba (Andrzej Arciszewski) to jedyne postacie stworzone na potrzeby serialu; wszyscy inni pojawili się w komiksach Carla Barksa.

#13 Tasia Van Der Kwak oparta jest na siostrzenicach Daisy. W serialu to wnuczka Pani Dziobek, służącej Sknerusa. Moim zdaniem wprowadzenie jej do serialu było strzałem w dziesiątkę!

Tasia van der Kwak

Kizia, Mizia i Fizia. Siostrzenice Daisy

#14 Magika De Czar (ang. Magica De Spell) została stworzona (niespodzianka) przez Carla Barksa. Po raz pierwszy pojawiła się w komiksie The Midas Touch (1961). Stała się bardzo popularną postacią i zdobyła własną obsadę drugoplanową. W komiksach to Włoszka. Mieszka na zboczach Wezuwiusza, niedaleko Neapolu. Barks przy tworzeniu postaci inspirował się Morticią Addams!

Zobacz też: Rodzina Addamsów. 20 strasznych faktów o nietuzinkowej animacji

Magika De Czar

Barks czerpał inspiracje także z urody włoskich aktorek: Giny Lollobrigidy i Sophii Loren.

#15 Sknerus został stworzony przez Barksa i po raz pierwszy przedstawiony w komiksie Christmas on Bear Mountain (1947). Chociaż kilkakrotnie był adaptowany do innych mediów, pozostaje przede wszystkim postacią komiksową, z kilkoma tysiącami występów w zeszytach Disneya. Jego własna seria Wujek Sknerus (wydawana od 1952) stała się hitem! Jest on przedstawiany jako wujek Kaczora Donalda. Ten ostatni jest synem Hortensji McKwacz, młodszej siostry Sknerusa.

Na koniec intro nowej odsłony Kaczych opowieści z 2017 roku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial