Wiedza tajemna

„Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. 25 faktów o filmie, który nigdy się nie zestarzeje

Jeśli zastanawiacie się, co ten tekst robi na stronie poświęconej animacji, to informuję, że postanowiłam nieco poszerzyć jej działalność. Pragnę pisać o tytułach bliskich mojemu sercu z efektami specjalnymi, które mianem animacji też z całą pewnością można określać. Jednym z takich tytułów jest Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2001) w reżyserii Chrisa Columbusa (Kevin sam w domu, Kevin sam w Nowym Jorku).

W polskiej wersji językowej udział wzięli Jonasz Tołopiło (Harry Potter), Marcin Łabno (Ron Weasley), Joanna Kudelska (Hermiona), Krzysztof Gosztyła (Rubeus Hagrid), Wojciech Duryasz (Albus Dumbledore), Mariusz Benoit (Severus Snape), Wiesława Mazurkiewicz-Lutkiewicz (Minerwa McGonagall), Sergiusz Żymełka (Draco Malfoy) oraz Wojciech Paszkowski (Kwiryniusz Quirrell).

Janusz Tołopiło w innych rolach głosowych

Marcin Łabno w roli Rona Weasleya

Joanna Kudelska w roli Hermiony i innych rolach głosowych

https://youtube.com/watch?v=gWXEjyRCcoc

Harry Potter i Kamień Filozoficzny. 25 faktów

#1 Alan Rickman został wybrany do roli Snape’a przez samą J.K. Rowling, a nawet otrzymał od niej specjalne instrukcje dotyczące postaci. Co więcej, pisarka dostarczyła mu szczegóły historii/życiorysu Snape’a, które zostały ujawnione dopiero w ostatniej powieści.Pozostające jeszcze w temacie nauczyciela eliksirów, to jest on jedynym charakterem w filmie, który wciąż ma na sobie tę samą szatę. Po co zmieniać coś, co jest świetne? 🙂

#2 Twórcy filmu początkowo chcieli wykorzystać katedrę w Canterbury jako miejsce kręcenia niektórych scen w Hogwarcie, ale jej dziekan odmówił na to zgody, mówiąc, że jest przeciwny wykorzystywaniu kościoła chrześcijańskiego do promowania pogańskich obrazów. Co ma wisieć, nie utonie. Dziekan katedry w Gloucester, Nicholas Bury, zgodził się, aby przybytek został umieszczony w filmie. Wielebny przyznał się do bycia fanem książek. Niemniej jednak w Gloucester wybuchło ogromne oburzenie, gdy zdecydowano się wykorzystać lokalną katedrę jako miejsce filmowania. Protestujący pisali listy do lokalnych gazet, twierdząc, że jest to bluźnierstwo i obiecując zablokować dostęp ekipie filmowej. Nie udało się.

Wiedzieliście, że w katedrze w Gloucester znajduje się największe średniowieczne okno? Wykonane jest z kolorowego szkła i liczy 23 metry.

#3 Nicolas Flamel, wspomniany jako twórca Kamienia Filozoficznego (Czarnoksiężnika), pojawił się w fabułach z takimi postaciami, jak Batman, Indiana Jones i Robert Langdon z Kod da Vinci (2006). Był prawdopodobnie prawdziwym alchemikiem (urodzonym we Francji około 1330 roku), o którym niektórzy sądzili, że stworzył Kamień Filozoficzny (Kamień Nieśmiertelności). Ponieważ istniały tajemnicze okoliczności związane z jego śmiercią w 1418 roku, krążą pogłoski, że żył przez setki lat. Książka i film dostosowują się do jego wieku. Później Flamel otrzymał własną, spin-offową franczyzę, Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (2016).

Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda.

#4 Motto Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart „Draco dormiens nunquam titillandus” oznacza „nigdy nie łaskocz śpiącego smoka”.

#5 Wokół Zwierciadła Ain Eingarp/Erised widnieje napis: „Erised stra ehru oyt ube cafru oyt on wohsi”. Czytając inskrypcję od tyłu, otrzymamy „”I show not your face, but your heart’s desire” (pol. „Nie pokazuję twojej twarzy, ale pragnienie twojego serca”). Lustro powstało przed końcem XIX wieku. Znajduje się w Hogwarcie w Nieużywanej Klasie, w której znalazł je Harry.

#6 Warner Brothers początkowo rozważało stworzenie całej serii filmów o Harrym Potterze jako komputerowych filmów animowanych lub próbę połączenia kilku powieści w jeden film. Rozumowanie studia wynikało głównie z możliwego starzenia się aktorów i aktorek dziecięcych, jeśli produkcja którejkolwiek z filmów trwałaby zbyt długo.

#7 Scena w Dziale Ksiąg Zakazanych została nakręcona w budynku księcia Humfreya w Bibliotece Bodlejańskiej w Oksfordzie. To jedna z najstarszych europejskich bibliotek. Panują tam bardzo surowe zasady, co do wnoszenia poszczególnych przedmiotów. Twórcom tego filmu pozwolono jako pierwszym od setek lat je złamać.

Wikipedia

#8 Scena na peronie 9 3/4 była kręcona w King’s Cross, ale na platformach 4 i 5. J.K. Rowling przyznała, że ​​pomieszała układ londyńskiego dworca King’s Cross, kiedy przypisywała Hogwart Express do peronu 9 3/4, do którego można było dostać się za pomocą magii między peronami 9 i 10. Lokalizacja miała być w części międzymiastowej stacji, natomiast 9 i 10 należą do raczej mniej okazałych peronów podmiejskich. Film był zgodny z książką: platformy widziane jako 9 i 10 są w rzeczywistości platformami międzymiastowymi 4 i 5.

W rzeczywistości na King’s Cross znajduje się „Platforma 9 3/4”(w obszarze przejścia między prawdziwymi platformami 9 i 10, jako gratka dla fanów Harry’ego Pottera).

#9 Sceny w Chacie Hagrida zostały sfilmowane w plenerze, na małym skrawku Londynu, niedaleko Leavesden Studios. Została ona zburzona (nie chciano fanowskich nalotów), gdy zdjęcia zostały skończone. Pst! Robbie Coltrane (Hagrid) jako pierwszy otrzymał angaż do filmu.

#10 Aby nadać Zamkowi Hogwart autentyczny wygląd i atmosferę, większość zdjęć została nakręcona w różnych miejscach w Anglii, w tym w Christ Church w Oksfordzie, katedrze Durham, katedrze Gloucester i Alnwick Castle. W tym filmie jedynymi pomieszczeniami, które zostały zbudowane były Wielka Sala, Wielkie Schody i Pokój Wspólny Gryffindoru.

#11 Film i powieść, na której się opiera, są znane jako Harry Potter i Kamień Filozoficzny wszędzie poza Stanami Zjednoczonymi. Było to spowodowane tym, że amerykański wydawca Scholastic zmienił tytuł (i odpowiadający mu tekst) na Kamień Czarnoksiężnika (ang. Sorcerer’s Stone), wierząc że amerykańska publiczność w dużej mierze nie była zaznajomiona z koncepcją „Kamienia Filozoficznego”. Aby zachować spójność filmu z książką, każda scena w filmie, w której wspomniany jest Kamień Filozoficzny, była dwukrotnie kręcona (raz z członkami obsady mówiącymi „Filozoficzny”, a raz „Czarnoksiężnika”) lub dubbingowana.

#12 Unoszące się świece w Wielkiej Sali zostały stworzone za pomocą świeczników (zawierających olej i płonące knoty) zawieszonych na drutach, które poruszały się w górę i w dół na specjalnej platformie. Miało to dać efekt tzw. floating. W końcu jeden z drutów pękł pod wpływem ciepła płomienia, powodując upadek świecy na podłogę. Na szczęście nikt nie został ranny, ale podjęto decyzję o odtworzeniu świec przy użyciu CGI podczas pracy nad kolejnymi filmami, ponieważ używanie prawdziwych zwyczajnie nie było bezpieczne.

#13 Nazwisko „Dumbledore” oznacza „trzmiel” w staroangielskim. Ponadto, zgodnie z faktoidalnym programem QI (2003), słowo „mugol” istniało od początku do połowy XX wieku jako „słowo jazzowe”, które było używane w odniesieniu do palaczy trawki.

#14 Rosie O’Donnell (Flinstonowie, 1994) i Robin Williams (Aladyn, Pani Doubtfire) poprosili o rolę w filmie bez wynagrodzenia (w ich przypadku chodziło o Hagrida i Molly Weasley). Nie dostali ich, ponieważ Rowling chciała obsady wyłącznie z Wysp Brytyjskich. Szkoda, że nieco spuściła z tonu przy okazji produkcji Fantastycznych zwierząt, gdzie zamiast nietuzinkowej obsady aktorskiej mamy zmęczonego Deppa. Jedynym aktorem w Kamieniu Filozoficznym, który nie jest Brytyjczykiem, a Irlandczykiem, jest pieśniarz i aktor, Richard Harris.

#15 Ww. Harris zgodził się zagrać Albusa Dumbledore’a dopiero po tym, jak jego jedenastoletnia wnuczka zagroziła, że ​​nigdy więcej się do niego nie odezwie, jeśli tego nie zrobi. Początkowo Patrick McGoohan otrzymał tę propozycję, ale odrzucił ją z powodów zdrowotnych. Harris miał później własne. Zmarł na chłoniaka Hodgkina na krótko przed premierą Harry’ego Pottera i Komnaty Tajemnic (2002). W Więźniu Azkabanu i kolejnych częściach cyklu zastąpił go Michael Gambon.

#16 W filmie blizna na czole Harry’ego nie jest umiejscowiona na jego środku. To zamysł Rowling. Ze względu na grafikę na okładkach jej książek wiele osób błędnie przypuszczało, że błyskawica ma znajdować się na środku czoła. W książkach jednak nigdy nie podano dokładnie, gdzie się znajduje.

#17 Aby uczynić dom Dursleyów jeszcze bardziej nieprzyjemnym, scenografka, Stephenie McMillan, celowo wybrała najbrzydsze meble z możliwych.

#18 Podłoga w Wielkiej Sali jest wykonana z kamienia York (odmiana piaskowca eksploatowana od czasów średniowiecza). Kierownik produkcji, Stuart Craig, chciał zainwestować znaczną część swojego budżetu projektowego w kamień. Chociaż wówczas ta decyzja była kwestionowana, okazała się mądra, ponieważ surowiec był wystarczająco wytrzymały, aby wytrzymać kroki setek aktorów i aktorek, a także kilku ekip filmowych w ciągu następnej dekady.

#19 Podczas kręcenia zdjęć Daniel Radcliffe zmienił język ekranu telefonu komórkowego Robbiego Coltrane’a na turecki. Coltrane musiał zadzwonić do Turka, ojca stylistki fryzur, Eithne Fennel, w celu poznania ichniejszego odpowiednika dla „zmiany języka”. Śmieszek z tego Daniela! 😂 😂

#20 Ten film pokazuje, że dwunastym sposobem na użycie krwi smoka może być wykorzystanie jej jako środek do czyszczenia piekarników. Pomysłowe?

#21 Wielki Czarodziej Harry Potter nie rzuca w filmie żadnego zaklęcia! 😉

#22 Jedzenie w Wielkiej Sali jest prawdziwe. Columbus chciał bardzo wyszukanej powitalnej uczty pasującej do opisu w książce, tj. z pieczoną wołowiną, szynką, indykiem i wszystkimi dodatkami. Niestety, godzinne filmowanie w gorącym oświetleniu szybko spowodowało, że potrawy nabrały nieprzyjemnego zapachu, pomimo zmiany mięsa co dwa dni, a warzyw dwa razy dziennie. W kolejnych filmach próbki prawdziwej żywności zostały zamrożone, aby można było z nich zrobić formy. Innymi słowy, jakoś opanowano sytuację!

Warner Bros.

#23 Obsadzenie Harry’ego Pottera było największym wyzwaniem; 5000 chłopców na przesłuchaniu i żaden z nich nie wypadł wystarczajaco dobrze. Columbus zobaczył Daniela Radcliffe’a w filmie David Copperfield (1999) i pokazał jego występ reżyserowi castingu. Było pozamiatane!

#24 Aktor odgrywający woźnego Filcha, David Bradley, wraz ze swoim kotem zamknął się na miesiąc w wynajętej, wyizolowanej irlandzkiej chacie! Chciał tym samym wczuć się w postać, która większość czasu spędza samotnie w swojej kanciapie.

#25 Zestaw szachów czarodziejów, którym Harry (Daniel Radcliffe) i Ron (Rupert Grint) grali w Wielkiej Sali, oparty jest na szachach z Lewis, które pochodzą z XII wieku. Zostały znalezione w 1831 roku na plaży na wyspie Isle of Lewis na Hebrydach Zewnętrznych w Szkocji. W sumie odzyskano dziewięćdziesiąt trzy fragmenty, z których jedenaście znajduje się obecnie w National Museum of Scotland w Edynburgu, a osiemdziesiąt dwa w British Museum w Londynie. Wow!

Szachy z Lewis/Wikipedia

Na koniec zostawiam Was z niesamowitą muzyką autorstwa Johna Williamsa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial