Wiedza tajemna

„Harry Potter i więzień Azkabanu”. 25 faktów o jednym z lepszych filmów z serii

Harry Potter i więzień Azkabanu (2004) Alfonso Cuaróna to już trzeci film traktujący o przygodach chłopca, który przeżył spotkanie z Tym, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać. Chris Columbus, który miał odpowiadać za reżyserskie stery całości serii, zrezygnował ze stołka ze względu na chęć poświęcenia się życiu rodzinnemu. Wielka szkoda, bo był świetny w tym co robił. Cuarón również sobie poradził.

W polskiej wersji językowej do obsady dołączyli genialni Jan Peszek (Syriusz Black) Piotr Polk (Remus Lupin), Maria Pakulnis (Sybilla Trelawney), Krystyna Kołodziejczyk (Marge Dursley) oraz Włodzimierz Press (Peter Pettigrew). W tym filmie głosem Korneliusza Knota mówi Andrzej Łapiński.

Harry Potter i więzień Azkabanu. 25 faktów

#1 Aby zapoznać się ze swoimi trzema głównymi odtwórcami ról, reżyser Alfonso Cuarón kazał każdemu z nich napisać coś na kształt wypracowania o swoich postaciach z perspektywy pierwszej osoby. Emma Watson, biorąc przykład ze swojej bohaterki, Hermiony, trochę przesadziła i napisała szesnastostronicowy esej (sic!). Daniel Radcliffe, podobnie jak mógłby zrobić Harry, napisał proste jednostronicowe podsumowanie, a Rupert Grint, jak Ron, nawet nie oddał swojego.

#2 Sir Ian McKellen odrzucił rolę Dumbledore’a. Pojawiwszy się jako Gandalf we Władcy Pierścieni, powiedział: „Miałem dość problemów, by sprostać życiu jako jedna legenda. Dwie to zbyt wiele presji”. Stwierdził również, że przyjęcie roli Richarda Harrisa byłoby niewłaściwe, ponieważ zmarły odtwórca dyrektora Hogwartu nazwał McKellena „strasznym” aktorem.

#3 Klauzula w umowie reżysera Alfonso Cuaróna (nagrodzona Oscarem Roma, Grawitacja) zabraniała mu przeklinania przed dzieciakami na planie.

#4 Gary Oldman (Syriusz Black) podarował Danielowi Radcliffe gitarę basową jako prezent, kiedy się spotkali. Aktor wiedział o jego umiłowaniu do muzyki! Pamiętacie inne role Oldmana?

https://youtu.be/CA3MSKz8J4k

#5 Alfonso Cuarón wpadł na pomysł, że kiedy dementorzy zbliżą się do Hogwart Express, deszcz zamieni się w lód. Jednak ze względu na jego gruby meksykański akcent zespół ds. efektów wizualnych źle zrozumiał słowo „lód” jako „oczy”. Posunęli się nawet do sporządzenia storyboardu przedstawiającego spadające z nieba gałki, które przedstawili oszołomionemu Cuarónowi, a ten natychmiast poprawił swój błąd.

Pst! Zakapturzeni strażnicy Azkabanu bazowali na demonach, które zmaterializowała J.K. Rowling podczas walki z depresją.

#6 Tom Felton był zaskoczony, gdy Emma uderzyła go w twarz (i to tak mocno, jak tylko mogła!). Aktorka powiedziała ​​później, że czuje się z tym okropnie. Dodała, że naprawdę nie wie, o czym wtedy myślała. Scenariusz przewidywał taką scenę, jednak cios miał być udawany.

#7 Aby Błędny Rycerz (ang. Knight Bus) wyglądał, jakby pędził , sceny zostały sfilmowane, gdy autobus jechał z normalną prędkością, a reszta pojazdów poruszała się ślimaczym tempem. Kiedy scena jest odtwarzana z normalną prędkością, autobus wydaje się jechać bardzo szybko.

#8 Reżyser Alfonso Cuarón nigdy nie czytał powieści o Harrym Potterze ani nie widział pierwszych dwóch filmów, kiedy zaproponowano mu pracę reżysera. Przekonał go Guillermo del Toro, mówiąc: „Nie bądź głupi; przeczytaj je natychmiast”.

Trzech Amigos. Alfonso Cuarón, Guillermo del Toro, Alejandro Iñárritu

#9 J.K. Rowling powiedziała, że ​​”dostała gęsiej skórki”, kiedy zobaczyła kilka scen z filmu, ponieważ twórcy nieumyślnie odnieśli się w nich do wydarzeń z dwóch ostatnich książek. Stwierdziła, że ​​”ludzie będą patrzeć kiedyś na ten film z myślą, że zostały do niego wprowadzone wskazówki ”.

#10 Rowling stwierdziła, że ​​profesor Lupin (David Thewlis) jest takim nauczycielem, jakiego chciała mieć, gdy była studentką. Jest dobroduszny, miły i potrafi wydobyć z każdego to, co najlepsze. Dostrzegając brak pewności siebie Neville’a Longbottoma, pomaga mu go przezwyciężyć, ucząc go, jak pokonać bogina. Z pewnością doskonale pamiętacie tę scenę!

#11 Ostatni film o Harrym Potterze z muzyką skomponowaną przez Johna Williamsa. Jego motyw Hedwig’s Theme został jednak zaadaptowany przez kompozytorów do kolejnych filmów. Wielu fanów miało nadzieję, że Williams wróci, by skomponować muzykę do jednego z późniejszych filmów, ale ostatecznie nigdy tego nie zrobił. Ogromna szkoda!

#12 Cuarón wpadł na pomysł, aby Harry (Daniel Radcliffe), Ron (Rupert Grint) i Hermiona (Emma Watson) nosili ubrania codzienne częściej niż stroje z Hogwartu, aby pokazać osobowości postaci. Dał także pozostałym uczniom Hogwartu pozwolenie na noszenie mundurków w dowolny sposób, aby wnieść do szkoły czarodziejów większe wrażenie realizmu, dlatego niektórzy uczniowie noszą mundurki bardzo starannie, podczas gdy inni mają koszule i krawaty nieco niechlujne.

Warner Bros.

#13 David Thewlis (Chłopiec w pasiastej piżamie, Wonder Woman) był pierwszym wyborem Alfonso Cuaróna do roli profesora Lupina. Przyjął propozycję za radą Iana Harta, człowieka, który został obsadzony w roli profesora Quirrella. Powiedział mu on, że Remus Lupin był „najlepszą częścią książki”. Moim zdaniem aktor ten był doskonałym wyborem!

Warner Bros.

#14 Więzienie Azkaban, choć wspomniane, nigdy nie pojawiło się w filmie. Niemniej jednak jego grafika koncepcyjna została stworzona przez artystę konceptualnego Andrew Williamsona i scenografa Stuarta Craiga. Oba szkice przedstawiają Azkaban jako trójkątną kamienną fortecę zbudowaną na skraju gigantycznego wodospadu. Obiekt pojawia się po raz pierwszy w Harrym Potterze i Zakon Feniksa (2007). Filmowcy spojrzeli na szkice i ostatecznie zdecydowali się zachować trójkątny projekt, ale przenieśli więzienie na wyspę na środku oceanu (zostało to opisane w książce). Mnie przekonują obie koncepcje!

Szkic koncepcyjny

#15 Scenariusz tego filmu nie wspomina o profesorze Flitwicku. Chcąc zaangażować Warwicka Davisa, Cuarón wpadł na pomysł, by zagrał on dyrektora chóru. Reżyserowi kolejnej części Mikeowi Newellowi spodobał się nowy wygląd aktora. Został wykorzystany we wszystkich kolejnych filmach, a nauczyciel zaklęć otrzymał nową funkcję, dyrektora chóru.

To był pomysł Alfonso Cuaróna, aby chór Hogwartu śpiewał, gdy uczniowie wchodzą do szkoły. Zasugerował on użycie utworu Double, Double Toil and Trouble z Makbeta Williama Szekspira. John Williams zgodził się.

#16 Tatuaże na ciele i dłoniach Syriusza Blacka są inspirowane rosyjskimi gangami więziennymi. Są to znaki, które identyfikują osobę jako człowieka, którego należy się bać i szanować.

Warner Bros.

#17 Cuarón wpadł na pomysł, aby lepiej oddaćć układ Hogwartu. Chciał, żeby wyglądał bardziej jak prawdziwe miejsce, a nie po prostu grupa pomieszczeń. „Zaczęliśmy łączyć przestrzenie” – powiedział. „Widzisz, że jest Wielka Sala, a tuż za Wielką Salą korytarz prowadzący do klatek schodowych. I kierujesz się tymi schodami do pokoju wspólnego Gryffindoru. Lub jeśli przejdziesz przez drewniany most, wyjdziesz na przestrzeń monolitów. Gdy miniesz je i pójdziesz tą specyficzną ścieżką, dotrzesz do chaty Hagrida”. Zasadniczo cała struktura Hogwartu oraz jego tereny zostały zmienione na potrzeby tego filmu i pozostały mniej więcej takie same w sequelach.

#18 Emma Thompson przyjęła rolę profesor Trelawney, aby zaimponować swojej czteroletniej córce. Tilda Swinton otrzymała pierwotnie tę rolę, ale odmówiła.

Warner Bros.

#19 Harry Melling (Ballada o Busterze Scruggsie) stracił na wadze tak bardzo, że dalsze jego odgrywanie Dudleya Dursleya stanęło pod znakiem zapytania. Ostatecznie zdecydowano, że Melling będzie nadal grał potomka Vernona i Petunii Dursleyów, pod warunkiem, że założy gruby garnitur, aby wyglądał na cięższego. Poniżej wywiad z Mellingiem sprzed roku.

#20 Nietoperze latające w chacie Hagrida są prawdziwe. Były szczególnie trudne do tresury, Daniel Radcliffe zauważył, nawet że miały tendencję do oddawania moczu, gdzie im się żywnie podobało. Treserzy zwierząt trzymali je w ryzach, wykorzystując nagrody, którymi były banany.

Canva

#21 Projektując Mapę Huncwotów, graficy Miraphora Mina i Eduardo Lima postanowili odejść od tradycyjnej zwiniętej mapy skarbów z wypalonymi krawędziami. Zamiast tego zaprojektowali ją jako składany plan z wieloma warstwami, z których każda reprezentowała inny poziom zamku Hogwart. Kształty różnych obszarów i obiektów przedstawionych na mapie są określone słowami, a nie liniami kreślarza. Mapa została wydrukowana na białym papierze, a następnie „postarzona” przy użyciu bogatej mieszanki kawy w celu nadania wyglądu starego pergaminu.

#22 Podczas meczu Quidditch pomiędzy Gryffindorem i Hufflepuffem szukającym Złotego znicza ścigającym się z Harrym jest Cedric Diggory. Nie jest to ujawnione widzom, choć czytelnicy powieści już o tym wiedzą. Cedric pojawia się oficjalnie w filmie Harry Potter i Czara Ognia (obsadzony w tej roli został Robert Pattinson, wcześniej należała do Joe’a Livermore’a).

Harry Potter i więzień Azkabanu

#23 Jedyny tytuł z serii, w którym Voldemort nie pojawia się w jakiejś żywej formie (tylko portret). Często mówi się, że nie wystąpił on również w filmie Harrym Potterze i Książę Półkrwi (2009), i choć technicznie jest to prawda, Tom Riddle pojawił się podczas retrospekcji.

#24 Miodowe królestwo (ang. Honeydukes) „to psychodelia od podłogi do sufitu” (tak, obejmuje ona meksykańskie czaszki wykonane z cukru). Obsada została poinformowana, że ​słodkości są pokryte lakierem, podczas gdy w rzeczywistości tak nie było. Miało to zapobiec znikaniu cukierków między ujęciami. Sprytne, a przy okazji ekonomiczne!

Canva

Wnętrze sklepu robiło wcześniej za sklep Olivandera i księgarnie Esy i Floresy (Flourish & Blotts).

Canva

#25 Większość ujęć nakręcono w Szkocji.

Wioska Hogsmeade w Szkocji

Zobacz też: Harry Potter i Kamień Filozoficzny. 25 faktów o filmie, który nigdy się nie zestarzeje

Harry Potter i Komnata Tajemnic. Gilderoy Lockhart bazuje na eksmężu J.K. Rowling?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial