Wiedza tajemna

„Harry Potter i Czara Ognia”. Planowano rozbić film na dwie części! 25 faktów

Harry Potter i Czara Ognia (2005) Mike’a Newella to czwarta część przygód dzielngeo Harry Pottera. Czy dorównała poprzedniczkom? W moim mniemaniu nie, ale przebiła swoje następczynie, a to już sukces. Chociaż w sumie, jakby się tak zastanowić, nieduży.

Do obsady polskiego dubbingu w tej części dołączyli Andrzej Grabowski (Alastor Moody), Agnieszka Pilaszewska (Rita Skeeter), Krystyna Tkacz (Olimpia Maxime), Mariusz Jakus (Igor Karkarow), Bohdan Łazuka (Barty Crouch), Bartosz Fajge (Cedric Diggory), Agata Buzek (Fleur Delacour), Zuzanna Madejska (Cho Chang) oraz Grzegorz Małecki (syn Croucha).

Harry Potter i Czara Ognia. 30 faktów

#1 W scenie na schodach podczas Balu Bożonarodzeniowego Emma Watson niczym Kopciuszek poźliznęła się na schodach. Aktorka miała na sobie bajeczną sukienkę! Więcej o niej piszę później.

#2 Reżyser Mike Newell (Książę Persji: Piasku czasu, Donnie Brasco) nie wiedział, że Alan Rickman nosił czarne soczewki kontaktowe do roli Snape’a. Pewnego dnia, kiedy komplementował Alana za niesamowity odcień jego oczu, ten pochylił się i zdjął jedną z soczewek.

#3 Podwodne sceny kręcono w ogromnym (specjalnie zbudowanym) zbiorniku. Był on tak głęboki, że zapisał się w historii kina jako jedne z najbardziej głębokich (wypełnionych cieczą) obiektów. Co ciekawe, Daniel Radcliffe znajdował się pod wodą przez około czterdzieści jeden godzin i trzydzieści osiem minut podczas kręcenia filmu. W pewnym momencie niechcący zasygnalizował, że tonie, wysyłając załodze sygnał. Jej członkowie marzyli o tym, by wyciągnąć go na powierzchnię.

Warner Bros.
Art of The Great Lake

#4 Ralph Fiennes nie nosił makijażu, by zakryć nos. Aby postać była bardziej przerażająca, edytorzy usunęli go cyfrowo.

#5 Na planie stworzono co najmniej jednego pełnowymiarowego smoka, który potrafił ziać ogniem. Smok powstał z marionetki bazyliszka widzianej w Harry Potter i Komnata Tajemnic (2002).

#6 W filmie widzowie mają wrażenie, że Beauxbatons to akademia tylko dla dziewcząt, podczas gdy Durmstrang jest akademią tylko dla chłopców. Jednak w książce obie szkoły mają w swoich szeregach przedstawicieli obu płci. Czytając powieść, właśnie tak je zapamiętałam!

#7 Stanislav Yanevski (Viktor Krum) ma w całym filmie tylko dwie linijki, w sumie dwadzieścia słów.

Wiktor Krum i Hermiona Granger

#8 Główni aktorzy spędzili około trzech tygodni na ćwiczeniach układu tanecznengo do walca podczas Balu Bożonarodzeniowego. Daniel Radcliffe pojawia się jednak w niemal każdej scenie filmu, przez co miał tylko cztery dni na przygotowanie się do tego zadania. W kilku wywiadach wyjaśnił, dlaczego jego sylwetka w tej scenie jest pokazywana głównie od pasa w górę (aby nie pokazywać chwiejnych stóp). Na szczęście nie był to duży problem, ponieważ Harry nie był genialnym tancerzem.

#9 Skrzaty Zgredek i Mrużka zostały wycięte z powodu limitu czasowego. Jeśli jednak przyjrzysz się uważnie pierwszej scenie na kempingu, zaraz po tym, jak Ginny na coś wskazuje i mówi „Patrz!” możesz zobaczyć dwa skrzaty domowe jadące na lamach. Przemykają szybko!

#10 Podczas kręcenia Daniel Radcliffe bardzo dojrzał fizycznie. W wywiadzie Mike Newell zauważył: „Właśnie pracowałem nad sceną, którą nakręciliśmy w naszym pierwszym tygodniu, a Dan nadal wygląda jak małe dziecko, które pamiętam z występu w Kamieniu Filozoficznym. (…) jedenaście miesięcy później docierado mnie, że wygląda zupełnie inaczej”.

#11 W książkach Parvati Patil z Gryffindoru ma identyczną bliźniaczkę Padmę Patil z Ravenclaw, aby zilustrować nieprzewidywalność Tiary Przydziału. Jednak w filmach Parvati (Shefali Chowdhury) i Padma (Afshan Azad) są z Gryffindoru. Grane były przez niepowiązane ze sobą aktorki. Harry poszedł na bal z Parvati, a Ron z Padmą.

Po lewej kadr z filmu (Harry i Parvati), po prawej Shefali Chowdhury.
Kadr z filmu. Padma i Ron
Padma Patil dziś. IF @afshanazad

#12 Newell otrzymał zaledwie milion dolarów środków na reżyserię (Chris Columbus dostał 10 milionów dolarów plus procent za reżyserię Harry’ego Pottera i Kamienia Filozoficznego (2000).

#13 Reżyser Mike Newell początkowo zdecydował się nie malować Ralpha Fiennesa, aby nadać bardziej przerażającego Voldemortowi. Ale zmienił zdanie po obejrzeniu minimalnego projektu makijażu autorstwa Nicka Dudmana. Dla dopełnienia efektu Fiennes ogolił głowę, a także pachy.

#14 Książki, które tworzą bibliotekę Dumbledore’a, to w rzeczywistości książki telefoniczne.

#15 Kostiumografka, Jany Temime (pracowała przy wszystkich częściach, począwszy od uznanego Więźnia Azkabanu, w którym zmieniła chociażby projekty strojów do gry w quidditcha), za najważniejszą w filmie uznała sukienkę Hermiony na Bal Bożonarodzeniowy, porównując ją do wyjściowego stroju Kopciuszka. Projekt kreacji był kilkakrotnie zmieniany, zanim twórcy byli zadowoleni z efektów. Emma Watson bardzo uważała, aby nie nosić go częściej niż to konieczne, ponieważ bała się, że go zniszczy.

#16 Pierwszy film z serii, który nie został otwarty ze sceną „skoncentrowaną na Harrym”. Pozostając wiernym książce, otwiera ją The Riddle House, scena „skoncentrowana na Voldemorcie”.

#17 W książce Czarny Pan jest opisany jako mężczyzna mający czerwone oczy. Twórcy filmu ostatecznie zdecydowali się nie dawać Voldemortowi takich tęczówek ponieważ uważali, że nie da się z nich odczytać emocji, a także nie są dość przerażające. Co ciekawe, Nagini ma czerwone oczy.

#18 Reżyser Mike Newell zrezygnował z pierwotnego pomysłu studia, aby zaadaptować tę niezwykle długą książkę na dwa oddzielne filmy, które miały zostać wydane w odstępie kilku miesięcy. Uważał, że uda mu się wyciąć wystarczającą ilość wątków, aby stworzyć dobry film. Przekonał go Alfonso Cuarón, reżyser filmu Harry Potter i więzień Azkabanu (2004).

#18 Chociaż nie jest to wyjaśnione w filmie, Fleur Delacour (francuska aktorka, Clémence Poésy, niedawno wystąpiła w filmie Tenet Christophera Nolana), jest opisywana jako półwila w książkach. Wile w Potterverse to magiczne istoty podobne do nimf, które mają zdolność czarowania mężczyzn. Fleur faktycznie ma pasmo włosów jej babci-wili w rdzeniu swojej różdżki.

Od lewej kadr z filmu, z prawej fotki z oficjalnego IG aktorki
Social Gazzette

#19 Podczas kręcenia swoich scen jako profesor Dumbledore, Sir Michael Gambon nosił zwykłe ubrania pod swoim kostiumem. Trzymał też papierosy schowane w skarpetkach.

#20 Ostatni film o Harrym Potterze zawierający sceny nakręcone na Uniwersytecie Oksfordzkim. Oksford zainspirował wiele elementów architektury Hogwartu, w tym Wielką Salę.

#21 Podczas filmowania pod wodą Daniel Radcliffe, kilku członków obsady i cała załoga podwodna (głównie nurkowie wspomagający oddychanie ekipy) pozowali do zdjęcia, które później wysłał jako kartkę świąteczną, z nosem i rogami Rudolfa na twarzach wszystkich. Podczas kręcenia tej sceny odtwórca roli chłopca z blizną-błyskawicą nabawił się dwóch usznych infekcji.

#22 Katie Leung nie miała zamiaru startować do roli Cho Chang. Ojciec powiedział jej, gdzie odbędzie się casting, i zdecydowała się na niego pójść (notabene przed wyjazdem na zakupy).

Katie Leung. Kiedyś i dziś.

#23 W scenie z Dumbledore’em, Harrym i myślodsiewnią, zwróć szczególną uwagę na szklaną szafkę, do której podchodzi Dumbledore, wyjaśniając działanie tej ostatniej. W lewym górnym rogu znajduje się trójwymiarowy model tego, co staje się ważnym symbolem w ostatniej powieści, Harry Potter i Insygnia Śmierci. Tylko nieliczni to wyłapali!

#24 Newell wyjaśnił producentowi Davidowi Heymanowi, że chce zrobić „film bollywoodzki”. Heyman początkowo był trochę sceptyczny, jednak rozumiał, co zakontraktowany reżyser miał na myśli. „Ze wszystkich filmów Czara Ognia ma najwięcej kolorów” – powiedział Heyman. „Jest nastoletni romans, wspaniały Bal Bożonarodzeniowy, teatralne Mistrzostwa Świata w Quidditchu i spektakularny Turniej Trójmagiczny”. Jeśli zastanawiacie się, dlaczego Cuaron zrezygnował z reżyserowania obrazu, to oficjalny powód jest taki, że zajęty był postprodukcję jego poprzednika.

Pst! Lodowe rzeźby na Balu Bożonarodzeniowym zostały wykonane z żywicy (ponieważ prawdziwy lód oczywiście by się stopił). Chociaż żywica była przezroczysta, pod białym oświetleniem scenicznym wydawała się różowa. Aby rozwiązać ten problem, zastosowano niebieskie żele oświetleniowe, aby zmienić kolor na lodowaty. Udało się.

#25 Mówi się, że Barty Crouch Jr. wykonał Cruciatus Curse (zaklęcie tortur) na Franku i Alice Longbottomach, jednak w filmie Harry Potter i Zakon Feniksa (2007) Neville Longbottom stwierdza, że ​​jego rodzice byli torturowani przez Bellatrix Lestrange. Obie wersje są poprawne. Książki mówią, że Longbottomowie byli torturowani przez grupę Śmierciożerców, w tym Barty’ego Croucha Juniora, Bellatrix i Rodolphusa Lestrange’a. Dumbledore dodaje, że chociaż Lestrange’owie byli z natury sadystami, Crouch był bardzo młody i prawdopodobnie został namówiony do zrobienia tego przez innych. Łatwo dawał sobą manipulować. Czyżby?

Barty Crouch Junior

#26 „Harry Potter i Turniej Trójmagiczny” był brany pod uwagę jako tytuł czwartej książki.

#27 W postprodukcji zastosowano cyfrową technikę „usuwania plam” (ang. spot removing). Wcześniej wykorzystywana ona była w takich serialach jak hitowe Gotowe na wszystko (2004), aby usunąć niektóre z poważniejszych problemów skórnych nastolatków, ponieważ makijaż słabo sprawdzał się pod kątem w szczególności ujęcia z bliska.

#28 To pierwszy film o Harrym Potterze, w którym nie ma Dursleyów. Co prawa pojawili się w książce (odwiedziła ich rodzina Weasleyów, która przyjechała odebrać Harry’ego na Mistrzostwa Świata w Quidditchu). Zostało to pominięte w filmie, ponieważ aktorzy odgrywający Dursleyów zażądali więcej pieniędzy. Skutek? Finalnie zostali z obrazu wycięci.

#29 Brendan Gleeson nosił perukę podczas grania Szalonookiego Moody’ego. Zakrywała ona elektronikę, która wprawiała magiczne oko w ruch.

#30 Rosamund Pike (Zaginiona dziewczyna, Skłodowska) była pierwszym wyborem do roli Rity Skeeter, ale odmówiła. Ostatecznie angaż otrzymała Miranda Richardson (Jeździec bez głowy, Gra pozorów). Moim zdaniem obie aktorki świetnie tutaj pasują, każda z nich mogłaby ciekawie wykreować postać, dodając coś od siebie. Uczyniła to jedna. I zrobiła to świenie!

Warner Bros.
Po lewej i w środku Miranda Richardson. Po prawej Rosamund Pike.

I na koniec odrobina muzyki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial