Newsy

Nie żyje Marge Champion. Miała 101 lat. To na niej wzorowana była Śnieżka i Błękitna Wróżka


Amerykanka Marge Champion, na której wzorowana była pierwsza księżniczka Disneya, Śnieżka, zmarła w Los Angeles w środę, 21 października. Miała 101 lat. Informację o jej śmierci przekazał The New York Times.

Champion miała zaledwie 13 lat, kiedy została odkryta przez Disneya. Animatorzy wykonali rotoskopię jej ruchów i wykorzystali je jako szczegółowe odniesienie do animacji postaci Śnieżki. Później występowała ona w roli modelki dla kilku innych bohaterek filmowych studia, w tym dla Błękitnej Wróżki w Pinokiu (1940) i baletnic-hipopotamic w Fantazji (1940).

Marge Champion
Marge Champion
Fantazja, Disney

Zobacz też: Najbardziej niemoralna bajka Disneya. Garść faktów o Pinokiu, które mogą zszokować


Po zatrudnieniu przez Disneya Champion pracowała z artystami przez jeden/dwa dni w miesiącu przez dwa lata. Jej wynagrodzenie wynosiło 10 dolarów dziennie. Animatorzy zastosowali rotoskopię, technikę opracowaną przez braci Fleischer, która umożliwiła im prześledzenie ruchów Champion. Modelka opowiedziała o swoim występie w pierwszym pełnometrażowym filmie studia w wywiadzie dla Los Angeles Times:

„Kiedy Śnieżka biegała przez las i była śmiertelnie przerażona, na planie miałam liny zwisające ze sznurka, które odpychałam na bok. Było też łóżeczko, abym mogła przy nim uklęknąć, co potem zrobiła Śnieżka w jednej ze scen” – podsumowała prace na planie.

Warto zaznaczyć, że zasługi Champion nie zostały oficjalnie uznane przez studio Walta Disneya w owych czasach. Jej nazwisko nie pojawiło się w napisach do filmu.

Disney

Zobacz też: Najmłodsza, a zarazem najstarsza księżniczka Disneya – czego nie wiecie o Śnieżce?

Póżniej wraz z mężem Gowerem Championem Marge spełniała się w roli tancerki i choreografki (przedstawienia broadwayowskie, programy telewizyjne). W 1975 r. Marge otrzymała statuetkę Emmy za choreografię do telewizyjnego filmu Królowa zakurzonej sali balowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial