Wiedza tajemna

10 ciekawostek o serialu „Fineasz i Ferb”. Dundersztyc jest ojcem Fretki?!

Fineasz i Ferb to najdłużej emitowany serial Disneya. To absolutny fenomen, którego twórcami są Dan Povenmire i Jeff Marsh. Określany jest połączeniem SpongeBoba Kanciastoportego i Family Guya. Pokochali go widzowie na całym świecie.

W obsadzie polskiego dubbingu serialu znaleźli się m.in. Wit Apostolakis-Gluziński (Fineasz Flynn), Mateusz Narloch (Ferb Fletcher), Monika Pikuła (Fretka Flynn), Justyna Bojczuk (Izabella Garcia-Shapiro), Agnieszka Kunikowska (Linda Flynn), Robert Tondera (Lawrence Fletcher), Wojciech Paszkowki (doktor Heinz Dundersztyc), Anna Sztejner (Stefa Hirano), Grzegorz Drojewski (Jeremy), Cezary Kwieciński (Bamber), Anna Apostolakis (Baljeet), Dariusz Odija (Major Monogram), Beata Wyrąbkiewicz (Vanessa Dundersztyc) oraz Jarosław Boberek (Norm).

Zarówno w wersji polskiej, jak i angielskiej, głosu Panu Dziobakowi użycza Dee Bradley Baker.

#1 W oryginale ustami Ferba przemawia aktor znany z Gry o Tron, Thomas Brodie Sangster.

Disney, Gra o Tron (Jojen Reed)

#2 W każdym odcinku znajduje się co najmniej jedna oryginalna piosenka.

#3 Jedno z oczu Ferba jest zdecydowanie większe od drugiego.

Disney

#4 Heinz Dundersztyc w oryginale nazywa się Doofenshmirtz (Dan Povenmire). Po niemiecku słowo „doof” oznacza głupi, durny. Cóż, trzeba przyznać, że ta postać nie grzeszy intelektem! 😀

Disney

#5 Rywalizujące ze sobą Fretka (Ashley Tisdale) i Wendy (Brenda Song) wystąpiły razem w innym hitowym serialu Disneya, Nie ma to jak hotel (2005-2008).

Canva

#6 Prawdziwe imię Ferba to Frank Fletcher.

#7 Imię Fineasz zostało zainspirowane powieścią Juliusza Verne’a W 80 dookoła świata, w której główny bohater nazywa się Fileas Fogg.

#8 Wzrost Fineasz zmienia się w zależności od sezonu. W pierwszym był on sporo niższy od Izabelli, natomiast w drugim jest niemal jej wzrostu.

#9 Dopiero po szesnastu latach od powstania konceptu na serial, jego twórcy Dan Povenmire i Jeff „Swampy” Marsh (serialowy Major) trafili z nim do telewizji.

#10 Nie jest wyjaśnione, kim jest matka Ferba, ani kim jest ojciec Fineasza i Fretki. Istnieje teoria, że ​​dr Heinz Dundersztyc jest biologicznym ojcem Fretki i Fineasza, ponieważ Fineasz i Dunder mają trójkątne głowy, zaś z Fretką doktora łączy długa szyja. Był też epizod, w którym Linda i Dunder byli na randce. Jeśli Dundersztyc jest biologicznym ojcem Fretki i Fineasza, można założyć, że miał on romans z Lindą. Zwróćcie uwagę, że Fretka i Vanessa są w tym samym wieku. Dan Povenmore wielokrotnie publicznie negował tę teorię, twierdząc, że biologiczny ojciec Fineasza i Fretki celowo nigdy nie został ujawniony. Dajcie znać, co o tym myślicie!

Disney

Zobacz też: Mamy zwiastun filmu o Fineaszu i Ferbie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial