Wiedza tajemna

„Spider-Man”. Pierwszy film, w którym pojawiło się charakterystyczne logo Marvela

Spider-Man (2002) w reżyserii Sama Raimiego (Martwe zło, Armia ciemności) to pierwszy kinowy film o dzielnym człowieku-pająku. Za jego efekty specjalne/animacje odpowiada studio Sony Pictures Imageworks. Poniżej trailer widowiska.

20 rzeczy, których możecie nie wiedzieć o filmie Spiderman

#1 Tobey Maguire (Wielki Gatsby, Pionek) powiedział, że nigdy nie czytał komiksu z Peterem Parkerem. Przyjął jednak rolę człowieka-pająka, ponieważ spodobał mu scenariusz.

#2 Hugh Jackman (Wolverine, Logan: Wolverine) ujawnił, że miał zaliczyć cameo jako Wolverine. Jackman pojawił się nawet w Nowym Jorku, aby sfilmować scenę, ale cały plan spalił na panewce, gdyż ekipa filmowa nie mogła uzyskać dostępu do kostiumu Wolverine’a z X-Men (2000) w reżyserii Bryana Singera (X-Men: Przeszłość, która nadejdzie, X-Men: Apocalypse, Bohemian Rhapsody).

#3 Willem Dafoe (Lighthouse, Pluton) wykonał 90% akrobacji Zielonego Goblina. Wow!

Spider-Man (2002)

Aktor przyznał, że odgrywanie nemesis Petera Parkera sprawiało mu dużą przyjemność, a szczególny sentyment ma do sceny z lustrem. Poniżej jej przypomnienie.

#4 Jednym z powodów, dla których Sam Raimi został zatrudniony przez Sony, był fakt, że w życiu prywatnym jest on zapalonym kolekcjonerem komiksów (ma ich, UWAGA, ponad 25 000).

#5 Kiedy Peter Parker po raz pierwszy testuje swoją pajęczą sieć, wypowiada kilka kultowych haseł znanych z kart DC Comics m.in. „Up, up and away, Web!” (Superman) i „Shazam!” (Kapitan Marvel od DC, nie mylić z postacią o tej samej nazwie Marvel Comics).

#6 Jedną z największych trudności, których doświadczył Maguire podczas całowania do góry nogami z filmową Mary Jane (Kirsten Dunst), był fakt, że jego zatoki wciąż wypełniały się wodą. Ujęcie było nagrywane podczas ulewnego deszczu.

#7 Godząc się na dwa kolejne sequele, Maguire zagwarantował sobie wypłatę w wysokości 26 milionów dolarów. Dla porównania Andrew Garfield (Przełęcz ocalonych, Milczenie) za pierwszą część Niesamowitego Spider-Mana (2012) otrzymał zaledwie pół miliona dolarów!

#8 Zielony Goblin został wybrany na głównego złoczyńcę filmu, ponieważ Sam Raimi uważał, że motyw ojciec-syn (Norman i Harry Osborn oraz Peter Parker) sprawi, że film stanie się głębszy.

#9 Kostium Zielonego Goblina był pierwotnie zaprojektowany jako bardziej obszerny i opancerzony, ale Willem Dafoe, decydując się na sfilmowanie własnych wyczynów, odrzucił go na rzecz tego bardziej opływowego i atletycznego. Finalnie strój składał się z 580 części, a założenie go zajęło Dafoe pół godziny. Więcej o filmowej masce przeczytacie TUTAJ.

#10 Film został wydany w 2002 roku, w 40-lecie Spider-Mana. Postać po raz pierwszy pojawiła się na łamach Amazing Fantasy vol. 1 #15 z 1962 roku. Została stworzona przez Stana Lee, rysownika Steve’a Ditko i Jacka Kirby’ego. Charakter doczekał się dziewięciu seriali animowanych i siedmiu filmów kinowych (w tym jednego animowanego).

#11 Sieć Spider-Mana w filmie jest wykonana z materiałów piankowych i żyłki wędkarskiej. Została również wzbogacona o efekty CGI. Moim zdaniem wyszło świetnie.

#12 Dym w laboratorium podczas sceny transformacji Normana Osborna był pierwotnie biały, ale następnie został cyfrowo zmieniony na zielony. Reżyser Sam Raimi chciał użyć prawdziwego zielonego dymu, ale finalnie zdecydował się na użycie CGI, gdyż projektanci rekwizytów polegli na próbach stworzenia kolorowych oparów, które byłyby nietoksyczny.

https://youtube.com/watch?v=bh7ga03nDBE

#13 W komiksach Peter Parker zaprojektował i stworzył syntetyczną pajęczynę oraz mechaniczne pistolety naręczne, które ją odpalają. W filmie strzela z własnych nadgarstków płynem (białkowym pajęczym jedwabiem). Reżyser Sam Raimi odpowiedział na protesty fanów komiksów, mówiąc, że bardziej wiarygodne jest, aby Peter wystrzeliwał sieci w ten sposób, niż gdyby chłopak z liceum mógł w swoim wolnym czasie stworzyć cudowny klej.

#14 Czcionka tytułu filmu (i kolejnych jego cześci) została później wykorzystana w logo oryginalnego modelu PlayStation 3. To się nazywa kariera.

Reddit

#15 Zmodyfikowany genetycznie pająk, który ugryzł Petera Parkera, nie był czarną wdową, ale pająkiem Steatoda, który został wybrany przez entomologa Stevena R. Kutchera i pomalowany na czerwono i niebiesko przez Jensa Schnabela, podczas gdy pająk był znieczulony.

Spider-Man (2002)

#16 Muzykę do filmu skomponował Danny Elfman (Gnijąca Panna Młoda, Alicja w Krainie Czarów).

#17 Film nominowany był do Oscara w kategoriach najlepsze efekty specjalne i najlepszy dźwięk. Przegrał kolejno z Władca Pierścieni: Dwie Wieże (2002) oraz Chicago (2002).

#18 Film zarobił 825 mln dolarów przy budżecie 129 mln dolarów. To także pierwszy tytuł, który w weekend otwarcia przekroczył wpływy 100 mln dolarów.

#19 Do nakręcenia filmu rozważani byli m.in David Fincher i Chris Columbus. Ten pierwszy odpadł, bowiem zamiast realizować wizję scenarzystów o narodzinach ścianołaza, chiał on skupić się na stworzeniu opowieści inspirowanej komiksem The Night Gwen Stacy Died (1973). Natomiast Chris Columbus wolał poświęcić się pracy nad filmem Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2001).

#20 To pierwszy film, w którym możemy podziwiać charakterystyczne logo Marvela z efektem kartkowania stron komiksu. Poniżej filmik przedstawiający jego ewolucję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial