Wiedza tajemna

„Spider-Man” 10 ciekawostek o najlepszym serialu animowanym o Spidym

Spider-Man: The Animated Series (1994-1998) to czwarty z kolei serial animowany o Peterze Parkerze i jego walce z przestępcami. Seria po części inspirowana jest serią komiksów Untold Tales of Spider-man (1995-1997). Doczekała się pięciu sezonów i 65 odcinków. Scenariusz napisał Johna Sempera Jr. (Woody Woodpecker and His Friend).

W drugiej wersji dubbingu (tej znanej z anteny Fox Kids i Jetix) udział wzięli Jacek Kopczyński (Spider-Man), Agata Gawrońska (Mary Jane Watson), Małgorzata Sadowska (Felicja Hardy/Czarny Kot), Małgorzata Puzio (Debra Whitman), Włodzimierz Bednarski (J. Jonah Jameson), Dariusz Odija (Joseph Robertson), Piotr Adamczyk (Harry Osborn), Aleksandra Koncewicz (May Parker), Tomasz Marzecki (Zielony Goblin), Radosław Pazura (Hopgoblin), Zbigniew Suszyński (doktor Curt Connors/Jaszczur), Jarosław Boberek (Edward Brock/Venom), Janusz Wituch (Alistair Smythe), Marek Obertyn (Wilson Fisk/Kingpin) i Mirosław Zbrojewicz (Quentin Back/Mysterio).

10 faktów o serialu Spider-Man: The Animated Series

#1 W serialu po raz pierwszy na ekranie pojawia się duża część postaci komiksowego uniwersum. Są to m.in. Big Wheel, Richard Fisk, Beyonder, Hammerhead, Carnage, Hydro-Man, Hobgoblin i Scarlet Spider. Zobaczyć możemy także Prowlera, Spota, Tombstone’a, Rocket Racera i Venoma.

#2 W ostatnim odcinku piątego sezonu swoje cameo zalicza Stan Lee!

#3 Projekt postaci Mary Jane Watson jest oparty na rysunkach Johna Romity. Todd McFarlane przeprojektował postać (w komiksach), ponieważ uważał, że powinna wyglądać bardziej współcześnie. Ostatecznie wrócono jednak do designu Romity.

#4 Żona Stana Lee, Joan Lee, użyczyła głosu Madame Web.

Stan Lee i Joan Lee

#5 Jeśli zastanawiacie się nad motywem przewodnim serialu, to powstał on na potrzeby pierwszego serialu animowanego z człowiekiem-pająkiem w roli głównej Spider-Man z 1967 roku. Utwór skomponowali Paul Francis Webster i Bob Harris. Posłuchajcie, jak zmieniał się w ciągu lat.

#6 W oryginalnej wersji w roli Hobgoblina wystąpił Mark Hamill (Joker z Batman: The Animated Series, Larry 3000 ze Strażników Czasu i Gargulec z The Incredible Hulk).

#7 John Semper zdecydował się zobrazować Kingpina jako osobę za kulisami wielu zbrodni. Czuł on, że charakter ten powinien odgrywać podobną rolę do profesora Moriarty’ego z opowiadań o Sherlocku Holmesie. W trzecim sezonie okazało się, że Kingpin urodził się pod imieniem Wilson Moriarty, które zmienił na Wilson Fisk po usunięciu wszystkich śladów z poprzedniego życia.

#8 Przemiana Petera Parkera w ścianołaza została pokazana w późniejszych odcinkach z uwagi na fakt, że sądzono, iż światło dzienne ujrzy kinowy film Jamesa Camerona o genezie człowieka-pająka. Z tego też powodu dopiero w piątym sezonie pojawia się Electro.

#9 Redaktor w wydziale scenariuszy / producent John Semper powiedział w wywiadzie internetowym, że sieć Fox Kids nie pozwoliła Spider-Manowi nikogo uderzyć z prostego powodu. M.in. w Kanadzie zakazano bowiem programów stacji zawierających przemoc, takich jak Power Rangers (1993) i Batman: The Animated Series (1992).

#10 Fox Kids nie zamówiło kolejnego (szóstego) sezonu i zamiast tego stworzyło Spider-Man Unlimited (1999). Seria doczekała się dwóch sezonów.

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: