Wiedza tajemna

„Spider-Man” 10 ciekawostek o najlepszym serialu animowanym o Spidym

Spider-Man: The Animated Series (1994-1998) to czwarty z kolei serial animowany o Peterze Parkerze i jego walce z przestępcami. Produkcja po części inspirowana jest serią komiksów Untold Tales of Spider-Man (1995-1997). Doczekała się pięciu sezonów i 65 odcinków. Scenariusz napisał John Semper Jr. (Woody Woodpecker and His Friend).

W drugiej wersji dubbingu (tej znanej z anteny Fox Kids i Jetix) udział wzięli Jacek Kopczyński (Spider-Man), Agata Gawrońska-Bauman (Mary Jane Watson), Małgorzata Sadowska (Felicja Hardy/Czarny Kot), Małgorzata Puzio (Debra Whitman), Włodzimierz Bednarski (J. Jonah Jameson), Dariusz Odija (Joseph Robertson), Piotr Adamczyk (Harry Osborn), Aleksandra Koncewicz (May Parker), Tomasz Marzecki (Zielony Goblin), Radosław Pazura (Hopgoblin), Zbigniew Suszyński (doktor Curt Connors/Jaszczur), Jarosław Boberek (Edward Brock/Venom), Janusz Wituch (Alistair Smythe), Marek Obertyn (Wilson Fisk/Kingpin) i Mirosław Zbrojewicz (Quentin Back/Mysterio). Moim zdaniem obsada wywiązała się z zadania wyśmienicie!

10 faktów o serialu Spider-Man: The Animated Series

#1 W serialu po raz pierwszy na ekranie pojawia się duża część postaci komiksowego uniwersum. Są to m.in. Big Wheel, Richard Fisk, Beyonder, Hammerhead, Carnage, Hydro-Man, Hobgoblin i Scarlet Spider. Zobaczyć możemy także Prowlera, Spota, Tombstone’a, Rocket Racera i Venoma.

Spider-Man
Big Wheel. Spiderman: The Animated Series
Richard Fisk. Spider-Man: The Animated Series
Hydro-Man. Spider-Man: The Animated Series
Hobgoblin. Spiderman: The Animated Series. W oryginalnej wersji językowej głosu postaci użyczył Mark Hamill znany z roli Luke’a Skywalkera z Gwiezdnych wojen.
Prowler. Spiderman: The Animated Series

#2 W ostatnim odcinku piątego sezonu, czyli Żegnaj, Żegnaj, Spider-Manie swoje cameo zalicza Stan Lee! Legenda komiksu odeszła 12 listopada 2018 roku. Po raz ostatni Stana Lee oglądać mogliśmy w filmie Avengers: Koniec gry (2019).

#3 Projekt postaci Mary Jane Watson jest oparty na rysunkach Johna Romity. Todd McFarlane przeprojektował postać (w komiksach), ponieważ uważał, że powinna wyglądać bardziej współcześnie. Ostatecznie wrócono jednak do designu Romity.

John Romita

#4 Żona Stana Lee, Joan Lee, użyczyła głosu Madame Web.

Stan Lee i Joan Lee
Madame Web. Spider-Man: The Animated Series

#5 Jeśli zastanawiacie się nad motywem przewodnim serialu, to powstał on na potrzeby pierwszego serialu animowanego z człowiekiem-pająkiem w roli głównej Spider-Man z 1967 roku. Utwór skomponowali Paul Francis Webster i Bob Harris. Posłuchajcie, jak zmieniał się w ciągu lat.

#6 Wspominałam już, że w oryginalnej wersji w roli Hobgoblina wystąpił Mark Hamill (Joker z Batman: The Animated Series, Larry 3000 ze Strażników Czasu i Gargulec z The Incredible Hulk). Aktor do tej pory doskonale odnajduje się w dubbingu – ZOBACZ TEŻ — Mark Hamill w drugim sezonie The Last Kids on Earth i Invincible Gwiazdy w obsadzie!

#7 John Semper zdecydował się zobrazować Kingpina jako osobę za kulisami wielu zbrodni. Czuł on, że charakter ten powinien odgrywać podobną rolę do profesora Moriarty’ego z opowiadań o Sherlocku Holmesie. W trzecim sezonie okazało się, że Kingpin urodził się pod imieniem Wilson Moriarty, które zmienił na Wilson Fisk po usunięciu wszystkich śladów z poprzedniego życia.

#8 Przemiana Petera Parkera w ścianołaza została pokazana w późniejszych odcinkach z uwagi na fakt, że sądzono, iż światło dzienne ujrzy kinowy film Jamesa Camerona o genezie człowieka-pająka. Z tego też powodu dopiero w piątym sezonie pojawia się Electro.

#9 Redaktor w wydziale scenariuszy / producent John Semper powiedział w wywiadzie internetowym, że włodarze Fox Kids nie pozwolili Spider-Manowi nikogo w serialu uderzyć z prostego powodu. M.in. w Kanadzie zakazano bowiem programów zawierających przemoc, takich jak Power Rangers (1993) i Batman: The Animated Series (1992).

#10 Fox Kids nie zamówiło kolejnego (szóstego) sezonu i zamiast tego stworzyło Spider-Man Unlimited (1999). Seria doczekała się dwóch sezonów.

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial