Wiedza tajemna

„Sekret wilczej gromady”. 20 faktów o cudownej irlandzkiej animacji

„Sekret wilczej gromady” (reż. Tomm Moore, Ross Stewart, 2020) to czwarty pełnometrażowy film animowany irlandzkiego studia Cartoon Saloon (Sekret księgi z Kells, 2009, Sekrety morza, 2014 i Żywiciel”, 2017). Jakie tajemnice skrywa historia o młodej łowczyni i wilczej watasze?

Sekret wiliczej gromady. 20 faktów o filmie

  1. To kolejny film Tomma Moore’a, którego polski tytuł zawiera słowo 'sekret’. Co ciekawe, pojawia się ono tylko w pierszym oryginalnym tytule z najbardziej znanych dzieł artysty. Mowa.o Secret of Kells. Pozostałe tytuły kolejnych jego filmów to w oryginale Song of the Sea i Wolfwalkers. Jak widzicie, na próżno szukać w nich słowa 'sekret’.

2. Sekret wilczej gromady zamyka trylogię Moore’a inspirowaną celtyckimi mitami. W Sekrecie księgi z Kells mamy do czynienia z tajemnicą ewangeliarza z 800 roku, w Sekretach morza z baśnią o Selkie , a tutaj z symboliką wilka.

3. Film jest kolejnym dowodem niebywałego talentu irlandzkiego ilustratora, ww. Tomma Moore’a (Sekret Księgi z Kells, Sekrety morza).

O ile w Sekrecie Księgi z Kells rysunki naśladowały przede wszystkim średniowieczne iluminacje książkowe, tak tym razem głównym źródłem inspiracji były stare drzeworyty, co widoczne jest zwłaszcza w scenach miejskich. Miasto rysowane jest bowiem kreską i plamą naśladującą ryciny i oparte jest na kanciastych bryłach geometrycznych. Za to las i natura to swobodna linia kreślona piórkiem, organiczna i pełna obłości, wręcz szkicowa. Prawdziwym mistrzostwem jest jednak graficzne oddanie percepcji wilka: wzrok, słuch, a przede wszystkim węch ukazane zostały jako wielobarwne linie i kontury jakby kreślone kolorowym węglem na czarnym tle – Paweł Tesznar dla portalu Pełna Sala.

4. Za muzykę do filmu odpowiedzialny jest francuski kompozytor, Bruno Coulais. Skomponował on także utwory do Sekretów morza.

Warto zwrócić uwagę także na utwór norweskiej piosekarki i autorki piosenk Aurory – Running with the Wolves rozbrzmiewający podczas sceny żywiołowego tańca z wilkami. Nagrany został przy użyciu średniowiecznych instrumentów!

5. Akcja filmu dzieje się w XVII-wiecznej Irlandii podczas wojny konfederackiej. Główna bohaterka Robyn Goodfellowe (Honor Kneafsey) przybywa do Kilkenny wraz ze swoim ojcem, Billem Goodfellowe (Sean Bean). Ten ostatni otrzymał od Lorda Protektora (Simon McBurney) nakaz eksterminacji wszystkich wilków w okolicy. Córka ma mu pomóc osiągnąć ten cel.

6. Wilki wyginęły w Irlandii już w XVIII wieku! Za czasów Oliviera Cromwella (w filmie Lord Protektor) ustalono, jak zabijać te zwierzęta w skuteczny sposób w celu zarządzania jak największą liczbą leśnych połaci. Wilk ma w wierzeniach celtyckich znaczenie różnorakie. W niektórych sumbolizuje przyjaciela, w innych wroga.

7. Drugie imię Mebh, Óg MacTíre, można przetłumaczyć na angielski jako „młody wilk”. Postać Robyn Goodfellowe inspirowana jest Robinem Goodfellowe ze „Snu nocy letniej” Williama Szekspira. Początkowo miała być ona płci meskiej, w miarę postepu prac nad filmem, zdecydowano się na żeńską.

Mebh i Robyn
Mebh
Mebh i jej matka Moll (Maria Doyle Kennedy) to Wolfwalkerki. Żyją w lesie i posiadają magiczne zdolności, które pozwalają im przemieniać się w wilki podczas snu, a także leczyć większość ran i wzywać wilki z lasu, aby wypełniały ich rozkazy.

8. Jak zauważa Karen Han w swojej recenzji na portalu Polygon, kształt głowy Mebh jest kulą, wokół której porusza się burza rudych włosów (niczym białko jajka wokół żółtka). Odnotowuje także, że Lord Protektor dla kontrastu przedstawiony został za pomocą ostrych lini. Nawiasem mówiąc, nie przypomina Wam on Johna Ratcliffe’a z Pocahontas (1995)? Mi bardzo!

Mebh, Wolfwalkers
Lord Protector, Wolfwalkers
John Ratcliffe, Pocahontas, Walt Disney Pictures

9. W wywiadzie dla IndieWire twórcy filmu ujawniki, że sceny Wolf Vision zostały wstępie zwizualizowane w środowisku wirtualnej rzeczywistości. Zamiast po prostu zachować te ujęcia w silniku rzeczywistości wirtualnej, animatorzy wydrukowali modele 3D i kolejno nanosili je na papier za pomocą węgla drzewnego i ołówka (klatka po klatce). Dzięki temu sceny dają wrażenie trójwymiarowości, a przy tym są rysowane ręcznie. Wyszło przepięknie!

10. Koncept arystka pracujaca przy Sekrecie wilczej gromady, Maria Pareja, przynała, że ​​kilka osób, które były zaangażowane w tworzeniu filmu, chciało dołączyć do grona postaci animowanych. Część z nich rzeczywiście trafiła na duży ekran.

11. To drugi film Cartoon Saloon nominowany do Złotego Globu, po Żywicielu w 2018 roku. To także pierwsza nominacja do tej samej nagrody dla Tomma Moore’a i Rossa Stewarta. Obraz był także nominowany do tegorocznego Oscara, przegrał jednak z pixarowskim Co w duszy gra? (2020) w reżyserii Pete’a Doctera.

12. Jeden z recenzentów na kanale Double Toasted określił film połączeniem twórczości Disneya i studia Ghibli.

13. Wendy Ide w swojej recenzji dla Guardiana podkreśla, że opisywana filmowa historia jest zakorzeniona w czasach, gdy duchy ludzkie i zwierzęce są ze sobą splecione. Doskonale wpasowuje się to w stylistkę studia Ghibli, które z motywu Natury uczyniło swój znak rozpoznawczy.

14. Kiedy patrzymy z lotu ptaka na miasto Kilkenny, widzimy tylko rzędy dachów przerywane wieżami kościelnymi i zamkami, które są obrócone lub przesunięte tak, że możemy zobaczyć ich fronty. Ten rodzaj spłaszczania wymiarów jest celowy; sprawia, że ​​cała historia wydaje się być osadzona w stylistyce malarstwa starożytnego czy wczesnośredniowiecznego.

Wolfwalkers
Wolfwalkers
Zwróćcie uwagę, jak kolorystyka i ostrość lini lasu kontrastuje z surowym designem miasta. Cartoon Saloon

Czasami pierwszy plan kładzie się na tle, które wydaje się nie do końca wypełnione lub wykończone, a szkicowe elementy są nadal widoczne, tak jakby artyści chcieli przypomnieć nam o korzeniach opowieści ludowych. Warto zwrócić uwagę także na przycięte ujęcia, które ukazują przerażone oczy oraz tryptyki. Przerysowane cechy postaci mogą nawiązywać do malowideł naskalnych. Więcej info o artsach z filmu TUTAJ.

Wolfwalkers
Wolfwalkers

14. W 2017 roku ukazał się trailer filmu prezentujący jego artystyczną koncepcję. Do obejrzenia poniżej:

#15 Alonso Duraide z The Wrap w recenzji filmu zawarł ciekawą myśl. Chrześcijańscy osadnicy używający przemocy do stłumienia pogańskich wierzeń i tradycji to globalne zjawisko, a taktyka Cromwella pozostaje popularna wśród małych dyktatorów, którzy nie znają innego sposobu kontrolowania.

Wolfwalkers

#16 Film ma feministyczny wydźwięk. Robyn skazana na krojenie ryby i ubijanie masła czuje się w klatce niczym matka Mebh. Jej przemiana w wilka (symbol wolności) ma zatem drugie dno.

Wolfwalkers

Wolfwalkers

#17 To pierwszy film animowany Apple TV +. Swoją premierę miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto w 2020 r.

#18 Skąd wziął się pomysł na film? Moore i Stewart usiedli z notatnikiem w dłoniach i sporządzili listę tematów, którymi się pasjonowali (m.in. wymieranie gatunków i niszczenie siedlisk).

„A potem zrozumieliśmy, że z okolic Kilkenny, gdzie dorastaliśmy, pochodzi folklor zwany Wilkami z Ossory. Chodzi o pogan, którzy niechętnie porzucali swoje zwyczaje w imię Świętego Patryka, więc zostali przeklęci, aby stawać się wilkami, w momencie kiedy zasypiają. Pomyśleliśmy że są tu zadatki na historię ” – powiedział Moore.

#19 Film nie ma polskiego dubbingu, ale…

#20… ma za to grono polskich fanów, do których zaliczaja się m.in. twórcy kanałów Sfilmowani, Brody z Kosmosu i Drugi Seans.

Zobacz też: Irlandzkie mity, krwawe bóstwa, leśne wróżki, czyli tajemnice „Sekretu Księgi z Kells”

„Sekrety morza”. Celtyckie mity, kobiety pół-foki, wiedźmy i wróżki, czyli „must-sea”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial