Wiedza tajemna

„Scooby-Doo!”. 20 faktów o pierwszym filmie Hanna-Barbera Universe. Perełka dla fanów

Scooby-Doo! (2020) wyreżyserował Tony Cervone (znany głównie z animowanych filmów na DVD o Tomie i Jerrym, choć i te ze Scoobym-Doo w roli głównej ma na koncie). Jestem jego najnowszym projektem bardzo usatysfakcjonowana, gdyż liczba smaczków i nawiązań do starej serii jest w nim przeogromna. Akcja również nie zawodzi (scenariusz napisali Adam Sztykiel, Jack Donaldson, Derek Elliot i Matt Liebermann; brawa dla nich). W tekście chciałam skupić się jednak na easter-eggach, które fani serii mogli wyłapać podczas seansu. Przed lekturą wprawcie się w odpowiedni nastrój!

Opis dystrybutora: W pierwszej kinowej animacji ze Scooby-Doo w roli głównej poznamy nowe wątki, dotyczące pochodzenia uroczego psiaka. Zobaczymy też najbardziej zawiłe śledztwo w historii Tajemniczej Spółki. Scooby-Doo! pokazuje początki wieloletniej przyjaźni Scooby’ego i Kudłatego. Dowiemy się, jak wspólnie z Fredem, Velmą i Daphne założyli oni słynną Tajemniczą Spółkę.

Teraz, po setkach śledztw i przygód, Scooby i jego gang stają w obliczu największego i najtrudniejszego wyzwania. Ktoś chce uwolnić psa z zaświatów, Cerbera. Młodzi detektywi starają się powstrzymać globalną „apsokalipsę”. Jednocześnie odkrywają sekrety z przeszłości Scooby’ego i poznają jego przeznaczenie – wspanialsze, niż ktokolwiek sobie wyobrażał.

O polskim dubbingu w kontekście tego filmu nie piszę, ponieważ oglądałam go w wersji oryginalnej 🙂 Natomiast więcej informacji o polskiej obsadzie głosowej serii Scooby-Doo przeczytacie TUTAJ.

Zobacz: Jak zmieniał się Scooby-Doo? Przejdziemy przez najważniejsze etapy

Scooby-Doo! 20 faktów o filmie

#1 Film jest hołdem dla ekipy pracującej nad kultowym serialem Hanna-Barbera. Oto niezbite dowody:

Młody Kudłaty pojawia się na ekranie po raz pierwszy przed Casey’s Creations, budynku nazwanym na cześć oryginalnego aktora głosowego pochodzenia libańskiego – zmarłego w 2014 roku Caseya Kasema. Aktor użyczał głosu tchórzliwemu miłośnikowi zielonej koszuli i czerwonych spodni przez 28 lat. Jego ostatni występ to crossover Scooba z Johnnym Bravo Bravo Dooby-Doo z 1997 roku.

Kadr z filmu Scooby-Doo!
Twitter

W jednej ze scen Fred, Daphne i Velma jadą Wehikułem Tajemnic, mijając po drodze sklepy: Hanna Barbershop i Barbera Pizza. To ukłon w stronę twórców serii Scooby-Doo, którymi byli William Hanna (zmarły w 2001 roku) i Joseph Barbera (zmarły w 2006 roku).

Kadr z filmu Scooby-Doo!

Nazwa Carlton Way pochodzi od Carltona Zappa, który był osobistym asystentem duetu w latach 90.

Scooby-Doo!

Trzecia czaszka Cerbera znajduje się w Messick Mountain, nazwanej na cześć oryginalnego aktora głosowego Scooby’ego-Doo oraz Muttleya, Dona Messicka (też Astro z Jetsonów, 1962, Papa Smerf i Klakier ze Smerfów, 1981 ). Koniecznie zapoznajcie się z jego twórczością 🙂

Twitter

Postać Judy Takamoto to ukłon w stronę Iwao Takamoto, projektanta postaci Scooby-Doo.

Judy Takamoto, Scooby-Doo!
Kadr z filmu Scooby-Doo!
Iwao Takamoto pracował m.in. przy Kopciuszku (1950) oraz Zakochanym kundlu (1955). W 1961 dołączył do ekipy Hanna-Barbera Productions/Hanna-Barbera Fandom

Zobacz też: Kopciuszek Greczynką? 15 rzeczy, których nie wiedzieliście o „Kopciuszku”

Psie love story. Wszystko, czego nie wiecie o „Zakochanym kundlu”

Natomiast pomocnik przy tworzeniu postaci Kudłatego, Jerry Eisenberg orztymał w filmie ulicę.

Jerry Eisenberg, Wikipedia

Trójka przedstawicieli i przedstawicielek policji to Jaffe, Casey i North, celowo nazwani i nazwane odpowiednio od Nicole Jaffe (oryginalny głos Velmy), Casey’a Kasema i Heather North (głos Daphne).

Heather North zmarła w 2017 roku na skutek choroby Alzheimera.
Fot. Wikipedia, Hanna-Barbera

Niecni Dick Dastardly i Muttley sponsorowani byli w Odlotowych wyścigach (1968) przez firmę Winchell Motor Oil nazwaną na cześć oryginalnego aktora głosowego Dicka Dastardly’ego, Paula Winchella. Poster z brandem znajdziemy w filmie 🙂

R&S Coffee Shop to nawiązanie do Joe Ruby’ego i Kena Spearsa, scenarzystów, którzy pracowali przy Scooby-Doo, gdzie jesteś? (1969) i którzy założyli Ruby-Spears Productions.

Scoob

Zobacz też: Nie żyje Joe Ruby. Był współtwórcą legendarnego „Scooby-Doo”

Nie żyje Ken Spears. Współtwórca serialu „Scooby Doo” miał 82 lata

#2 Scooby po raz pierwszy pojawia się w retrospekcji, kradnąc małe co nieco w Alexander’s Great Gyros. Później ujawnione zostaje, że jest on potomkiem psa Aleksandra Wielkiego, Peritasa. Na ekranie widzimy również, że lokal Alexander’s istnieje od 1969 roku. To właśnie w owym okresie na antenie CBS zadebiutował serial Scooby-Doo, gdzie jesteś? w sobotnim porannym paśmie.

Scooby-Doo

#3 Montaż niektórych scen nawiązuje do tego znanego z ww. serialu.

Znajdziemy w nim także niemal identyczne ujęcia.

#4 Logo laptopa Velmy – Q – to symbol Quest Labs z serialu Jonny Quest (1964). Dr. Quest i Quest Labs pojawiają się podczas napisów końcowych. Koniecznie je obejrzyjcie!

Scooby-Doo!

#5 Portrety Freda i Wilmy Flintstone’ów z kultowego serialu Flintstonowie (1960) można zobaczyć na ścianie nawiedzonego domu. Widać je dość wyraźnie 🙂

Scooby-Doo

#6 Opuszczony park rozrywki w Rumunii Funland zadebiutował w Scooby-Doo Gdzie jesteś? w odcinku „Zabawy w lunaparku”. To ósmy epizod pierwszego sezonu, w którym gang pracował nad sprawą, w której robot wywoływał chaos w wesołym miasteczku. W filmie znajdziemy do niego nawiązanie 🙂

Scoob

#7 W rzeczonym lunaparku znajduje się sala pełna gier zręcznościowych. Fani powinni zwrócić na nie uwagę. Każda gra jest ukłonem w stronę innego pomysłu/serialu Hanna-Barbera. Znajdziemy tutaj tytuły, takie jak Odlotowe wyścigi, Perypetie Penelopy Pitstop, 1969, Morskie laboratorium,1971, oraz Space Stars, 1981. Obecne są one również na plakatach w całym filmie. Postać Penelopy Pitstop ma nawet perfumy reklamowane na billboardzie. Piękna sprawa 💜

ScreenRant
Scooby-Doo!

#8 Na kronice kryminalnej Dicka Dastardly’ego znajduje się numer z kawałka Tommy Tutone 867-5309 / Jenny (1981). Amerykańska grupa power popowa to one hit wonder (artysta, band znany z jednego przeboju). W przypadku Jenny twórcom udało się dotrzeć na 4. lokatę amerykańskiej listy Billboard.

#9 Huckleberry (w Polsce dubbingowany przez Wiktora Zborowskiego), który był głównym bohaterem własnej serii pod koniec lat 50-tych, to niebieski pies, który nosi kapelusz i mówi ludzkim głosem. Kiedy Velma wystukuje w wyszukiwarce internetowej haslo 'Dick Dastardly’, na dole strony pojawia się czworonóg opisany jako „jasnoniebiesko-szary pies” o imieniu „Huckleberry”.

DeviantArt (topcatmeeces97)

#10 Eko-wiedźmy, Czaderki z trumienki (ang. Hex Girls) to zespół, który po raz pierwszy pojawia się w filmie animowanym Scooby-Doo i duch czarownicy (1999). To jeden z najpopularniejszych ze stosunkowo nowych filmów ze Scoobym. Czaderki okazały się na tyle interesujące, że pojawiły się także w Scooby-Doo i legenda wampira (2003), a także w serialach Co nowego u Scooby’ego?  (2002) i Scooby Doo i… zgadnij kto? (2018). Muzyczne trio możemy zobaczyć w Scoobym-Doo! na plakacie tuż obok drzwi do arkad w lunaparku.

Dziewczyny są również przedstawione na jednym z automatów do gry w pinball.

Scoob

#11 W tym filmie po raz pierwszy głosu Kudłatemu użyczył ktoś inny (kto – wiecie doskonale z filmiku, który wrzuciłam na początku tekstu) niż Matthew Lillard (Krzyk, 1996). Ten ostatni zagrał Kudłatego w dwóch filmach aktorskich i przemawia głosem bohatera od 2010 roku) od premiery filmu animowanego Scooby Doo i miecz samuraja (2009). Lillard, I love You! 💚

Matthe Lillard, Warner Bros.

Na wszelki wypadek wrzucam drugi filmik związany z podkładaniem głosów do filmu 🙂

#12 Dzielni detektywi w jednej ze scen mijają billboard z napisem Jellystone. To park misia Yogi, który nawiązuje do najstarszego na świecie parku narodowego, czyli Yellowstone w USA.

Scooby-Doo!

#13 Na jednej z gier arkadowych znajdziemy naklejkę z Hong Kong Fu-i (1974). Pamiętacie go? 🙂

#14 Kapitan Jaskiniowiec nazywa drugą czaszkę Cerbera – Slaghoople. W serialu Flintstonowie nazwisko panieńskie Wilmy Flintstone to Slaghoople. Poniżej kadr z filmu Flinstonowie (1994).

Warner Bros.

#15 Jaskiniowiec łączy siły z Dee Dee Sykes , oddając hołd ich przyjaźni z serialu Kapitan Grotman i Aniołkolatki (1977). Fun- fact: W liczącym dwa sezonie tytule Figle z Flintstonami (1980) poczciwy Jaskiniowec występował obok Wilmy Flintstone i Betty Rubble.

Dee Dee Sykes (druga od prawej), Kapitan Grotman i Aniołkolatki
Dee Dee Stykes, Scoob

#16 Frank Welker i Billy West to jedyni aktorzy, którzy powtórzyli swoje role jako Scooby-Doo i Muttley. Ponadto film zawiera zarchiwizowane nagrania charakterystycznego dla Muttleya śmiechu jego oryginalnego aktora głosowego (i Scooby’ego) – wspominanego przeze mnie Dona Messicka.

#17 W retrospekcji, gdy gang po raz pierwszy się spotyka, Daphne jest przebrana za Wonder Woman 💛❤️ (mamy Halloween). Warto nadmienić, że Scooby-Doo miał już crossovery z dzielną Amazonką.

Co ciekawe, poprzednie aktorki głosowe postaci Velmy i Daphne – B.J. Ward i Gray Griffin– użyczały swojego głosu Wonder Woman w serialach animowanych z jej udziałem.

Scoob

#18 Scooby i Kudłaty są wielkimi fanami bohatera Błękitnego Sokoła i jego pomocnika Dynamo Psa, który po raz pierwszy pojawił się w nieemitowanym w Polsce serialu Dynomutt Dog Wonder (1976). Scooby i jego przyjaciele współpracowali już z Sokołem i Dynamo Psem w kilku odcinkach ww. serialu.

Scooby i Kudłaty jako fani 'drużyny’ Błękitnego Sokoła to natomiast koncepcja pochodząca z filmu Scooby Doo: Maska Błękitnego Sokoła (2012). Poniżej pierwsze 10 minut produkcji:

#19 W filmie nie pojawia się Goryl Magilla która dostała własną kreskówkę w 1964 roku.

Natomiast w jednym z ujęć możemy zobaczyć lokację z tego serialu – Pebbles Pet Shop.

#20 Druga czaszka Cerbera znajduje się na Wyspie Tajemnic/Mystery Island; taki tytuł nosi seria Hanny-Barbery w antologii The Skatebirds (1977).

Na zakończenie piosenka z filmu Scoob w wykonaniu Thomasa Rhetty, Kane’a Browna i Avy Max 🔥🔥

Przypis od autora: Jeśli używam w niektórych tytułach angielskich nazw, wynika to z faktu, że nie zostały one oficjalnie przetłumaczone na język polski 🙂

Zobacz też: (Nie) zapomniane produkcje studia Hanna-Barbera. Znacie je wszystkie?

WarnerMedia ogłasza powstanie Hanna-Barbera Studios Europe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial