Wiedza tajemna

„Scoob”. 20 faktów o pierwszym filmie Hanna-Barbera Universe. Hołd dla psiego detektywa

Tak, wiem, polski tytuł to Scooby-Doo! (moim zdaniem oryginalny lepiej wyraża treści zawarte w filmie, więc przy nim zostanę). Scooba (2020) wyreżyserował Tony Cervone (znany głównie z animowanych filmów o Tomie i Jerrym, choć i te ze Scoobym-Doo w roli głównej ma na koncie). Czego nie wiecie o jego najnowszym dziecku? Przed lekturą wprawcie się w odpowiedni nastrój!

Scoob. 20 faktów o filmie

#1 Film jest hołdem dla ekipy pracującej nad kultowym serialem Hanna-Barbera. Oto niezbite dowody:

Młody Kudłaty pojawia się w po raz pierwszy przed Casey’s Creations, budynku nazwanym na cześć oryginalnego aktora głosowego, zmarłęgo w 2014 roku Caseya Kasema.

Kadr z filmu Scoob.
Twitter

Kiedy Fred, Daphne i Velma jadą ulicą w Mystery Machine, mijają sklepy: Hanna Barbershop i Barbera Pizza. To ukłon w stronę twórców Scooby-Doo – Williama Hanny i Josepha Barbera.

Carlton Way pochodzi od Carltona Zappa, który był ich osobistym asystentem w latach 90.

Scoob

Trzecia czaszka Cerberusa znajduje się w Messick Mountain, nazwanej na cześć oryginalnego aktora głosowego Scooby-Doo i Muttleya, Dona Messicka (też Astro z Jetsonów, 1962, Papa Smerf i Klakier ze Smerfów, 1981 ). Koniecznie zapoznajcie się z jego twórczością 🙂

Twitter

Judy Takamoto to ukłon w stronę Iwao Takamoto, oryginalnego projektanta postaci Scooby-Doo.

Judy Takamoto, Scoob
Iwao Takamoto//Hanna-Barbera Fandom

Natomiast pomocnik przy tworzeniu postaci Kudłatego, Jerry Eisenberg orztymał w filmie ulicę.

Jerry Eisenberg, Wikipedia

Trójka przedstawicieli i przedstawicielek policji to Jaffe, Casey i North, nazwani i nazwane odpowiednio od Nicole Jaffe (oryginalny głos Velmy), Casey Kasem i Heather North (głos Daphne).

Heather North zmarła w 2017 roku na skutek choroby Alzheimera. Fot. YT

Dastardly i Muttley byli sponsorowani przez firmę Winchell Motor Oil, nazwaną na cześć oryginalnego aktora głosowego Dicka Dastardly’ego, Paula Winchella.

R&S Coffee Shop to nawiązanie do Joe Ruby’ego i Kena Spearsa, scenarzystów, którzy pracowali przy Scooby-Doo, gdzie jesteś? (1969) i którzy założył Ruby-Spears Productions.

Scoob

Zobacz też: Nie żyje Joe Ruby. Był współtwórcą legendarnego „Scooby-Doo”

Nie żyje Ken Spears. Współtwórca serialu „Scooby Doo” miał 82 lata

#2 Scooby po raz pierwszy pojawia się w retrospekcji, kradnąc małe co nieco w Alexander’s Great Gyros. Później ujawnione zostaje, że jest on potomkiem psa Aleksandra Wielkiego, Peritasa. Pokazano również, że lokal Alexander’s istnieje od 1969 roku, kiedy to na antenie CBS zadebiutował serial Scooby-Doo, gdzie jesteś? (1969) w sobotnim porannym paśmie.

Scoob

#3 Montaż niektórych scen nawiązuje do tego znanego z ww. serialu.

Znajdziemy w nim także niemal identyczne ujęcia.

#4 Logo z tyłu laptopa Velmy to Q, symbol Quest Labs z serialu Jonny Quest (1964). Dr. Quest i Quest Labs pojawiają się podczas napisów końcowych. Koniecznie je obejrzyjcie!

Scoob

#5 Portrety Freda i Wilmy Flintstone’ów z serialu Flintstonowie (1960) można zobaczyć na ścianie nawiedzonego domu.

Scoob

#6 W rumuńskim parku rozrywki znajduje się sala pełna gier zręcznościowych. Fani powinni zwrócić na nie uwagę. Każda gra jest ukłonem w stronę innego pomysłu/serialu Hanna-Barbera. Znajdziemy tutaj tytyuły takie jak Wacky Races (Odlotowe wyścigi, 1968), Space Stars, 1981, Morskie laboratorium 2020,1971 i Perypetie Penelopy Pitstop, 1969. Obecne są one również na plakatach w całym filmie. Postać Penelopy Pitstop ma nawet perfumy reklamowane na billboardzie: Pitstop autorstwa Penelopy. Piękna sprawa 💜

ScreenRant
Scoob

#7 Na kronice kryminalnej Dicka Dastardly’a znajduje się numer z kawałka Tommy Tutone Jenny (1981).

#8 Pies Huckleberry (w Polsce dubbingowany przez Wiktora Zborowskiego), który był głównym bohaterem własnej serii pod koniec lat 50-tych, to niebieski pies, który nosi kapelusz i mówi tak, jakby był człowiekiem. Kiedy Velma wystukuje w wyszukiwarce internetowej haslo 'Dick Dastardly', na dole strony pojawia się czworonóg opisany jako „jasnoniebiesko-szary pies” o imieniu „Huckleberry”. To ukłon w stronę tej postaci.

DeviantArt (topcatmeeces97)

#9 Opuszczony park rozrywki w Rumunii to nie tylko dom dla easter-eggów w formie gier. Sam w sobie jest jak wielkanocne jajko sprezentowane poprzedniej wersji Scooby-Doo. Funland zadebiutował w Scooby-Doo Gdzie jesteś? w odcinku „Foul Play In Funland”. To ósmy epizod pierwszego sezonu, w którym gang pracował nad sprawą, w której robot wywoływał chaos w wesołym miasteczku.

Scoob

#10 Hex Girls to zespół, który pojawia się w filmie animowanym Scooby-Doo i duch czarownicy (1999). To jeden z najpopularniejszych ze stosunkowo nowych filmów ze Scoobym. Hex Girls okazały się na tyle interesujące, że pojawiły się także w Scooby-Doo i legenda wampira (2003), a także w serialach Co nowego u Scooby’ego?  (2002) i Scooby Doo i… zgadnij kto? (2018). Muzyczne trio możemy zobaczyc w Scoob! na plakacie tuż obok drzwi do arkad w Funlandii. Dziewczyny są również przedstawione na jednym z automatów do gry w pinball!

Scoob

#11 W tym filmie po raz pierwszy głosu Kudłatemu użyczył ktoś inny (mianowicie Will Forte) niż Matthew Lillard (który zagrał Kudłatego w dwóch filmach aktorskich i przmawia głosem bohatera od 2010 roku) od premiery filmu animowanego Scooby Doo i miecz samuraja (2009). Lillard, I love You! 💚

Matthe Lillard, Warner Bros.

#12 Na jednej z gier arkadowych znajdziemy naklejkę z Hong Kong Phooey (1974). Pamiętacie go? 🙂

#13 Kapitan Jaskiniowiec nazywa drugą czaszkę Cerbera – Slaghoople. W serialu Flintstonowie nazwisko panieńskie Wilmy Flintstone to Slaghoople. Poniżej kadr z filmu Flinstonowie (1994).

Warner Bros.

#14 Jaskiniowiec łączy siły z Dee Dee Sykes , oddając hołd ich przyjaźni w serialu Kapitan Grotman i Aniołkolatki (1977). Warto tutaj wspomnieć tytuł Figle z Flintstonami (1980), w których Jaskiniowec występował obok Wilmy Flintstone i Betty Rubble.

Dee Dee Sykes (druga od prawej), Kapitan Grotman i Aniołkolatki
Dee Dee Stykes, Scoob

#15 Frank Welker i Billy West to jedyni aktorzy, którzy powtórzyli swoje role jako Scooby-Doo i Muttley.

Ponadto film zawiera zarchiwizowane nagrania charakterystycznego dla Muttleya śmiechu jego oryginalnego aktora głosowego (i Scooby’ego), nieżyjącego już Dona Messicka. Moim zdaniem cudowna inicjatywa!

#16 Nowa ekipa to m.in. Zac Efron (Fred Jones), Amanda Seyfried (Daphne Blake) i Gina Rodriguez (Velma Dinkley).

#17 W retrospekcji, gdy gang po raz pierwszy się spotyka, Daphne jest przebrana za Wonder Woman 💙💛❤️ (jest Halloween). Scooby-Doo miał już wcześniej crossovery z Wonder Woman w swojej długiej historii, ale, co ciekawe, również poprzedne aktorki głosowe Velmy i Daphne, B.J. Ward i Gray Griffin, użyczyły głosu dzielnej Amazonce. Uwielbiam takie smaczki!

Scoob

#18 Scooby i Kudłaty są wielkimi fanami bohatera Błękitnego Sokoła i jego pomocnika Dynamo Psa, który po raz pierwszy pojawił się w Dynomutt Dog Wonder (1976). Scooby i jego przyjaciele współpracowali już z Sokołem i Dyanmo Psem w kilku odcinkach ww. serialu. Scooby i Kudłaty jako fani drużyny to natomiast koncepcja pochodząza z filmu Scooby Doo: Maska Błękitnego Sokoła (2012). Poniżej pierwsze 10 minut produkcji:

#19 Peeble’s Pet Shop jest domem kolejnej gwiazdy Hanna-Barbera, Magilla Gorilli, która dostała własną kreskówkę Magilla (1964).

#20 Druga czaszka Cerberusa znajduje się na Mystery Island; tak nazywał się serial Hanna-Barbera w antalogii The Skatebirds (1977).

Na zakończenie piosenka z filmu Scoob w wykonaniu Thomasa Rhetty, Kane’a Browna i Avy Max 🔥🔥

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial