Wiedza tajemna

„Cruella”. 15 faktów o zwariowanej produkcji ze stajni Disneya. Kogo miała zagrać Nicole Kidman?

„Cruella” (2021) w reżyserii Australijczyka Craiga Gillespiego („Miłość Larsa” [1], „Jestem najlepsza. Ja, Tonya”) nie skradła mojego serca. Co nie oznacza, że doceniam wielu aspektów tego filmu! Jednak nie o moich subiektywnych odczuciach (o nich więcej powiem wkrótce na YT) popełniłam ten tekst. Jakie zakulisowe tajemnice skrywa blockbuster z Emmą Stone? Zapraszam do lektury!

[1] Informacja, która zmieni Wasze życie. W jednym z wydań „Pytania na śniadanie” Tomasz Kammel wyznał, że tytuł jest jednym z jego ulubionych filmów i niesamowicie go wzrusza.

Cruella. 15 faktów, których możecie nie wiedzieć o filmie

#1 Producentką wykonawczą Cruelli została Glenn Close. Genialna odtwórczyni demonicznej projektantki mody w tytułach 101 dalmatyńczyków (reż. Stephen Herek, 1996) oraz sequelu 102 dalmatyńczyki (reż. Kevin Lima, 2000) to niepodważalnie doskonały wybór na to stanowisko.

101 dalmatyńczyków, Walt Disney Pictures
102 dalmatyńczyki, Walt Disney Pictures

#2 Nieprawdą jest, że filmowanie zostało opóźnione z powodu zwichnięcia ramienia Emmy Stone na koncercie Spice Girls w Londynie (czerwiec 2019), podczas którego aktorka osunęła się z ramion przyjaciółki. Laureatka Oscara za rolę w filmie La La Land (2016) wyjaśniła, że w noc przed koncertem girlsbandu biegała i to wówczas poślizgnęła się, w wyniku czego złamała ramię w dwóch miejscach. Na występ Spicetek poszła z ręką w temblaku. Następnego dnia Stone udała się na prześwietlenie, które wykazało, że aktorka potrzebuje odpowiedniej fizjoterapii. To powód obsuwy.

via GIPHY

#3 Podczas sceny w pokoju hotelowym na ekranie telewizora wyświetlany jest film Łódź ratunkowa Alfreda Hitchcocka (1944). Widzimy w nim amerykańską aktorkę Tallulah Bankhead, która była inspiracją dla postaci Cruelli De Vil (pol. De Mon). Słynęła ona m.in. z zamiłowania do futer i papierosów (miała wypalać ok. 100 sztuk dziennie).

Tallulah Bankhead, Wikipedia

Disney

#4 Projektantka kostiumów Jenny Beavan, którą Gillespie zatrudnił po zapoznaniu się z owocami jej pracy przy filmie Mad Max: Na drodze gniewu (2015), stworzyła 277 kostiumów dla głównej obsady Cruelli, w tym 47 dla samej Emmy Stone w tytułowym wcieleniu. Poniżej interesująca analiza projektów Beavan ( swoją drogą gorąco polecam kanał, przesztos dla osób zainteresowanych modą).

#5 Horace (Paul Walter Hauser) stwierdza, że właściciele psów wizualnie przypominają swoich pupilów. Podobne zdanie wygłasza Pongo w animacji 101 dalmatyńczyków z 1961 roku.

#6 Mimo, że Cruella jest Angielką, nigdy nie była grana przez angielską aktorkę. Demoniczną postać grały przeważnie Amerykanki, z dwoma wyjątkami. Victoria Smurfit (Irlandka) zagrała Cruellę w serialu ABC Dawno, dawno temu, a Michelle Gomez (Szkotka) podkłada głos pod De Mon w animowanym serialu Ulica Dalmatyńczyków 101 (2019). Poniżej fragment serialu w polskiej wersji językowej. Kreskówka dostanie drugi sezon. Pierwszy liczy 52 odcinki.

Michelle Gomez, Ulica Dalmatyńczyków 101
Victoria Smurfit, Dawno, dawno temu, ABC

#7 Nicole Kidman, Charlize Theron, Emma Thompson, Julianne Moore i Demi Moore były brane pod uwagę do roli Baronowej. Ostatecznie angaż otrzymała Emma Thompson.

Cruella, Disney

#8 Podobieństwa między Mirandą Priestly (Meryl Streep) z filmu Diabeł ubiera się u Prady (2006) a Baronową są wyraźne. Obie są ikonami mody, które wywołują u pracowników strach. Umniejszają wartość 'podwładnych’. To nie przypadek. Scenarzystka, która stworzyła postać Priestly, Aline Brosh McKenna, napisała roboczy scenariusz do Cruelli, a jej pomysły znalazły odbicie w finalnym produkcie.

Diabeł ubiera się u Prady, Meryl Streep

#9 Pierwszy sneak peek Cruelli został udostępniony w ramach panelu filmowego Disneya na targach D23 Expo w sierpniu 2019 r. Poniżej jedna z zapowiedzi produkcji:

#10 Emma Stone użyczyła głosu czworonogowi w jednym z odcinków serialu Nie ma to jak hotel (2005), co może wzbudzić uśmiech, zważywszy na jej rolę w najnowszej produkcji Disneya.

Poniżej fragment serialu (ok. 7 minuty).

#11 Ulubionym kostiumem Emmy Stone była suknia ze śmieci z 40-metrowym trenem!

#12 Groźny wygląd dalmatyńczyków to efekt CGI (domyślam się, że każdy na to wpadł 🙈).

Walt Disney Pictures

#13 Film miał premierę na czerwonym dywanie. To pierwsza taka sytuacja w przypadku amerykańskiej kinematografii od wybuchu pandemii COVID-19.

#14 Cruella nie pali w filmie swojego charakterystycznego długiego papierosa ze względu na fakt, że Disney chciał uniknąć zarzutów o promowanie szkodliwego nałogu, jakim jest palenie. Film adresowany jest również dla młodszej widowni (kategoria PG-13).

Walt Disney Pictures

#15 Na koniec utwór Call me Cruella w wykonaniu Florence + The Machine promujący film! Enjoy 🔥

Poniżej nieoficjalna (nieco kiczowata) przeróbka hitu Taylor Swift, ale warta uwagi 🙂

Zobacz też: 10 faktów o „101 Dalmatyńczykach”. Film który zmienił Disneya na kolejne 20 lat

Którym ZŁOCZYŃCĄ DISNEYA jesteś według ZNAKU ZODIAKU? Poznaj swoje CIEMNE STRONY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial