Wiedza tajemna

„Mulan” LIVE-ACTION. 15 rzeczy, których możecie nie wiedzieć o filmie. Dlaczego nie ma Mushu?

Mulan (2020) w reżyserii Nowozelandki Niki Caro (Azyl) nie spełniła moich oczekiwań. Nie przekonała mnie ani odtwórczyni głównej roli, ani sam scenariusz. Zamiast pastwić się nad produkcją, po prostu przejdę do tematu interesujących niuansów z zakresu prac nad filmem 🙂

Mulan. 15 mniej lub bardziej znanych faktów o filmie

#1 W filmie animowanym (1998), aby wstąpić do wojska, Mulan obcięła włosy. Motyw ten nie został jednak wykorzystany w filmie aktorskim. Długie włosy u mężczyzn były bardzo powszechne w cesarskich Chinach, więc Mulan ze swoją czupryną nie powinna budzić zdziwienia.

Walt Disney Pictures, Mulan (1998)

#2 Aktor i adept sztuk walki, Jet Li, który wciela się w Imperatora, przyznał się do początkowego odrzucenia roli z powodu jego zdaniem kiepskiego scenariusza i rzekomo niskiej płacy. Do zmiany zdania przyczyniły się jego córki, które stwierdziły, że ważne jest, aby promować chińską kulturę.

Imperator, Walt Disney Pictures, Mulan (2020)

#3 Aby film był bardziej wiarygodny historycznie, wrogimi najeźdźcami są w nim Żoużanie (lud koczowniczy zamieszkujący północne granice Cesarstwa Chińskiego), a nie Hunowie. Jednakże warto zaznaczyć, że wg zapisków historycznych Żoużanie (inaczej Rouran) żyjący na azjatyckich stepach w V i VI wieku zajmowali się głównie pasterstwem. Tymczasem w filmie to wojowniczy lud pragnący krwawej zemsty. Jego przywódcą jest Bori Khan ( w tej roli amerykański aktor hawajskiego i chińskiego pochodzenia Jason Scott Lee, który prywatnie jest podobno uosobieniem delikatności) .

#4 Dyrektorzy castingowi mieli nie lada wyzwanie, jeśli chodzi o wybór aktorki odgrywającej główną rolę w filmie. Przesłuchano ponad 1000 kobiet. Pod uwagę brano przede wszystkim umiejętność sztuk walki, sprawne posługiwanie się językiem angielskim oraz potencjał na bycie międzynarodową gwiazdą. Ostatecznie padło na chińsko-amerykańską aktorkę, wokalistkę i modelkę Liu Yifei.

IG @yifei_cc

#5 W filmie nie ma ani jednej piosenki z animacji. Pewnego rodzaju ukłon w stronę oryginalnych utworów złożono jednak poprzez m.in. umieszczenie instrumentalnej wersji Lustra (ang. Reflection). Jedną z wypowiadanych w filmie kwestii jest ponadto „Zrobię z Was mężczyzn” (ang. „I’ll Make A Man Out Of You”), co w oczywisty sposób nawiązuje do piosenki o tym samym tytule.

Pierwsze video to ww. instrumentalna wersja Lustra. Drugie video to nowa aranżacja Lustra w wykonaniu Christiny Aguilery (moim zdaniem nie dorównuje oryginałowi).

#6 Xianniang (Gong Li) nazywana jest w filmie „Wiedźmą”. Wg niektórych ekspertów w chińskiej kulturze prawdopodobnie nie byłaby ona określana jako czarownica, ale bardziej jako zły duch.

Xianniang, Walt Disney Pictures

#7 Pierwszy aktorski remake Disneya z kategorią PG-13. To ze wzgląd na sceny silnie sugerujące śmierć oraz krótkie ujęcia zwłok. Drugim live-action Disneya z PG-13 jest Cruella (2021).

Zobacz też: „Cruella”. 15 faktów o zwariowanej produkcji ze stajni Disneya. Kogo miała zagrać Nicole Kidman?

#8 W filmie pojawia się siostra Mulan. W roli tej wystąpiła azjatycka aktorka Xana Tang (Filthy Rich, Dead Lucky), której Instagram śledzi ponad 10 tysięcy użytkowników.

Siostra Mulan i główna bohaterka, Mulan
IG @xana.nana

#9 W scenie, w której Mulan biega po dachach widoczne są obozy koncentracyjne dla Ujgurów.

Canva, Kadr z filmu Mulan

#10 Zamiast Muszu Disney umieścił w filmie feniksa, który jest oznaką pokoju i dobrobytu w chińskiej kulturze. Producent filmu, Jason Reed, w rozmowie z dziennikarzem portalu Collider wyjaśnił, że smok jest symbolem szacunku, siły i mocy. Wykorzystanie go w formie pomagiera z wyjątkowo lekkim usposobieniem nie spotkało się z pozytywnymi reakcjami chińskiej publiczności.

#11 Kostiumografka Bina Daigeler (Tylko kochankowie przeżyją, Volver, Mrs. America), spędziła w Chinach tygodnie w poszukiwaniu inspiracji. Chciała mieć pewność, że projekty będą odpowiednie. Pracę nad kostiumem dla Wiedźmy opisała w rozmowie z portalem D23 w następujący sposób:

„Zainspirowały mnie jastrzębie. Czuliśmy się tak, jakby odwiedzały naszą pracownię! Wszędzie mieliśmy zdjęcia, obrazy jastrzębi… Czerpię inspirację z wielu rzeczy, które widzę, a potem je drukuję i umieszczam w pracowni; mamy moodboardy, aby każdy mógł się zainspirować i poszukać nowych pomysłów… Korona jest inspirowana szkieletami ptaków – wszystko dla Xianniang było inspirowane Ziemią, a także jastrzębiami o bardzo stonowanych kolorach. Zależało mi na tym, żeby wyglądała na mocną i uziemioną”.

Walt Disney Pictures

Poniżej proces twórczy Daigeler przy pracy nad serialem Mrs. America (dostępnym na HBO GO):

#12 Niki Caro została drugą reżyserką Disneya pracującą przy filmie przekraczającym 100 milionów dolarów po Pułapce czasu (2018) Avy DuVernay (Selma, Jak nas widzą).

#13 Li Shanga rozbito na dwie postaci: komandora Tunga oraz członka oddziału Chenga – Honghui. Dlaczego podjęta została taka, a nie inna decyzja? Twórcy uznali, że wątek miłosny głównej bohaterki z jej przełożonym mógłby zostać niekoniecznie dobrze odebrany w czasach #MeToo.

Li Shang, Mulan (1998)
Donnie Yen jako komandor Tung, Mulan (2020)
Honghui i Mulan, Walt Disney Pictures

#14 Zdjęcia do filmu kręcono w Chinach i Nowej Zelandii.

#15 Na zakończenie akcent muzyczny 🙂 Wyprodukowana przez Jamiego Hartmana piosenka Loyal Brave True powstała specjalnie na potrzeby filmu. Wykonanie: Christina Aguilera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial