Wiedza tajemna

„Łowcy trolli: Opowieści z Arkadii”. 10 ciekawostek o serialu pomysłu Guillermo del Toro

Łowcy trolli: Opowieści z Arkadii (2016-2018) wg pomysłu Guillermo del Toro to serial w klimacie Kina Nowej Przygody. Mnie wielokrotnie zirytował (seks lalka? w domku dla lalek, incelskie teksty), jednak nie sposób odmówić mu innych zalet. Zaliczyć do nich możemy rozbudowany świat krainy trolli, dbałość o detale czy oryginalny dubbing (polski nie oddaje do końca ducha serialu). Projekty postaci ani nie zachwycają, ani szczególnie nie drażnią. Tyle subiektywów. Przedstawię Wam kilkanaście ciekawostek za kulis produkcji, która w oczach wielu widzów jest propozycją bardzo kuszącą i po prostu dobrą. Mam nadzieję, że choć część z nich Was zaskoczy! 🙂

W oryginalnej wersji językowej udział wzięli Anton Yelchin (Jim Lake), Kelsey Grammer (Blinky), Charle Saxton (Bobek), Lexi Medrano (Claire Nuñez), Amy Landecker (Barbara Lake), Jonathan Hyde (Strickler), Fred Tatasciore (AAARRRGGHH!!!), Victor Raider-Wexel (Vendel), znany z Minari (2020) i The Walking Dead (2010) Steven Yeun (Steve Palchuk), Mathhew Waterson (Draal) oraz Ron Perlman (Bular). W mojej opinii oryginalna obsada spisała się na medal!

Ron Perlman (Wikipedia), Bular (DreamWorks)

W polskiej wersji usłyszymy m.in. Mateusza Webera (Jim Lake), Grzegorza Pawlaka (Blinky), Józefa Pawłowskiego (Bobek), Justynę Kowalską (Claire Nuñez), Izabellę Bukowską-Chądzyńską (Barbara Lake), Andrzeja Blumenfelda (AAARRRGGGHH!! oraz Strickler), Ryszarda Olesińskiego (Vendel), Waldemara Barwińskiego (Steve Palchuk), Szymona Kuśmidera (Draal) oraz Artura Dziurmana (Bular). W mojej opinii najlepiej spisali się Weber i zmarły w 2017 roku Blumenfeld. Nie do końca podeszła mi interpretacja postaci Bobka (właściwie Tobiasza Domzalskiego) w wykonaniu Pawłowskiego.

Łowcy trolli: Opowieści z Arkadii 10 rzeczy, których mogliście nie wiedzieć

#1 Ostatni projekt amerykańskiego aktora rosyjskiego pochodzenia Antona Yelchina (Star Trek, 2009). Aktor zmarł wkrótce po nagraniu swoich linii dialogowych. Nie było zatem mowy o jakichkolwiek poprawkach. Del Toro stwierdził, że Yelchin „był dumny z tego, co zrobił, a my [ekipa] byliśmy dumni z tego, jak to zrobił”. Nagrane wersy trafiły do serialu. W kolejnych epizodach głosem Jima przemawia już Emile Hirsch (Wszystko za życie, 2007, Dziewczyna z sąsiedztwa, 2004).

Jim/DreamWorks

#2 Tytuł miał być filmem, ale del Toro nie miał pomysłu, jak zmieścić historię w tej formie.

#3 W pierwszym odcinku pierwszego sezonu w jednej ze scen na ekranie telewizora wyświetla się kultowa animacja studa DreamWorks Jak wytresować smoka (2010).

#4 Krasnolud, któremu Bobek pozwala mieszkać w swoim domku dla lalek, nazywa się Chompsky na cześć słynnego językoznawcy Noama Chomsky’ego (w polskiej wersji to po prostu Ludek).

DreamWorks

#5 Druga seria oparta na książce del Toro po The Strain (2014).

PONIŻEJ JEJ TRAILER DLA WIDZÓW O MOCNYCH NERWACH

TUTAJ KSIĄŻKA, KTÓRA ZAINSPIROWAŁA NETFLIXA DO STWORZENIA SERIALU DLA DZIECI

#6 Twórcy Łowców trolli, Kevin Hageman i Dan Hageman, stwierdzili, że serial jest najbardziej udanym oryginalnym tytułem Netflixa skierowanym do młodszej publiczności.

#7 To pierwszy projekt del Toro skierowany dla dzieci.

#8 Pierwsza odsłona Opowieści z Arkadii, których akcja rozgrywa się w miasteczku Arcadia Oaks w Kalifornii. Pozostałe to 3 nie z tej ziemi (2018) oraz Czarodzieje: Opowieści z Arkadii (2020).

#9 Inspiracją dla serialu miała być produkcja Johnny Quest z 1964 roku.

#10 Główne motywy muzyczne do Łowców trolli skomponował Francuz Alexandre Desplat (Kształt wody, 2017, Grand Budapest Hotel, 2014, Fantastyczny Pan Lis, 2009).

Zobacz też: Poznajcie mrocznego „Pinokio” Guillermo del Toro. Dark fantasy dla dorosłych z Tildą Swinton i Ewanem McGregorem już w 2021 roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial