Wiedza tajemna

„Co w duszy gra”. 20 faktów o filmie, który poruszy wasze czułe struny

Co w duszy gra (2020) w reżysesii Peta Doctera (Potwory i spółka, Odlot, W głowie się nie mieści) to film, który zostanie ze mną na długo. Świetna animacja i ponadczasowy przekaz – obraz w pełni zasłużył na zdobytego w 2021 roku Oscara w kategorii najlepszy film animowany.

W obsadzie polskiego dubbingu znaleźli się m.in. Tomasz Kot (Joe Gardner), Joanna Koroniewska (22), Danuta Błażejczyk (Dorothea Williams), Paweł Domagała (Wiatrogwiazd) i Anna Ułas (Gienia).

20 faktów, których możecie nie wiedzieć o Co w duszy gra

#1 Animatorzy wykorzystali nagrania z udziałem kompozytora jazzowego i twórcy muzyki do filmu, Jona Batiste jako odniesienie do sekwencji, w której Joe gra na pianinie . Przechwytując dane MIDI, byli w stanie określić naciskany przez niego klawisz na instrumencie i stworzyć sekwencje odzwierciedlające ruchy dłoni artysty na footage. Wielki podziw!

#2 Pixar zdecydował się na głównego bohatera filmu – muzyka, ponieważ twórcy chcieli „przedstawiciela zawodu, któremu publiczność mogłaby kibicować”.

#3 Płyta Dorothei Williams (w oryginale Angela Basset) pojawiła się w filmie Naprzód (2020).

Reddit (z lewej kadr z Naprzód, z prawej z Co w duszy gra)

#4 W pierwszej wersji scenariusza to 22 (w oryginale Tina Fey) była główną bohaterką, a nie Joe.

Co w duszy gra

#5 Linia metra, którą jadą Joe i kot-terapeuta ma numer 2319 – ten sam kod usłyszeć możemy w filmie Potwory i spółka (2001). W polskiej wersji przetłumaczono go jako paragraf 19.

Twitter @997now
Kadr z filmu Co w duszy gra

#6 Firma krawiecka rodziny Joe bazuje na prawdziwym sklepie Advanced European Tailoring w Berkeley w Kalifornii. Animatorzy Pixara spędzili tam wiele godzin, robiąc notatki i ilustracje, aby uchwycić wszystkie detale od wyglądu sklepu po ruchy pracowników. Rozmawiali również z właścicielami przybytku, Zoltanem Hajnalem i jego żoną Puje Dorjsure, aby dowiedzieć się więcej o tym, co inspiruje ich do wykonywania swojej pracy. Hajnal przyznał, że on i jego żona nie otrzymali zapłaty za swój wkład, ale byli dumni z bycia częścią filmu.

Filmowy zakład krawiecki prowadzi matka Joe’ego – Libba (Olga Sawicka)

#7 Kryjówka 22 jest pełena plakietek z nazwiskami jej poprzednich mentorów; są tam trzy nazwiska ważne dla fanów Disneya i Pixara: Joe Grant, Joe Ranft i Jack Kirby. Grant był związany z Disneyem od zawsze, pracował nad klasycznymi filmami począwszy od Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków (1937), nad tymi z ery Renesansu Disneya, a nawet pomógł Pete’owi Docterowi przy tytule Potwory i spółka. Utalentowany scenarzysta stworzył postać Złej Królowej ze Śnieżki. Ranft to legenda Pixara; tworzył również dla Disney Animation, został nominowany do Oscara za scenariusz do Toy Story (1995). Użyczył głosu m.in. Helmutowi w Dawno temu w trawie (1998). Kirby był znanym artystą komiksowym, pisarzem i redaktorem w firmie Marvel, przyczynił się do stworzenia wielu znanych postaci firmy, w tym Spider-Mana, Kapitana Ameryki, X-Menów, Thora i Hulka.

#8 Kędzior ma na sobie koszulkę z napisem „classic & free & fusion & modal” – to rodzaje jazzu.

#9 W Hall of Everything (Galeria Rzeczy Wszlelkich) wypatrzyć możemy ciężarówkę Pizza Planet. W tym samym ujęciu znajduje się mały znak drogowy z napisem A113 (numer pracowni w Californina Institute of ther Arts, w której spotykali się m.in John Lasseter, Brad Bird, Michael Peraza i Tim Burton). Symbole te pojawiają się w wielu filmach Pixara.

Reddit, Co w duszy gra

#10 Wśród pizz widnieje ta o smaku brokułowym (pierwsza półka, środek) z W głowie się nie mieści.

#11 Postaci z Przedświatów przypominają ikonę MacOS Finder. Powszechnie podejrzewa się, że na wygląd ikony wpłynęła twórczość kubistycznego artysty Pabla Picassa (Guernica, Płącząca kobieta, Panny z Awinionu, Stary Gitarzysta). Kubizm zasadniczo polega na reprezentowaniu wielu punktów widzenia na dany temat za jednym razem, a nie na podejściu stricte fotograficznym. Można powiedzieć, że to synteza wrażeń zapięta w gorset geometryczności.

Co w duszy gra

#12 Pierwotnie film miał mieć premierę 19 czerwca 2020 r., ale został przeniesiony na 20 listopada 2020 r. z powodu wybuchu COVID-19. Ostatecznie premiera kinowa została anulowana na rzecz debiutu produkcji na platformie streamingowej Disney+ (wciąż niedostępnej w Polsce).

#13 Książka „The Art of Soul” ujawnia cechy osobowości 22.

#14 Na początku Joe był białym mężczyną, który interesował się animacją, zanim stał się gwiazdą rocka (ten koncept był swoją drogą bardzo ciekawy!). Z czasem główny bohater stał się czarnoskóry, a jego pasją wykonywanie muzyki jazzowej. Wszystko to przez wzgląd na dołączenie do projektu Kempa Powersa (autora scenariusza do Pewnej nocy w Miami, 2020).

#15 Pixar postanowił wykreować czarnoskóre postaci, unikając stereotypów ze starych kreskówek. Uznając ten wysiłek, Pete Docter stwierdził, że „istnieje długa i bolesna historia karykaturalnych rasistowskich tropów projektowych, które były wykorzystywane do wyśmiewania Afroamerykanów”. Według Powersa animatorzy wykorzystali oświetlenie jako sposób na podkreślenie różnorodności etnicznej w żywym świecie. Pixar starał się uchwycić drobne szczegóły czarnoskórych postaci, w tym fakturę czarnych włosów i sposób, w jaki światło gra na różnych odcieniach cery Afroamerykanów.

Joe Gardner jest pierwszym Afroamerykaninem w roli głównego bohatera filmu Pixar.

Pixar

#16 Chińskie pudełko na wynos (ang. take-out box), które pojawiło się na biurku maklera, to to samo, które mogliśmy zobaczyć w poprzednich filmach studia Disney Pixar, takich jak Dawno temu w trawie (1998), Potwory i spółka (2001), Ratatuj (2007) czy W głowie się nie mieści (2015). Po raz pierwszy pojawiło się w pierwszym z wymienionych tytułów jako Chiński Gabinet Metamorfozy.

Potwory i spółka
W głowie się nie mieści

#17 W Projekcie Ty doktora Borgenssona pokazano, że dla słynnego psychologa wzniesiono posąg, na którym stoi z podniesioną prawą ręką, podczas gdy lewą trzyma rękę dziecka. Poza przywodzi na myśl statuę Partnerów w Disneylandzie w Kalifornii (i nie tylko) przed zamkiem, gdzie Walt Disney wskazuje prawą ręką ulicę, podczas gdy w lewej trzyma dłoń Myszki Miki.

Kadr z filmu W głowie się nie mieści
Statua Partnerów, Wikipeidia

#18 Sceny rozgrywające się na Ziemi są oddane realistycznie, głównie w kolorach ziemi i ciepło oświetlone. Przedświaty– ich kreacja wykorzystuje bardziej kreskówkowe projekty i ma bogatą paletę zimnych pastelowych kolorów. Kraina między Ziemią a Przedświatami jest renderowana w czerni i bieli z cieniowaniem celowym. Wyszło świetnie!

Przedświaty, Pixar/Co w duszy gra
Ziemia, Pixar/Co w duszy gra

#19 Filmowy kot jest trójkolorowy (trójbarwny). Takie ubarwienie może wystąpić tylko w przypadku dwóch chromosomów X (żeńskich), z bardzo rzadkim wyjątkiem XXY (zespół Klinefeltera); filmowy kociak to anomalia 1 na 3000. Myślę, że wybranie do tej roli Tomasza Kota nie było przypadkiem!

#20 Tematy filmu dotyczące życia, śmierci i odrodzenia miały szczególny wydźwięk dla współreżyser i współscenarzysty, Kempa Powersa. Pod koniec lat 80. przypadkowo zastrzelił on swojego najlepszego przyjaciela.

Na zakończenie piosenka Liczy się tyko to w wykonaniu Kuby Badacha:

Słowa do utworu napisała Aleksandra Kwaśniewska.

Zobacz też: „W głowie się nie mieści”, czyli przystępna lekcja psychologii. 20 ciekawostek o dziele Pixar

„Odlot”. Ile balonów unosi dom i inne ciekawostki o wzruszającym dziele Pixara

„Potwory i spółka”. Genialna animacja skrywa wiele tajemnic! 20 mało znanych faktów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial