Recenzje

„Salma w krainie dusz”. Meksykańska animacja to ciekawa propozycja na Halloween i nie tylko

„Salma w krainie dusz” (2019) to propozycja dla tych, którym do gustu przypadły pozycje, takie jak Księga życia (2014) czy Coco (2017). Od razu zaznaczam, że nie dorównuje im jednak poziomem. W polskiej wersji usłyszymy m.in. Julię Wieniawę (Salma), Tomasza Kota (Morlett), Macieja Kosmalę (Pedro), Piotra Bondyrę (Jorge) i Katarzynę Skolimowską (Babcia).

Film wyreżyserował Carlos Gutiérrez Medrano, dla którego był on debiutem.

Kwadratowa animacja i ciekawa fabuła

Animacja nie powala nie kolana, a i sam design postaci w niektórych przypadkach powoduje u mnie zgrzytanie zębów. Dla przykładu kolor oczu Salmy moim zdaniem jest zbyt jaskrawy, nierealistyczny. Osią fabularną filmu jest wyprawa w Zaświaty Salmy i jej dwóch przyszywanych braci. Dziewczyna pragnie zrozumieć, dlaczego podczas obchodzonego w Mekskyu 2 listopada Dnia Śmierci, jako jedyna nie może porozumieć się ze swoimi zmarłymi rodzicami. Z pomocą magicznego amuletu wyrusza poznać prawdę. Po drodze napotka na bardzo ciekawą postać, Morletta, który niejako okaże się kluczem do całej zagadki.

Salma i Morlett

Polscy aktorzy dubbingowi spisali się dobrze. Moim zdaniem szczególne brawa należą się tutaj Tomaszowi Kotowi.

Pulsujące psychodeliczne kolory Zaświatów

Na plus należy zaliczyć piękne, żywe kolory Zaświatow na myśl przywodzące nieco sekwencje z Coco. Ponadto truposze przedstawieni zostali w rozmaitych strojach i sytuacjach. Bywa zabawnie, intrygująco. Akcja nabrała rozpędu, kiedy bohaterowie znaleźli się właśnie w Zaświatach. Za dużo tu jednak zrzynek (zarówno z Coco, jak i Księgi Życia), by uznać tytuł za mocną pozycję.

Ot, guilty pleasure.

Moja ocena: 6.5/15

Zobacz też: „Coco”. 20 faktów o niesamowitej przygodzie w Krainie Zmarłych. Co znaczy słowo „coco”?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial