Wiedza tajemna

„Czarna Wdowa”. Co trzeba wiedzieć przed seansem + 15 ciekawostek zza kulis produkcji

Czarna Wdowa (2021) w reżyserii Australijki Cate Shortland (Salto, SMILF, Syndrom berliński) rozpoczyna IV fazę kinowego uniwersum Marvela. Robi to w sposób godny, aczkolwiek niepozbawiony wad. Nie na nich zamierzam jednak skupić się w niniejszym tekście, a na interesujących faktach, które warto znać w kontekście premiery najnowszego dzieła Disneya.

Czarna Wdowa Co trzeba wiedzieć przed seansem?

#1 Akcja filmu rozgrywa się pomiędzy wydarzeniami z Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów (2016) i Avengers: Wojna bez granic (2018).

#2 Natasha Romanoff była rosyjskim szpiegiem. Ważne jest, aby pamiętać o statusie Nat, ponieważ w filmie powraca ona do świata pełnego broni i intryg, które przerażają bardziej niż Thanos.

#3 Natasha po raz pierwszy pojawiła się w filmie Iron-Man 2 (2010), w którym szpiegowała tytułowego bohatera na polecenie Nicka Fury’ego, przywódcy Tarczy.

Czarna Wdowa 15 faktów o filmie ze stajni Marvela

#1 Giganci Marvel Studios, w tym Kevin Feige, byli pod takim wrażeniem występu Florence Pugh (Midsommar. W biały dzień, Małe kobietki) w roli Jeleny Belovej, że planują włączyć ją do przyszłych filmów MCU, a być może nawet mianować nową Czarną Wdową.

Florence Pugh, Black Widow, Disney

#2 Mocowane na nadgarstku tasery Black Widow są koloru żółtego. To hołd dla klasycznego kostiumu tej postaci, czyli czarnego kostiumu z żółtymi bransoletkami.

#3 Scarlett Johansson określa film jako tworzący „swój własny gatunek”. Jako inspiracje podczas prac na nim podała tytuły, takie jak Logan: Wolverine (2017) Ścigany (1993) i Terminator 2: Dzień sądu (1991).

Ścigany, Warner Bros. W roli głównej wystąpił Harrison Ford.
Terminator 2: Dzień sądu, Carolco Pictures

#4 Scarlett Johansson poprosiła swojego męża, amerykańskiego komika i aktora, Colina Josta, który jest wielkim fanem Marvel Cinematic Universe, aby przećwiczył z nią kwestie z filmu. Ten jednak odmówił, ponieważ chciał uniknąć spoilerów.

#5 Emma Watson, Saoirse Ronan, Alice Englert, Dar Zuzovsky i Florence Pugh były brane pod uwagę do roli Yeleny Belovej (Watson była typowana najczęściej). Ostatecznie to Pugh otrzymała angaż. Watson, Ronan i Pugh wystąpiły razem w Małych kobietkach (2019).

Małe kobietki. Od lewej Emma Watson, Florence Pugh i Saoirse Ronan.
Alice Englert w filmie Piękne istoty (2013)
IG @darzuzo // Dar Zuzovsky to izraelska aktorka i modelka.

#6 Film reżyserować miała Chloé Zhao (Nomadland, 2020), jednak wybrała pracę nad The Eternals.

#7 Black Widow miała mieć premierę 1 maja 2020 roku. Jednak z powodu wybuchu pandemii koronawirusa została ona przełożona na 6 listopada 2020 roku. Finalnie trafiła do kin 9 lipca 2021 r.

#8 Mattel, we współpracy z Marvel Studios, wypuścił dwie promocyjne lalki Barbie Signature oparte na postaci Black Widow. Obie (Black Suit i White Suit) zostały zaprojektowane przez Billa Greeninga.

Mattel
Mattel

#9 W komiksach Daredevil i Black Widow byli parą. Charlie Cox z netfliksowego serialu Daredevil (2015) chce crossovera. Na razie wiadomo, że aktor pojawi się w MCU.

#10 To trzeci komiksowy film Davida Harboura po Legionie samobójców (2016) i Hellboyu (2019).

Legion Samobójców. Harbour w roli Dextera Tollivera.
Hellboy. Harbour w tytułowej roli.

#11 W obsadzie filmu znaleźli zdobywcy Oscarów: William Hurt i Rachel Weisz; oraz dwie nominowane do Oscara aktorki, Scarlett Johansson i Florence Pugh. Johansson i Pugh rywalizowały w 2020 roku o Nagrodę Akademii dla najlepszej aktorki drugoplanowej za role w Jojo Rabbit (2019) i Małych kobietkach. Statuetkę otrzymała wówczas Lazura Dern za rolę w Historii małżeńskiej (2019).

Rachel Weisz, Marvel. Aktorka odebrała Oscara za drugoplanową rolę w filmie Wierny ogrodnik (2005).
W Black Widow wcieliła się w postać Meliny Vostokoff.
Melina Vostokoff (Iron Maiden) na kartach komiksów Marvela.
William Hurt w Black Widow. Aktor otrzymał Oscara za rolę w filmie Pocałunek kobiety pąjąka (1985).
Pocałunek kobiety pąjąka

#12 Ever Anderson, która w retrospekcjach gra młodą Nataszę Romanoff, jest córką aktorki Milli Jovovich (seria Resident Evil, Piąty element) i reżysera Paula W.S. Andersona. Para poznała się na planie filmu Resident Evil (2002), który reżyserował Anderson. Doczekała się dwóch córek.

MARVELHEROES — theavengers: Ever Anderson as young Natasha...

#13 W filmie Aleksiej Szostakow (Red Guardian) jest „ojcem” Natashy Romanoff. W oryginalnych komiksach Aleksiej i Natasza byli mężem i żoną.

Red Guardian, Marvel

#14 Julia Louis-Dreyfus (Veep) miała wystąpić w filmie jako Valentina Allegra de Fontaine, zamiast tego pojawiła się w Falconie i Zimowym Żołnierzu (2021) dostępnym na platformie Disney+.

#15. To 24. film Marvel Cinematic Universe 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial