Recenzje

„Tajni i fajni”. Oceniam ostatni film od zamkniętego przez Disneya Blue Sky Studio

Tajni i fajni (2019) w reżyserii Nicka Bruno to animacja, która ma swoje momenty, ale nie do końca wiadomo, do kogo tak naprawdę jest skierowana. To ostatni film Blue Sky Studio (Epoka lodowcowa, Roboty, Rio), jednak zdecydowanie nie najlepszy.

W obsadzie polskiego dubbingu znaleźli się Waldemar Barwiński (Lance Sterling), Jakub Jankiewicz (Walter Beckett), Anna Moskal (Mary Kappel), Przemysław Glapiński (Killian), Szymon Mysłakowski (Katsu Kimura), Monika Krzywkowska (Ada „Nierada” Jenkins), Bartosz Obuchowicz (Uszy) oraz Marta Wągrocka (Oczy). Przyznam szczerze, że jest okej, ale nic poza tym.

Nie wiadomo do kogo skierowany jest film

Produkcja traktująca o agencie Sterlingu, jego podopiecznym-genialnym wynalazcy, Becketcie i ich wspólnej misji ocieka kreatywnością (w portfolio Waltera znajdziemy takie wynalazki jak multipen [1], bańki obronne, hiponogwiazdy, brokatowa chmura [2] czy pneumatyczny uścisk.), ale i przemocą (dużo brutalnych scen). Stąd, nie do końca rozumiem, w jaki rodzaj publiczności twórcy celowali, pracując nad filmem. Z pewnością nie do najmłodszych widzów.

Glitter-Kitten (brokatowa chmura), Tajni i Fajni

[1} Wielofunkcyjny długopis.

[2] Załamane światło pobudza komórki enterochromafinowe do wydzielania serotoniny (cytat z filmu). Inaczej rzecz ujmując, brokat uszczęśliwia ludzi. Dzięki jego wykorzystaniu złole stają się potulni jak baranki. A przynajmniej na chwilę zapominają o swoich niecnych planach i chowają agresję w kieszeń.

Wszystko przez gołębia

Film jest inspirowany krótkometrażową animacją Lucasa Martella Pigeon: Impossible (2009). To widać, bo „latających szczurów”, jak określił te ptaki jeden z charakterów filmowych jest w nim dużo. Ponadto sam agent Sterling zamienia się w jednego z przedstawicieli gołębi. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że w oryginale głosu Sterlingowi użyczył Will Smith, dla którego jest to pierwszy występ w animacji od czasu Rybek z ferajny (2004). Zresztą postać podobna jest do aktora nawet z wyglądu. To akurat zaliczam na poczet plusów produkcji, bowiem bardzo cenię sobie tego aktora. Poza tym jest to mrugnięcie okiem do filmów z jego udziałem, takich jak Faceci w czerni czy Bad Boys.

Tajni i fajni
Lance Sterling, Tajni i Fajni
Sterling w ciele gołębia. Zwróćcie uwagę na charakterystyczne brwi.

Podsumowując, film ma w sobie wiele nawiązań do filmów akcji, bywa zabawny, ale niektóre sceny są w niezbyt dobrym guście. Sekwencje zawierające przemoc również do mnie nie przemawiają.

Końcowa ocena: 6/10

Fun-fact: Postaci z filmów Klopsiki i inne zjawiska pogodowe (2009), Artur ratuje Gwiazdkę (2011), Hotel Transylwania (2012), Bociany (2016) i Mała Stopa (2018). były animowane przez Sony Pictures Imageworks. Walter Beckett nawiązuje do ich wyglądu.

Klopsiki i inne zjawiska pogodowe
Artur ratuje Gwiazdkę
Tajni i Fajni

Zobacz też: Niesamowite Blue Sky Studios. „Epoka lodowcowa”, „Rio”, „Fernando”, „Tajni i fajni”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial