Wiedza tajemna

„Luca”. Przepiękny film od studia Pixar. Twórcy skupili się na detalach. Odkryj ich sekrety

Luca (2021) w reżyserii Enrico Casarosy (nominowana do Oscara krótkometrażówka La Luna, 2011) to film, który spodoba się italofilom i miłośnikom dobrego kina. Tytuł angażuje, często i gęsto nawiązuje do włoskiej kinematografii, ale przede wszystkim wzrusza.

Na „Santo Gorgonzola” „Santa Mozzarella” „Santa Ricotta” „Santa Pecorino” to jest dobry film!

W polskiej wersji językowej udział wzięli Albert Mois (Luca), Karol Kwiatkowski (Alberto), Alicja Warchocka (Gulia), Michał Meyer (Ercole), Katarzyna Kozak (Daniela), Artur Dziurman (Massimo), Wojciech Słupiński (Lorenzo), Karol Jankiewicz (Ciccio), Karol Osentowski (Guido), Izabela Bujniewicz (Signora Margigliese), Jarosław Boberek (Wujek Ugo), Stefano Terrazzino (Ksiądz) i Elżbieta Romanowska (Maggiore). Za reżyserię dubbingu odpowiada Wojciech Paszkowski.

Od lewej Guido, Ciccio, i Ercole. Luca, Pixar
Wujek Ugo. W oryginale głosu postaci użycza Sacha Baron Cohen, który podobnie jak Jarosław Boberek dubbingował także Króla Juliana w kultowej serii Madagaskar.

Zobacz też: 20 faktów o filmie Madagaskar. Melman nie miał być żyrafą? Gloria w ciąży!

Madagaskar 2. 20 faktów o gorącym sequelu. Co wspólnego ma z Królem Lwem?

Madagaskar 3. Kapitan DuBois i jej tajemnice. 15 faktów o wystrzałowej odsłonie serii

Luca. 10 faktów o filmie i kulisach pracy nad nim

#1 Plakat promujący turystyczny potencjał Portorosso – lokacji w filmie Luca – widnieje w filmie Co w duszy gra (2021). Kto nie widział tej produkcji, musi ten fakt nadrobić! Polecam gorąco!

Co w duszy gra
Co w duszy gra, Pixar
Portorosso, Luca

#2 Nazwisko Alberto, Scorfano, po włosku oznacza rybę z gatunku skorpenowatych. Ta drapieżna mieszkanka mórz nie słynie z delikatnego wyglądu. To także określenie na kogoś niezbyt urodziwego.

Scorpaena scrofa, Wikipedia
Gulia, Luca i Alberto. Pixar

# 3 W kuchni Massimo Marcovaldo widzimy kuchenkę marki „Caldino” (wł. odrobinę gorące) i lodówkę „Freddino” (wł. odrobinę zimne). Nazwy brandów pasują do przypisanych im mebli jak ulał.

Pozostając w tematach kulinarnych, ulubionym rodzajem pasty w domu Marcovaldo jest „trenette al pesto”. To sztandarowe danie Genui, miasta, z którego pochodzi reżyser Casarosa. „Trenette” to rodzaj wysuszonego, płaskiego makaronu podobnego do linguine i fettuccine.

Z kolei „pesto” to sos z bazylii, parmezanu, orzeszków pinii, czosnku i oliwy z oliwek.

Marcovaldo, Gulia, Luca i Alberto. Pixar
Pixar

#4 Casarosa wyznał, że podczas tworzenia filmi czerpał inspirację z dorobku Hayao Miyazakiego. Oryginalne nazwisko głównego bohatera to Portorosso, ukłon w stronę Szkarłatnego pilota Miyazakiego (1992) (po angielsku tytuł animacji to Porco Rosso). Ostatecznie to miasto, w którym osadzona jest akcja filmu nazywa się Portorosso, zaś jego protagonista nosi nazwisko Pagura.

#5 Casarosa przyznał też, że film bazuje na wspomnieniach z jego przyjacielem z dzieciństwa, Alberto.

Alberto i Luca, Pixar

#6 Kiedy główny bohater spada z roweru i uderza się w głowę, widzi anchois 😊

Widać tutaj wyraźną inspirację Looney Tunes (1930), w której bardzo często nad głowami Królika Buga i reszty ekipy widniały osławione gwiazdki. Skądinąd zresztą sam reżyser przyznał, że miał wizję, ażeby film był utrzymany w nieco kreskówkowym stylu. Jako jego przykłąd wymienił m.in. Lupina III: Zamek Cagliostro (1979) w reżyserii Hayao Miyazakiego.

Luca
Kojot, Looney Tunes

Zamek Cagliostro

#7 Sekwencja napisów końcowych pokazująca szkice przyszłych przygód bohaterów jest bardzo podobna do animacji podczas napisów wieńczących wiele filmów Studia Ghibli, takich jak Mój sąsiad Totoro (1988) i Podniebna poczta Kiki (1989.

Zobacz też: Mój Sąsiad Totoro – symbolika i odniesienia w kultowej produkcji Miyazakiego

Podniebna poczta Kiki. Jeden z najlżejszych filmów Ghibli skutecznie czaruje widza

#8 w pokoju Gulii można zonaczyć pluszową zabawkę z Kaczorem Donaldem. To nie przypadek, postać ta jest bowiem bardzo popularna w ojczyźnie Michała Anioła.

Gulia i Luca, Pixar

#9 Kot Gulii wabi się Machiavelli. To oczywiste odniesienie do włoskiego filozofa i pisarza Niccolò Machiavelliego. Pysk Machiavellego wygląda podobnie do wąsów Massimo.

Machiavelli, Luca
Massimo, Luca

#10 W Luce roi sie od nawiązań do poprzednich produkcji Pixara, znaków rozpoznawczych studia, twórców filmowych i kultury włoskiej. Znajdziemy w nim nawet zapowiedź nadchodzącej animacji Oscarowego rekordzisty w kategorii film animowany.

Zapowiedź nadchodzącego filmu Pixara, Turning Red (2022)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial